مقالات و یادداشت ها

نحوه خواندن نماز امام هادی علیه السلام

نماز، بهترین راه برای ارتباط با خداوند متعال است. درست است که انسان، می تواند در هر زمان و مکان و شرایطی، خالق خویش را بخواند، و یقین بداند که او، صدایش را می شنود، لیکن، پروردگار مهربان، خود، برای ارتباط و اتصال مطلوب بندگان به مقام قرب الهی، راه ها و راهنماهایی را معرفی کرده است که می توان از طریق آنها، شایسته تر، به مقصود رسید. یکی از این راههای سفارش شده، توسل به ائمه اطهار علیهم السلام از طریق خواندن نماز است. در این مجال، به نحوه‌‌ خواندن نماز امام هادی علیه السلام خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نحوه خواندن نماز امام هادی(ع)

نماز امام هادی علیه السلام، مانند سایر نمازهای مستحبی، دو رکعت است، به این صورت که در رکعت اوّل، بعد از سوره حمد، سوره یس و در رکعت دوم، بعد از سوره حمد، سوره مبارکه الرّحمن خوانده می‌شود.

دعای بعد از نماز امام هادی علیه السلام

«یَا بَارُّ یَا وَصُولُ، یَا شَاهِدَ کُلِّ غائِبٍ، وَ یَا قَرِیبُ غَیْرَ بَعِیدٍ، وَ یَا غَالِبُ غَیْرَ مَغْلُوبٍ، وَ یَا مَنْ لَایَعْلَمُ کَیْفَ هُوَ إِلّا هُوَ، یَا مَنْ لَاتُبْلَغُ قُدْرَتُهُ، أَسْأَلُکَ اللّٰهُمَّ بِاسْمِکَ الْمَکْنُونِ الْمَخْزُونِ الْمَکْتُومِ عَمَّنْ شِئْتَ، الطَّاهِرِ الْمُطَهَّرِ الْمُقَدَّسِ النُّورِ التَّامِّ الْحَیِّ الْقَیُّومِ الْعَظِیمِ، نُورِ السَّمَاوَاتِ وَ نُورِ الْأَرَضِینَ، عَالِمِ الْغَیْبِ وَ الشَّهَادَهِ الْکَبِیرِ الْمُتَعَالِ الْعَظِیمِ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ.»
ای نیکوکار، ای همواره در پیوند با دل‌ها، ای گواه هر ناپیدا، ای نزدیک دور ناشدنی و ای پیروز بی‌شکست، ای آن‌که جز او نمی‌داند که چون است، ای آن‌که به قدرتش نمی‌توان دست یافت، خدایا! از تو درخواست می‌کنم به‌حق آن نامت که در پرده است و در گنجینه است و ناپیدا از هر آنکه تو خواهی، آن نام پاکِ پاکی بخش، مبرّا از هر نقص، بر همگان پرتوافشان، زنده، به خود پایدار، بزرگ، تویی نور آسمان‌ها و فروغ زمین‌ها، دانای نهان و آشکار، والای بلند مرتبه و بزرگ، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست.

نحوه خواندن نماز امام هادی علیه السلام

سندیت این نماز

نماز امام هادی علیه السلام را سید ابن طاووس رحمه الله علیه در کتاب «جمال الاسبوع» آورده است. همچنین نماز امام هادی علیه السلام در مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی علیه الرحمه نیز توصیف شده است.[۱]

شیوه دیگر خواندن نماز مذکور

دو رکعت نماز مستحبی به نیت نماز امام هادی علیه السلام خوانده می شود به این صورت که؛ در هر رکعت بعد از سوره حمد، هفتاد مرتبه سوره توحید خوانده می شود.

جهت مشاهده سایر مقالات و نوشته های نمازی میتوانید روی مقالات نمازی کلیک کنید.
کاری از تحریریه ستاد اقامه نماز

پی نوشت

شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، مهر ثامن الائمه، چاپ سوم، اصفهان ۸۲، ص ۹۶.۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا