اخبارحوزه ریاستمقالات و یادداشت ها

یادداشت قائم مقام ستاد اقامه نماز با عنوان “سال نو، راه نو” منتشر شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، همزمان با فرا رسیدن نوروز باستانی و بهار طبیعت، یادداشت سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز با عنوان “سال نو، راه نو” منتشر شد.

متن یادداشت به شرح ذیل است:

سال نو راه نو

در طلیعه سال جدید در مهمانسرای رمضان الکریم به روی مسلمین باز می شود و تلفیق و تقارن بهار طبیعت با بهار قرآن دل ها را به وجد می آورد. طلایه داران فرهنگ و معارف نماز باید فرصت را مغتنم شمارند و آینده سازان را به مساجد و مجالس دینی فراخوانند و برای بیداری فطرت ها همت گمارند.

عصر ما دوران افول جهانخواران و مستکبران است. هرچند آنان با استمداد از رسانه و فصای مجازی و فناوری ارتباطات و اطلاعات بر طبل جهانی سازی می کوبند وفرهنگها و قدرت های مستقل را مورد تهاجم قرار می دهند، ولی آهنگ بیداری ملت ها در حال اوج گیری است و نشانه های صبح در افق نمایان است. در چنین روزگاری نشر معارف دین و ترویج فرهنگ نماز و بیان فلسفه و اسرار این فریضه الهی از اهم رسالتهای موحدان اهل قلم و ارداتمندان مکتب اسلام و حافظان استقلال ایران است.

همکاران در ستاد اقامه نماز به این نکات در سال ۱۴۰۲ عنایت فرمایند:

۱. برنامه ریزی و نظارت و ارزشیابی از میزان اثر گذاری طرح هاو اصلاح نقشه راه و بهبود فرایندها از اهم وظایف ماست. اتکاء به سند تحول در افق ۱۴۰۱ الی۱۴۲۰ و حرکت بر مدار برنامه ۵ساله استان و اجرای برنامه های امسال ستاد کلید ایجاد تحول در توسعه فرهنگ نماز است.

۲. منشور رهیافت های اجلاس ۲۹ سراسری نماز دستاوردی کار آمد در جهت شکوفایی اقامه نماز در مدارس و دانشگاه فرهنگیان است.عمل به مفاد این منشور مستلزم تشکیل جلسات کارشناسی و نظارت و هدایت های راهبردی است. تعامل با آموزش و پرورش و پردیس های دانشگاه فرهنگیان و دستیابی به راه کارهای مرضی الطرفین و تحقق آنها در اولویت قرار دارد.

۳.علی رغم تلاش ارزشمند آیت الله اعرافی و اهتمام استاد قرائتی و پیگیری امور تربیتی روحانیون طرح امین و امامان جماعت مدارس در برخی از استانها از دریافت مختصر حق ایاب وذهاب برای اقامه نماز جماعت در مدارس محروم مانده اند و روی به کاهش گذاشته اند.

استفاده از تمکن استانداران و فرمانداران و امامان جمعه و سازمان برنامه واجد اهمیت و مسبب غنای معنوی فضای مدارس کشوراست.

۴. وزارت محترم کشور عناوین برنامه های فرهنگی امسال ستاد اقامه نماز را با هوشمندی و درایت جهت پشتیبانی و حمایت به استانداران ابلاغ کرده است. لازم است چگونگی اجرای این برنامه ها و روش پشتیبانی و تامین منابع مورد نیاز در اولین جلسه شورای اقامه نماز استان و شهرستان ها مطرح شود و وامکانات کافی برای نیل به اهداف فراهم گردد.

وزارت کشور و ستاد اقامه نماز به طور مشترک از عملکرد شوراهای اقامه نماز استانها و شهرستانها ارزیابی می کنند و از پیشتازان و مبتکران قدردانی به عمل می آورند.

۵. دامنه و قلمرو ارزشیابی عملکرد نمازی دستگاهها بروفق رهنمودهای ولی امر مسلمین امام سیدعلی خامنه ای متع الله المسلمین بطول بقائه باید تعمیق و گسترش یابد.افزون بر استفاده از سامانه سجاده لازم است مشاهدات میدانی و سنجش حرکت اقامه نماز جماعت در دستگاهها به کمک یاوران نماز تقویت شود.

۶. پیوند مسجد و خانه و خانواده و مدرسه در پرتو نماز مستلزم گنجاندن معارف نماز در برنامه آموزش خانواده و به کار گیری ظرفیت صدا و سیما در تولید برنامه های آموزشی و گسترش فعالیت های انگیزشی و نوآورانه در مساجد و مدارس است. تشکیل جلسات کارشناسی بین امامان جماعت مدارس و مساجد و مدیران و مربیان امور تربیتی پشتوانه مناسبی برای این حرکت مبارک است.

امیداست با استعانت از خداوند حکیم سال نو سال ترویج معارف نماز و مهدویت و فرهنگ قرآن مجید و سال پیوند نسل نو با اخلاق و معنویت باشد و ملت بزرگ ایران روزگاری سرشار از نشاط و مسرت و سعادت و آرامش و رفاه و مواسات در پیش داشته باشند.

سیداحمد زرهانی
قائم مقام ستاد اقامه نماز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا