اخبارمهدویت

دومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)، دومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی صبح روز سه شنبه نهم اسفند ماه با حضور دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب ‏اسلامی، مدیر عامل بنیاد مهدی موعود کشور، استاندار سیستان و بلوچستان، علمای شیعه و سنی، جمعی از مسئولان و مردم در ‏تالار فردوسی زاهدان برگزار شد. ‏

این مراسم همراه با قرائت پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله نوری همدانی توسط حجت الاسلام و المسلمین متوسل مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)، پیام تصویری حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، تجلیل از فعالان مهدوی، میزگرد تخصصی، ارایه مقالات برتر و اجرای گروه سرود ۳۱۳ نفری در دو نوبت صبح و عصر برگزار گردید.

دومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی برگزار شد

آیت الله محسن اراکی، دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی با بیان اینکه یکی از مهمترین و اساسی‌ترین ‏رشته‌های علوم اسلامی که باید به آن پرداخته شود شناخت سنت‌های حاکم بر تاریخ از دیدگاه قرآن کریم و سنت معصومین است که ‏سنت معصومین همه آن تفسیر قرآن کریم می‌باشد، گفت: در اندیشه اسلامی و حوادث تاریخ تبیین علمی داریم و در منابع دینی تبیین شده است که چه اتفاقاتی در میان بشر اتفاق می افتد و اگر با سنت ها آشنا باشیم می توانیم با حوادث برخورد کنیم.

آیت الله اراکی افزود: در پدیده انقلاب اسلامی تحول بزرگ اجتماعی در جامعه بشر اتفاق افتاده است و هر گروهی به نحوی آن را تبیین می کنند و ما نیز طبق آیات قرآن کریم تحلیل میکنیم.

وی با اشاره به چهار سنت اجتماعی و بنیادین قران که در چاچوپ آن رابطه انقلاب اسلامی و مهدویت به صورت کلان و کلی تبیین خواهد شد، گفت: این چهار سنت اصلی به صورت حتمی است و اراده الهی بر حتمیت آن تعلق گرفته است.

دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد: سنت اول این است که آفرینش انسان با هدف برپایی قسط و عدل صورت گرفته است و انسان بر این اساس آفریده شده است و مقام خلیفه الله به انسان داده شد.

وی افزود: سه مرحله انتظار بزرگ در تاریخ اتفاق افتاده است که همگی بر اساس سنت های الهی است و اولین مرحله آن، انتظار جهانی است که سراسر جهان منتظر انسان و خلیفه خدا بر روی زمین بودند که این خلافت، خلافت در زمین است که قلمرو آن همه جهان هستی است.

این مقام علمی تصریح کرد: اقامه قسط و عدل توسط انسان و خلیفه الله به این صورت است که تفاوت با یکدیگر دارند، چراکه عدل قائم به فرد است ولی قسط عدل اجتماعی است و اعم از عدل فردی است پس هدف خلقت انسان برپایی قسط در همه زمین و برای همه بشریت است و این سنت حتمی است و باید جامعه بشری به جامعه ای پر از قسط و عدل تبدیل شود.

آیت الله محسن اراکی در ادامه سخنان خود یادآور شد: در روایات داریم که سنت ظهور منجی تخلف ناپذیر است و بر مبنای مُسلمات اسلامی بین همه فرقه ها مورد پذیرش است.

استاد حوزه علمیه سنت دوم الهی را تحقق اقامه قسط بر سراسر زمین عنوان کرد و گفت: این سنت سه مرحله اصلی دارد که بعد از انتخاب  خلیفه الهی است و در تمام تاریخ باید حجتی از خداوند بر روی زمین باشد که اقامه قسط کند و لازمه این، بودن یک رهبر زنده الهی بر روی زمین است.

این مقام پژوهشی در ادامه اظهار کرد: بعد از این سنت سه مرحله وجود دارد که این رهبر در نخستین مرحله باید بیت عدل را برقرار کند و طبق آیات قرآن در سوره بقره در دعای انبیا مشهود است که دعای آنان دعای ماذون است.

وی اولین گام را شکل گیری یک بیت صالح و طاهر توسط یک نبی به عنوان هسته اولیه عالم و جهان هستی عنوان کرد و دومین مرحله را شکل گیری امت صالح که مجموعه ای از انسان های متشکل و تحت فرمان است بیان کرد و افزود: ویژگی این امت صالح این است که با دو پیمان اطاعت و نصرت به هم گره می خورد که از آن به ولایت تعبیر می کنیم.

دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: این دو پیمان مرحله بعدی جامعه جهانی را شکل می دهد که عهده دار برپایی قسط او عدل جهانی است.

آیت الله اراکی در بخش بعدی سخنان خود گفت: سنت سوم الهی این است که امت صالح، تجربه وفاداری را به خداوند نشان دهد و باید بر پیمان اطاعت و نصرت پایبند بماند تا جامعه عدل الهی را بر پا کند و اگر امتی نتواند پایبند به این پیمان باشند امت دیگری خواهد آمد تا بتواند با این دو پیمان قسط و عدل را حاکم کنند.

وی افزود: خداوند در قرآن می فرماید امتی که پایبند به پیمان نباشند استبدال خواهند شد که بعد از عزت، ذلت را بر آنها حاکم می شود و استبدالی که مربوط به جامعه اسلامی است و بسیار مهم است و باید به آن اهمیت داد این است که اشاره به جریان تاریخی است که بعد از دوران حکومت جامعه رسول خدا اتفاق افتاد که از مسیر خود خارج شد.

وی اضافه کرد: دورانی برای حکومت اسلامی اتفاق افتاد که در حق اولاد رسول خدا اجحاف کردند و از بین بردن آنها تبدیل به یک سنت شده بود و این ذلتی که بر امت اسلامی حاکم شده است به خاطر تغییر در سنت رسول خدا بود.

استاد اراکی سنت چهارم را سنت بازگشت بیان کرد و گفت: این سنت در قرآن به آن اشاره شده است و استبدالی صورت خواهد گرفت و قومی خواهد آمد که به سنت رسول خدا پایبند هستند و رابطه آنها با خداوند رابطه عاشقانه است که این همان انقلاب اسلامی است، یعنی رجوع به عمل به میثاق خدا و رسول که انقلاب اسلامی کلید آن را زد.

وی تصریح کرد: جامعه اسلامی حاکم به امر خدا را پیاده میکنند و این بازگشت به خانه رسول خداست، انقلاب اسلامی رجعت به میثاق است بعد از نقض میثاق با خدا و رسول او و این اتفاق از کربلا رقم خورد که یکی از مصداقهای نقض پیمان واقعه کربلا بود.

آیت الله محسن اراکی افزود: اگر بعد از ۱۴۰۰ سال حسین بن علی(ع) را یاد میکنیم به خاطر این است قیام خود را برای نقض و شکستن پیمان خدا و رسولش انجام داد و ندای حسین بن علی(ع) به غیر از فرمان خدا و رسول خدا نبود که مقابل او ایستاند.

وی گفت: اولین حادثه تاریخ اسلام این بود که زن و بچه رسول خدا را به اسارت بردند و با این کار نقض پیمان کردند، جریان کربلا نماد پشت کردن به رسول خداست و باید برگردیم و این برگشت یعنی انقلاب اسلامی و این برگشت یعنی باید امت اسلامی شکل بگیرد و پایدار با میثاق رسول خدا در اطاعت و نصرت برگردد.

دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان سخنان خود گفت: این امت، امتی است که با رهبری امام عصر(عج) باید به خانه رسول خدا برگردد و اگر برنگردد امام برنخواهد گشت.

وی افزود: جریان انقلاب اسلامی همه جامعه اسلامی را در برمیگیرد و یعنی بازگشت به دامن رسول خداست و این همان مقدمه ظهور امام زمان(عج) است و این به معنی برپایی جامعه عدل و قسط در جهان است.

دومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی برگزار شد

مولوی شهنوازی امام جمعه اهل سنت خاش در دومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی با اشاره به اهمیت ذکر صلوات، گفت: اگر میخواهید رسول خدا ما را عفو کنند، طبق آیه ۵۶ سوره احزاب برای او صلوات بفرستید.

امام جمعه اهل سنت خاش گفت: ای مسلمان و مومنان، خود را واگذار به رسول خدا کنید، خداوند در سوره آل عمران می گوید اگر خدا را دوست دارید از پیامبر خدا پیروی کنید چرا که وقتی از نبی اسلام پیروی میکنید خداوند شما را دوست دارد و او بخشنده و مهربان است.

وی در ادامه سخنان خود چهار مورد را از عوامل وحدت مسلمانان عنوان کرد و گفت: کلام الله، رسول الله، بیت الله و صلاه الله سرچشمه وحدت اسلام هستند.

شهنوازی تصریح کرد: در سوره فتح خداوند می گوید رسول خدا و کسانی که با او بودند با هم مهربان بودند ولی در مقابل کفار سخت و دشمن بودند، این در حالی است که امروزه مسلمانان در مقابل یکدیگر هستند و با کفار دوست هستند.

وی افزود: این همه کشورهای عربی و مسلمانان نمی توانند به خاطر ترس و وحشت در مقابل کفر بایستند.

امام جمعه اهل تسنن خاش با طرح این سوال که جمهوری اسلامی با کدام همسایه خود جنگیده است؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال وحدت در میان مسلمانان است که اگر این وحدت نمایان شود در مقابل کفار خواهند ایستاد و مقام معظم رهبری داعیه وحدت را در میان مسلمانان زنده کرده است.

مولوی شهنوازی در پایان با اشاره به نکاتی پیرامون مهدویت و انتظار گفت: اهل بیت را دوست داشته باشیم، اعتقاد به منجی در میان همه مسلمانان وجود دارد، بعضی از اهل سنت اعتقاد دارند که عیسی بن مریم از آسمان می آید و همان مهدی است.

حجت الاسلام و المسلمین محمود متوسل آرانی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) هم با تشکر ‏از دوستانی که زحمت برگزاری اجلاس مهدویت و انقلاب اسلامی را در زاهدان، پایتخت وحدت ایران اسلامی بر عهده گرفته‌اند، ‏گفت: بحث مهدویت یکی از مهمترین شاخصه‌های فرهنگی شیعی است، همانطور که موضوع عاشورا و کربلا یکی از مهمترین ‏شاخصه‌ها و در طول تاریخ در قبال همه نهادهای فرهنگی به نحوی به آن پرداخته‌اند باید به بحث مهدویت هم به همین شکل ‏پرداخته شود تا این موضوع بتواند خودش را در تار و پود زندگی و فرهنگ جامعه نشان دهد. ‏

مولوی محمدعلی شهنوازی، امام جمعه خاش هم در این مراسم با بیان اینکه در ایران اسلامی آیت الله زیاد داریم اما هیچ ‏کس به امام خامنه‌ای نمی‌رسد، گفت: خدا به رهبر انقلاب صحت و سلامتی بدهد و انقلاب اسلامی را حفظ کند. ‏ وی افزود: اگر امروز در کنار هم متحد باشیم دشمن واهمه خواهد داشت؛ ۴۴ سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی ایران می گذرد و اتحاد همه مسلمانان باعث شده تا دشمنان واهمه داشته باشند باید برای اینکه خواب را از چشم کفار بگیریم وحدت را تقویت کنیم. این عالم اهل سنت ادامه داد: اهل سنت مهدویت را قبول دارد و معتقدند که هنگام خروج حضرت مهدی(عج)، حضرت عیسی(ع) ‏از آسمان فرود می‌آید و آن گاه مهدی(عج) ظهور می‌کند. ‏

حجت الاسلام و المسلمین هادی رمضانی مدیر حوزه علمیه سیستان و بلوچستان هم در سخنانی اظهار کرد: طبق روایت موجود در مباحث عقیدتی کمترین اختلاف در مسأله مهدویت وجود ‏دارد.

مدیر حوزه علمیه سیستان و بلوچستان افزود: همه مسلمانان باید در لوای قرآن و سنت رسول الله (ص) دست به دست هم دهیم تلاش کنیم جامعه بشری را نسبت به خلق و ‏خوی استعماری و استکباری آمریکا بیدار کنیم و در مقابل این دشمن دیرینه اسلامی در صف واحد قرار بگیریم. ‏

منبع: روابط عمومی ستاد اقامه نماز و بنیاد مهدویت و خبرگزاری حوزه نیوز

در حاشیه این همایش نمایشگاه شهدا و مهدویت برگزار شد.

پیام آیت الله نوری همدانی به دومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی

بیانیه پایانی همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی

گالری تصاویر دومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی

 

فایل های صوتی همایش

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا