اخبارگفتگوها

اجلاس سراسری نماز با عنوان “نماز نسل نو” در زنجان برگزار می‌شود

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد در امور فرهنگی، دینی گفت: اجلاس سراسری نماز با عنوان نماز نسل نو با رویکرد مدرسه، مسجد و دانشگاه در نیمه دوم آذرماه، در استان زنجان برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر ارشاد در امور فرهنگی، دینی در گفتگو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بخش‌های مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران را  در حال تلاش و برنامه‌ ریزی  در حوزه نماز عنوان کرد و افزود: مقام معظم رهبری در پیام خود به اجلاس بیست و نهم فرمودند؛ پدران و مادران، معلمان و استادان، اندرزگویان و راهنمایان این حقیقت را در رابطه‌ی میان نماز و جوانان به یاد داشته باشند و  وظیفه‌ای را که بر دوش آن‌هاست بشناسند؛ مدارس، دانشگاه‌ها به طور ویژه دانشگاه فرهنگیان و صداو سیما و دیگر دستگاه‌های فرهنگ ساز در شمار مخاطبان اصلی اقیموا الصلاه جای می‌گیرند.

ارباب سلیمانی، توجه ویژه به نماز نسل نو را از تاکیدات ویژه مقام معظم رهبری  برشمرد و افزود: اجلاس سراسری نماز با عنوان نماز نسل نو با رویکرد مدرسه، مسجد و دانشگاه در نیمه دوم آذرماه، در استان زنجان برگزار خواهد شد.

مشاور وزیر، با تاکید بر مسئله شناسی و شناسایی موانع موجود برای رونق نماز در بین نسل نو اضافه کرد: فعالیت‌های بسیاری در زمینه دعوت این نسل به نماز انجام شده است که برخی به نتیجه مطلوب رسیده و در برخی نتیجه مدنظر حاصل نشده است که باید دلایل عدم موفقیت و ناکامی را شناسایی و  برای رفع آن‌ها برنامه ریزی کنیم.

دبیر ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تشکیل کمیسیون‌های تخصصی نماز توسط ستاد اقامه نماز کشور خبر داد و افزود: در این کمسیون که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در آن حضور دارد موضوع نماز نسل نو و رونق بخشی به آن  بررسی می شود امیدواریم در این جلسات، تصمیمات متناسب با حوزه ماموریتی هر دستگاه اتخاذ و برای اجرایی شدن آن ابلاغ شود.

وی با اشاره به تشکیل کمسیون ملی نماز با حضور نمایندگان ۱۴ دستگاه از ابلاغ تشکیل شوراهای  استانی خبر داد و افزود: پس از تشکیل شورای اقامه نماز استان با همکاری رابط اقامه نماز و مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان‌ها، نظرات کارشناسی آنان در راستای رونق بخشی به نماز نسل نو دریافت و بررسی خواهد شد.

ارباب سلیمانی نظرات کارشناسی ارسال شده از سوی استان‌ها را دستاوردی خوب برای ستاد برشمرد و افزود: پیشنهادات دریافت شده در کمسیون مرکزی مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت و پس از جمع بندی و تأیید نهایی توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سی‌امین اجلاس سراسری نماز در زنجان ارائه خواهد شد.

مشاور وزیر ، سامانه سجاده را سامانه‌ای برای سنجش عملکرد برنامه ها و اقدامات دستگاه های اجرای در حوزه نماز عنوان کرد و افزود: این سامانه از بیست و یکم آبان ماه برای ثبت اقدامات انجام شده و برنامه‌های پیش رو فعال شده است و همکاران حوزه ستادی و استانی برای نمایش میزان فعالیت‌ها و اثربخشی آن‌ها باید موارد عنوان شده را در این سامانه به همراه مستندات مربوطه ثبت کند.

ارباب سلیمانی اقدامات ثبت شده در سامانه را کارنامه عملیاتی وزارتخانه دانست و افزود: این کارنامه نشان‌دهنده‌ی نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در احیاء امر نماز در ابعاد مختلف است.

وی در پایان با اشاره به آیات قرآن کریم نماز را موجب خیر و برکت برشمرد و گفت: اگر به دنبال پیشگیری از آسیب های اجتماعی هستیم، باید نماز را ابتدا در خانواده و پس از آن در مدرسه و دانشگاه و ادارات و جامعه ترویج و توسعه دهیم و به هر میزان که فرهنگ نماز در جامعه جاری و ساری گردد به همان میزان آسیب های اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. بسم الله. الرحمن الرحیم
  با سلام ممنونم که یه جایی پیدا شد که درد دل کنیم
  به نظرم برای آنکه مسجد بتواند فعالیت خود را به نحو احسنت انجام دهد باید در آن ، بر روی مردم باز باشد
  مساجد ما چقدر بر روی مردم باز است ؟
  بعضی مسجد ها که موقع نماز هم بسته هست
  نماز صبح که در امتداد راز و نیاز با خداست باید باز باشه تا بتوان با خدا درد و دل کرد بلکه خدا گره ها رو باز کنه ، بیشتر بسته هست
  نماز جماعت که سر جای خودش
  نظر من اینه که دولت برای مسجد یه نفر که جوان باشه و در زمینه علوم معارفی و معرفتی و خودسازی و تقوی کوشا باشه جذب کند و حقوق آن را هم از طریق اختصاص دادن یه زمین مغازه یا موقوفه برای مسجد تا مشکل مالی هم نداشته باشه البته با فیلتر ها و … مخصوص خودش
  من نمیگم مسجد دولتی باشه
  تا میگی دولت ، این که مساجد باید مردمی اداره بشه رو بهانه میکنن و کلا میکشن کنار و خیالشون راحت میشه که مساجد باید مردمی اداره بشه

  ،،،
  و این فرد جذب شده کارش فقط باز و تمیز نگه داشتن مسجد باشه

  همین باز بودن مسجد خودش کار ساز هست
  بقیه مسائل که خیلی مهمه بعد از این درست میشه و خودش کلی مطلب هست که نیاز به صحبت های بعدی دارد
  امید وارم انقلاب اسلامی بتواند مساجد را باز نگه دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا