اخباربین الملل

اعتراض مسلمانان به ممنوعیت اقامه نماز در مدارس کِبِک

سازمان‌های اسلامی در کانادا از دادگاه‌ها می‌خواهند که ابلاغیه‌ای استانی در کبک را که اقامه شعائر دینی در مدارس را ممنوع می‌کند، خلاف قانون اساسی اعلام کند.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، شش گروه که شامل انجمن مسلمانان کانادا(Muslim Association of Canada)، فروم مسلمانان کانادا (Canadian Muslim Forum) و چهار سازمان محلی است، این هفته شکایتی را تنظیم کردند و از دادگاه عالی کبک خواستند که دستور ممنوعیت تمام اشکال عبادت در مدارس دولتی را از نظر قانون اساسی بی‌اعتبار، غیر قابل اجرا اعلام یا لغو کند.

شاکیان درخواست کرده‌اند که حکمی در مورد تفسیر اصول لائیسیته و بی‌طرفی مذهبی دولت صادر شود تا از این اصول برای ممنوعیت نماز خواندن یا سایر شعائر دینی در اماکن عمومی استفاده نشود.

این گروه‌ها استدلال کردند که این دستور تبعیض‌آمیز است و منشور حقوق و آزادی‌های کانادا را نقض می‌کند.

دستور برنارد دراینویل (Bernard Drainville)، وزیر آموزش و پرورش استان کِبِک مبنی بر ممنوعیت اقامه نماز در مدارس در ۱۹ آوریل پس از گزارش‌هایی در مورد دو مدرسه کانادایی که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد در ساختمان مدرسه برای نماز تجمع کنند، اعلام شد.

دراینویل دستورالعملی صادر کرد که به طور رسمی هر گونه فعالیت مذهبی، چه در مدارس، چه در مراکز آموزش حرفه‌ای یا مراکز آموزش بزرگسالان را ممنوع کرد.

در آن زمان، او از حکم خود دفاع کرد و گفت که از فضاهای مدرسه نمی‌توان برای اهداف دینی مانند نماز جماعت یا سایر اعمال مشابه استفاده کرد.

این گروه‌ها در شکایت خود به این نکته اشاره کرده‌اند که سکولاریسم دولتی با هدف اطمینان از مذهبی نبودن دولت است. در این شکایت آمده است: تعهد ناشی از بی‌طرفی مذهبی دولت نباید به گونه‌ای تفسیر شود که به نفع یک دین به جای دیگری یا هدف قرار دادن مستقیم یا غیرمستقیم یک دین به جای دین دیگر باشد.

در گزارش کمیته سنای کانادا در ماه گذشته آمده است که اسلام‌هراسی عمیقاً در جامعه کانادا ریشه دوانده است و زنان محجبه آسیب‌پذیرترین آنها هستند.

بر اساس گزارش کمیته حقوق بشر سنا، گروه‌های نفرت راست افراطی و ضد مسلمانان همراه با حوادث نفرت در حال رشد هستند. این گزارش قرار است به طور کامل در ماه جولای منتشر شود.

در سال ۲۰۱۷، گروه‌های مسلمان و حقوق مدنی، ممنوعیت کبک را در مورد استفاده از برقعه و روبنده برای مقامات یا افرادی که خدمات عمومی دریافت می‌کنند، به چالش کشیدند و استدلال کردند که این ممنوعیت با حقوق دینی زنان و مسلمانان منافات دارد.

منبع خبر: خبرگزاری ایکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا