اخبارخراسان رضوی

عملکرد سال ۱۴۰۲ و برنامه‌های ماه مبارک رمضان و ایام نوروز خراسان رضوی تشریح شد

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی: بیش از ۱۸ هزار گفتمان برای دانش‌آموزان با همکاری آموزش و پرورش به صورت پرسش و پاسخ برگزار شده است.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی، حجت‌الاسلام امرالله سبحانی‌نیا، مدیر ستاد اقامه نماز استان در نشست خبری که شنبه بیست و ششم اسفندماه برگزار شده بود، گزارش اهم برنامه‌های اجرایی  سال ۱۴۰۲و برنامه‌های پیش رو در ماه مبارک رمضان و نوروز ۱۴۰۳ را بازگو و اظهار کرد:  هنگامی‌که معنویت در جامعه به یک گفتمان تبدیل شود، کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی را به دنبال دارد، به عنوان مثال در یک تحقیق این نتیجه حاصل شده که نمازخانه‌های بین‌راهی باکیفیت در مسیر جاده‌ها، حداقل ۱۵ درصد در کاهش حوادث رانندگی اثرگذار است، همچنین گزارش‌هایی که حکایت از کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی پس از ماه رمضان دارند.

وی با اشاره به آیه ۴۵ سوره عنکبوت «… إِنَّ الصَّلَاهَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ… نماز از کار زشت و ناپسند باز مى‌دارد» بیان کرد: اگر نماز، نماز واقعی باشد، موجب پیشگیری از وقوع ناهنجاری‌ها می‌شود و انسان را به هنجارها دعوت می‌کند. ماه رمضان فرصتی است تا آدمی به همان اندازه که از ظرفیت بیرونی خود استفاده می‌کند، بتواند از سرمایه درونی نیز بهره‌‎ ببرد. در واقع خدمت ماه رمضان،  ایجاد فرصت و تلنگری برای دعوت به استفاده از سرمایه درونی است که انسان‌ها کمتر از آن استفاده می‌کنند و حاصل رشد این سرمایه درونی، دریافت معنویت، کرامات انسانی، بازگشت به خویشتن اصیل و آگاهی از پیامبر باطنی آدمی (عقل) است.

سبحانی‌نیا بر لزوم وجود سه ویژگی در مبلغان دینی تأکید و بیان کرد: ویژگی نخست داشتن دانش لازم و کاربردی به تناسب گروه‌های سنی مخاطب است، ویژگی دوم بینش به معنای استفاده بهینه از سرمایه است، چنانکه در سخن امام علی (ع) در این باره آمده است: «سربازان من، بصیرت و بینششان بر شمشیرشان سوار است». ویژگی سوم مهارت است، اینکه یک مبلغ گفتمان دینی خود را چگونه بسته‌بندی می‌کند و اینکه جذاب است یا کسل‌کننده و آنکه آیا می‌تواند انس ایجاد کند، بسیار اهمیت دارد. اگر بخواهیم دین در دل انسان‌ها جان بگیرد و آن‌ها را به هنجارها هدایت‌ کند، باید دانش، بینش و مهارت کافی در مبلغان دین وجود داشته باشد.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی تصریح کرد: در این راستا ستاد اقامه نماز استان با مورد توجه قرار دادن این سه عنصر و در اولویت قرار دادن دو گروه دانش‌‎آموزان و پدران و مادران تلاش کرده برگزاری بیش از ۱۸ هزار گفتمان برای دانش‌آموزان با همکاری آموزش و پرورش به صورت پرسش و پاسخ و اعزام اساتید خبره، برگزاری گفتمان ویژه اولیا و شرکت بیش از ۶۳۰۰ نفر از اولیا را در زمره مهم‌ترین اقدامات قرار دهد.

وی با اشاره به فاصله و شکاف میان نسل دیروز و امروز ادامه داد: شیوه‌های آشنایی نسل دیروز با دین ممکن است امروز کارایی نداشته باشد. در برخی خانواده هنوز شیوه مقایسه غلط، سرزنش، اصرار، تأکید و … به چشم می‌خورد و بر همین اساس برای حدود ۵۰۰۰ نفر از پرسنل ادارات، نشست‌های ویژه با موضوع شیوه‌های دعوت فرزندان به نماز و شیوه مدیریت دینی در خانواده را ارائه کرده‌ایم.

۱۰۰ استاد فعال در مرکز تخصصی نماز ستاد اقامه نماز

سبحانی‌نیا افزود: در مرکز تخصصی نماز ستاد اقامه نماز استان که حدود پنج سال است دایر شده، هر ساله از میان طلبه‌های جوان، خوش‌فکر و علاقه‌مند پس از طی مراحل مصاحبه تعدادی را انتخاب می‌کنیم و آموزش‌های لازم را برای‌شان تدارک می‌‎بینیم و پس از طی مراحل آموزشی، در قالب گروه‌های متعلق به کودک، نوجوان، جوان و پژوهش تقسیم می‌شوند. تاکنون بیش از ۲۵۰ استاد در این دوره‌ها آموزش دیده‌اند و اکنون حدود ۱۰۰ استاد فعال در این مرکز داریم. در دوره جدیدی که امسال برگزار شد، ۷۲ تن از طلبه‌های خانم و آقا شرکت کردند و حدود ۱۵۰ استاد در برگزاری این دوره‌ها و آموزش تخصصی تربیت مربیان ما را یاری می‌کنند. هر دوره ۵۰ جلسه را شامل می‌شود و حدود ۵۰ درصد اساتید از قم حضور می‌یابند.

وی از برگزاری دوره‌های ویژه معلمان و مربیان خبر داد و گفت: حدود ۸۰۰۰ نفر از معلمان، مربیان و روحانیونی که در آموزش و پرورش فعالیت دارند، از جمله مخاطبان ما در برگزاری این دوره‌ها بوده‌اند. از جمله مواردی که برای آن تلاش کردیم، ایجاد فضای گفتمان دینی در خانواده‌هاست، چنانکه حدود ۱۰ برنامه فرهنگی با رادیو ملی زیارت در این راستا برگزار کردیم، بدین ترتیب که محتوا توسط ستاد تهیه و تولید و پخش آن توسط رادیو زیارت انجام می‌شد و حدود ۲۰۰ هزار نفر در مسابقات این برنامه شرکت کردند.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی بیان کرد: بر اساس آیین‌نامه مصوب ترویج و توسعه فرهنگ نماز در برش استانی، سال گذشته حدود ۵۰ توافقنامه کشوری به دست ما رسید که در استان به ۱۰۰ مورد در سطح ادارات کل و شهرستان‌ها رسید. طبق آن ادارات موظف هستند تمام فعالیت‌هایی که در این توافقنامه‌ها آمده را در سامانه کشوری سجاده ثبت و مستندات را در آنجا پیوست کنند و پس از بررسی فعالیت‌ها منتخبان در جشنواره شهید رجایی تقدیر خواهند شد و گزارش آن را به تهران ارسال می‌کنیم تا در اجلاس سراسری نماز از ایشان تقدیر شود.

سبحانی‌نیا درباره برنامه‌های پیش رو در سال نو اظهار کرد: طبق آخرین اصلاحیه آیین‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز ۱۴۰۲ مصوب هیئت دولت و به تمامی سازمان‌ها ابلاغ شد، علاوه بر آن تاکنون بیش از ۳۰ توافقنامه کشوری برای سال ۱۴۰۳ به دست ما رسیده است.

وی به مسابقات فرهنگی استانی اشاره و بیان کرد: نخست برگزاری مسابقه نسیم باران با موضوع معارف نماز است که با همکاری رادیو زیارت و دستگاه‌های فرهنگی استان در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند جهت شرکت در مسابقه فایل صوتی مسابقه را از طریق رادیو زیارت در ساعت های ۱۲ تا ۱۲:۴۰ دقیقه ظهر هر روز به صورت زنده و ۱۹ تا ۱۹:۴۰ دقیقه عصر هر روز پخش می‌شود دریافت کنند. شرکت‌کنندگان می‌توانند جواب سؤال پیامکی را با ارسال نام و نام خانوادگی، نام شهرستان، گزینه صحیح و پیام نماز روزانه تا ساعت ۲۴ به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۸۸۸۸ ارسال کنند که روزانه به دو نفر از برندگان به قید قرعه هدیه نقدی اهدا خواهد شد و نتایج مسابقه همزمان با عید سعید فطر در سایت ستاد اقامه نماز کشور منتشر خواهد شد.

برگزاری مسابقه چهل چراغ

سبحانی‌نیا ادامه داد: به‌مناسبت فرا رسیدن نوروز باستانی و همزمانی بهار طبیعت با بهار قرآنی، ستاد اقامه نماز خراسان رضوی با همکاری چند نهاد فرهنگی استان مسابقه چهل چراغ را با موضوع حفظ چهل حدیث از معصومین(ع) برگزار می‌کند و علاقه‌مندان می توانند با حفظ بیست حدیث در این مسابقه شرکت کنند و از جوایز نقدی این مسابقه بهره‌مند شوند. منبع مسابقه کتاب چهل حدیث از معصومین(ع) از طریق پیام‌رسان ایتا به آدرس @namaz_khorasan_razavi قابل دریافت است.

وی گفت: زمان برگزاری مسابقه ۲۱ اسفند تا ۳۱ فروردین است که شرکت‌کنندگان پس از آمادگی با ارسال پیامک نام و نام خانوادگی، نام شهرستان و نام مسابقه ( چهل چراغ ) به سرشماره ۱۰۰۰۰۱۷ می‌توانند در قرعه‌کشی این مسابقه شرکت کنند، ضمناً کسانی که چهل حدیث را کامل حفظ کنند از جوایز ویژه برخوردار خواهند شد. اسامی برگزیدگان ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ از طریق پیام رسان در ایتا به آدرس @namaz_khorasan_razavi و در پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد اقامه نماز کشور  www.namaz.ir اعلام خواهد شد.

در پایان مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی خاطر نشان کرد: مسابقه ” آوای ربنا”با هدف ترویج قرآن و نماز و با مشارکت ستاد اقامه نماز کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایام ماه مبارک رمضان و موضوعات این مسابقه دعاهای قرآنی قنوت نماز می‌باشد.

این مسابقه از اول ماه مبارک رمضان شروع و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت منابع و سوالات از کانال های در پیام رسان ها ستاد اقامه نماز به نشانی Namaz_ir@ مراجعه فرمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا