اخبار

یادداشت قائم مقام ستاد اقامه نماز با عنوان «مسجد، نماز، مهدویت و انقلاب اسلامی»

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، همزمان با فرا رسیدن دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، یادداشت سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز با عنوان «مسجد، نماز، مهدویت و انقلاب اسلامی» منتشر شد.

تاریخ انقلاب اسلامی نشان می دهد که مسجد خاستگاه فعالان و دین باوران در مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری ملت ایران در قرن بیستم بوده است. هم نهضت مشروطه و هم انقلاب اسلامی ایران ریشه در فرهنگ ایرانی و اسلامی و مسجد و نماز و قرآن و معارف اهل بیت عصمت و طهارت و اعتقاد به ظهور منجی و حاکمیت عدل و محو ظلم دارند. در دهه های چهل و پنجاه شمسی که صدای چکمه های استبداد و نفیر تازیانه ساواک دلها را می لرزاند مسجد سرپناه و سنگر آزادگان این سرزمین بود.

هرچند نظام سلطنت با سرکوب مخالفان مجال تنفس به مجاهدان فی سبیل الله و آزادیخواهان نمی داد ولی در گوشه و کنار عالمان فرزانه و مومنان شجاعی بودند که امام خمینی را نایب امام زمان علیه السلام می دانستند و با ارادت درس آزادگی و ایمان و جهاد می دادند و برای جوانان و نوجوانان نمازگزار خطوط حکومت اسلامی و اندیشه امام خمینی رضوان الله علیه را ترسیم می کردند.

از پانزدهم خرداد چهل و دو تا بیست دوم بهمن پنجاه و هفت علی رغم خفقان شدید ،صحن مساجد و صفوف نماز جماعت و اندیشه مترقی انتظار مصلح مدرسه بیداری و کانون اندیشه های سیاسی و دینی و انقلابی به شمار می آمد.

تلفیق و سازگاری سیاست و دیانت و یگانگی آنها مرهون تکاپوی مومنانه پرچمداران اقامه نماز و مولود فضای فضیلت پرور مساجد و مجاهدت امام و یاران آن بزرگمرد است. با آن که رژیم سرکوبگر با حربه تبلیغات مسموم، بخشی از افکار عمومی را به دین و دینداران بدبین می کرد ولی مردم هوشمند و مومن ایران راه را از چاه تشخیص دادند و به ندای امام خمینی لبیک گفتند و سرانجام نظام دیکتاتوری شاه را ساقط کردند و استقلال و آزادی و مردم سالاری دینی را به ارمغان آوردند.

در سالهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران ، لطافت نسیم عدالت و آزادی را از گلبانگ اذان و نغمه توحید احساس می کردند و به وجد می آمدند. از این رو روز به روز مساجد پر جمعیت تر می شد و کسانی راهی مساجد می شدند که سابقه حضور نداشتند.

در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و در سالهای دفاع مقدس باز هم مساجد و نمازگزاران و منتظران ظهور پرچم حفاظت از تمامیت ارضی ایران و صیانت از امنیت ملی را بر دوش کشیدند و هزاران شهید و جانباز و آزاده دادند. امروز هم اهالی مسجد و اقامه کنندگان نماز و چشم به راهان حکومت جهانی واحد پشت سر رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله العالی در کنار آحاد ملت ایران در راه پیشرفت کشور و تامین سعادت و امنیت و رفاه و آرامش مردم همت می گمارند.

اگر مسجد، نماز، دعا، معنویت و مکارم اخلاق و اندیشه انتظار مهدی موعود علیه السلام جایگاه با رفعت و سازنده خود را در بین نسل نو حفظ کند بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی حل می شود. بر این اساس در راهبردها و برنامه ریزی های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی باید گسترش معارف نماز و فرهنگ مهدوی و آبادانی مساجد و بسط جهان بینی توحیدی و پرورش تفکر دینی و تقویت دین باوری متناسب با چشم انداز گام دوم در اولویت قرار گیرد.

با توجه به تهاجم فرهنگی استکبار جهانی وسلطه شبکه های اجتماعی و ماهواره‌ای بر طیف گسترده‌ای از افکار آینده سازان نوآوری در روش ها و منش ها و بازسازی برنامه های فرهنگی و روز آمد کردن آنها حائز اهمیت است.

اکنون که دولت و مجلس در حال تدوین و تصویب برنامه هفتم توسعه هستند خوب است که با نگاه آینده پژوهی تحولات را رصد کنند و جایگاه مسجد و نماز و فرهنگ دینی و فرائض اسلامی و معارف مهدوی را در برنامه هفتم برجسته کنند. توسعه اقتصادی منهای معنویت و عدالت و بصیرت مهدوی از کار آمدی و پایداری برخوردار نیست. رشد متوازن کشور مستلزم پیشرفت اقتصادی و صنعتی و تولید ثروت و تراکم علم و فناوری توام با نهادینه کردن فضائل اخلاقی و ارتقاء بینش یکتاپرستی و پرورش نسلی موحد و منتظر طلوع خورشید آزادی و عدالت است.

ستاد اقامه نماز و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک و تهنیت می گویند و برای یکایک ملت بزرگ ایران آرزوی موفقیت و سلامت دارند

 

دکتر سید احمد زرهانی 

قائم مقام ستاد اقامه نماز و بنیاد حضرت مهدی(عج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا