اخبارخراسان رضوی

تولید نرم‌افزار سه بعدی آموزش نماز برای کودکان

دبیر اقامه نماز اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: نرم‌افزار نماز به‌صورت آموزشی و بازی سه بعدی همراه با واقعیت افزوده برای اولین‌بار تولید و به‌زودی از آن به شکل ملی رونمایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی، در راستای تحقق سیاست ها، رویکردها و برنامه های سال ۱۴۰۳ ستاد اقامه نماز کشور مبنی بر دریافت گزارش های منظم از دبیران ستاد اقامه نماز دستگاه ها با همکاری خبرگزاری ایکنا، حجت‌الاسلام محمدتقی کاظمی‌نسب، دبیر اقامه نماز اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی درباره فعالیت‌های برجسته حوزه نماز در این نهاد اظهار کرد: اپلیکیشن نماز به‌صورت آموزشی و بازی سه بعدی همراه با واقعیت افزوده برای اولین‌بار تولید و به‌زودی از آن به شکل ملی رونمایی می‌شود. این نرم‌افزار در راستای محتواسازی در فضای مجازی ویژه کودکان و نوجوانان بوده و حدود ۶ ماه با حمایت این نهاد، یکی از مؤسسات نخبگانی بر روی آن وقت گذاشته‌‎اند.

وی بیان کرد: عنوان این اپلیکیشن «محله ما» است و به این صورت است که مخاطب با بازی وارد محله می‌شود، در آنجا وارد مسجد می‌شود و طی بازی‌هایی با ارکان و مقدمات نماز جماعت و افرادی آشنا و با گرفتن امتیازاتی به یاد گرفتن سوره حمد و توحید تشویق می‌شود، در واقع این بازی دو طرفه است و به شکل غیرمستقیم و در قالب بازی نماز را به کودکان و نوجوانان می‌آموزد. در همین راستا وقت بسیاری بر روی تولید محتوا در فضای مجازی و تولید چنین آثاری گذاشتیم، زیرا امروز وسایل ارتباطی در اختیار افراد است و نسل نوجوان و جوان با انواع بازی‌ها آشنا می‌شوند، در حالی‌که بازی‌های آموزشی نماز اصلاً وجود ندارد.

کاظمی‌نسب با اشاره به حمایت مالی و معنوی این نهاد از این گروه استارت‌آپی در جهت تولید این اپلیکیشن تصریح کرد: از حیث محتوا در فضای مجازی بازی‌هایی که معارف دین را آموزش می‌دهند بسیار کم داریم و امروز یک ضرورت است کسانی‌که در حوزه نماز سیاست‌‎گذاری می‌کنند، چه در سطوح استانی و چه کشوری به فضای گسترده مجازی بپردازند و محتوای معارفی را با بهره‌گیری از زبان هنری، ادبی و به شکل خلاقانه انتشار دهند. بازنشر چنین تولیداتی در فضای مجازی برای نوجوانان و جوانانی که وقت بسیاری را در این فضا صرف می‌کنند، می‌تواند بسیار مفید و مؤثر واقع شود.

وی با اشاره به برگزاری شب شعر «کبود» در آذرماه ۱۴۰۲ در شهرستان تربت‌ حیدریه گفت: این برنامه نیز از جمله برنامه‌هایی بود که بسیار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و با حضور مداحان و شاعران در موضوع نماز برگزار شد و در آن از شعرای منتخب تجلیل شد، همچنین برگزاری کارگاه آموزشی شیوه‌های دعوت به نماز ویژه کارکنان این اداره را با همکاری ستاد اقامه نماز استان داشتیم، بدین ترتیب که مربیان باتجربه از سوی این ستاد برای کارگاه اعزام شدند، علاوه بر آن کارگاه آموزشی شیوه‌های دعوت به نماز را ویژه مدیران کانون‌های فرهنگی  و هنری مساجد و همین‌طور برای عموم مردم برگزار کردیم.

دبیر اقامه نماز اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی درباره فعالیت‌های این اداره که به‌صورت حمایتی بوده بیان کرد: جشنواره فجر تا فجر در مرحله استانی، مسابقه‌ «نسیم باران» که ستاد اقامه نماز آن را برگزار کرد، مسابقه رادیویی «یاران خورشید» که در آن هر روز یکی از ۷۲ تن اصحاب امام حسین(ع) معرفی می‌شد و در پایان روز به کسانی‌که به سؤالات پاسخ می‌دادند، جوایزی اهدا می‌شد و جشنواره ملی قرآنی تبیین که مجری آن اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است و قصه‌ها و داستان‌های نماز در قرآن از جمله موضوعات آن است و در حال برنامه‌ریزی هستیم تا از منتخبان این جشنواره تقدیر به عمل آوریم.

کاظمی‌نسب با ضرورت فعالیت‌های غیرمستقیم درباره نماز گفت: شیوه غیرمستقیم در پیوند نسل جوان و نوجوان با اسرار و معارف نماز بسیار بیشتر تأثیرگذار خواهد بود و خوش‌بختانه اگر فعالیت مفیدی تعریف شود، جامعه فرهنگی و هنری پای کار خواهد بود و مهم این است که فعالیت به‌روز و مناسبی تعریف شود.

منبع: خبرگزاری ایکنا

تولید نرم‌افزار سه بعدی آموزش نماز برای کودکان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا