اخبارایلاممعاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش

نشست شورای برنامه ریزی منطقه ۵ کشوری ستاد اقامه نماز به میزبانی استان ایلام برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان ایلام، نشست منطقه ۵ کشوری ستاد اقامه نماز با حضور تمامی استان‌های عضو و به میزبانی استان ایلام در روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین مهاجر مهدوی راد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ایلام به اهمیت گسترش نماز اشاره کرد و گفت: اقامه نماز و برگزاری برنامه‌های نماز می‌تواند قدمی در تحقق آیه کریمه ان مکناهم فی الارض اقامو الصلاه باشد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین حسنی حلم مدیر ستاد اقامه نماز استان همدان و رئیس شورای برنامه ریزی منطقه ۵ کشوری به اهداف و نحوه برگزاری این شورا اشاره کرد و گفت: جلسه منطقه ۵ کشوری ستاد اقامه نماز شامل ۷ استان می‌باشد. این شورا در هرفصل به میزبانی یکی از استان‌های عضو برگزار می‌شود.

حجت الاسلام حسنی حلم گفت: در این نشست پیشنهاداتی از طرف ستاد اقامه نماز مرکز ارائه می‌شود که بعنوان دستورکار جلسه مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد و درپایان در صورت تایید بعنوان مصوبه تعیین می‌شود.

وی افزود: تمام کار دوستان ما در راستا و هدف توسعه و ترویج فرهنگ نورانی نماز در محورهای آموزشی و فرهنگی می‌باشد. مقام معظم رهبری هرساله پیامی را بعنوان مسیر راه ستاد اقامه نماز به اجلاس نماز می‌فرستند که نشان دهنده دستورکار ستاد اقامه نماز در آن سال می‌باشد. در آخرین پیام مقام معظم رهبری به اهمیت کار در آموزش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان، وزارت کشور و صداوسیما بعنوان دستگاه‌های فرهنگ ساز اشاره شده است.

حسنی حلم افزود: چیزی که اهمیت دارد حذف مکررات و دقت و توجه بر نکات پیام مقام معظم رهبری و تلاش در راستای رسیدن به رهیافت‌های این پیام است و این امر باید در دستور کار جلسه شورای برنامه ریزی قرار بگیرد.

ناصر نجفی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری ایلام ضمن عرض خوشامدگویی خدمت میهمانان، خدمت به نماز را وظیفه هر مؤمن دانست و گفت: استان ایلام با وجود ظرفیت اربعین و قرار داشتن در مسیر اربعین، رسیدگی به نمازخانه‌های بین راهی را در دستور کار قرار داده است و این امر در طول سال با برگزاری جلسات متعدد و بازدیدهای منظم صورت می‌پذیرد.

وی افزود: در ایام اربعین حسینی بیش از ۳.۵ میلیون نفر از مرز مهران عبور می‌کنند و این حجم عظیم زائرین مستلزم همکاری و تلاش دستگاه‌های مختلف و مسئولین سراسر کشور می‌باشد.

منصور سرگزی معاون فرهنگ آموزش و پژوهش ستاد اقامه نماز کشور گفت: در استان ایلام تمهیدات و اقدامات و زحمات زیادی در راستای توسعه و ترویج فرهنگ نماز صورت پذیرفته است. مقرر شود گزارشی از وضعیت اقامه نماز و آموزش نماز در مدارس داده شود.

وی افزود: این که چه تعداد از مدارس امام جماعت دارند، وضعیت اقامه نماز چگونه است و چه نواقصی وجود دارد. اهمیتی که این آمار برای ما دارد در این زمینه است که می‌توانیم زمینه ها و نواقص را شناسایی و برای رفع آن در سطح کلان استفاده کنیم.

سرگزی گفت: بحمدالله ستاد اقامه نماز یکی از بهترین و موثرترین ارتباطات خود را با وزارت کشور دارد و بیست و نهمین اجلاس نماز که برگزار شد بخش عظیمی از آن با همت عزیزان وزارت کشور بود.

معاون فرهنگ آموزش و پژوهش ستاد اقامه نماز گفت: اهتمامی که استانداران به بحث نماز دارند بسیار عالی است.گزارشاتی که ما دریافت می‌کنیم نشان دهنده این امر مهم است.

حجت الاسلام و المسلمین اله نور کریمی تبار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با بیان اینکه گمشده جامعه ما و جامعه جهانی نماز است گفت: نماز می‌تواند باعث بازدارندگی مشکلات شود. هزینه‌هایی که در جامعه می‌شود اگر بخشی از آن در امر اقامه نماز صرف شود از فحشا و‌ منکر جلوگیری می‌کند و آرامش روانی را در جامعه بوجود میاورد.

کریمی تبار افزود: از شخصی‌ترین و خصوصی‌ترین ارتباطی که داریم تا عمومی‌ترین ارتباطی که در نماز جمعه و جماعت داریم این است که ما از طرف همه انسان‌های خداپرست با خدا صحبت می‌کنیم که این امر نشانه وحدت فراگیر در جامعه می باشد. اگر نگاه ما در جامعه این شد که ما یک مجموعه در جامعه هستیم باعث پیشرفت جامعه می‌شود.

امین دوست محمدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اشاره کرد که نماز باید به عنوان یک اولویت فرهنگی قرار بگیرد و گفت: در برنامه ریزی و تخصیص بودجه فرهنگی باید دقت فراوانی شود و در این خصوص باید برای ستاد اقامه نماز تخصیصی مشخص و جداگانه تعیین شود و به این گونه نباشد که ستاد برای برگزاری یک برنامه به دستگاه‌های دیگر احتیاجی داشته باشد.

وی در پایان  خاطر نشان کرد: مشکلی که در بخش ارزیابی ستاد اقامه نماز وجود دارد این است که باید بجای مستندسازی به سمت تحقق تفاهم‌نامه برویم بصورتی که دستگاه بجای اینکه برای جمع آوری مستند تلاش کند در راستای تحقق تفاهم‌نامه و توسعه و ترویج نماز پیش برود.

نشست شورای منطقه 5 کشوری ستاد اقامه نماز به میزبانی استان ایلام برگزار شد نشست شورای منطقه 5 کشوری ستاد اقامه نماز به میزبانی استان ایلام برگزار شد نشست شورای منطقه 5 کشوری ستاد اقامه نماز به میزبانی استان ایلام برگزار شد نشست شورای منطقه 5 کشوری ستاد اقامه نماز به میزبانی استان ایلام برگزار شد نشست شورای منطقه 5 کشوری ستاد اقامه نماز به میزبانی استان ایلام برگزار شد نشست شورای منطقه 5 کشوری ستاد اقامه نماز به میزبانی استان ایلام برگزار شد نشست شورای منطقه 5 کشوری ستاد اقامه نماز به میزبانی استان ایلام برگزار شد نشست شورای منطقه 5 کشوری ستاد اقامه نماز به میزبانی استان ایلام برگزار شد نشست شورای منطقه 5 کشوری ستاد اقامه نماز به میزبانی استان ایلام برگزار شد نشست شورای منطقه 5 کشوری ستاد اقامه نماز به میزبانی استان ایلام برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا