اخبارایلام

آموزش عملی نماز توسط امام جمعه شهرستان دهلران

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان ایلام، حجت الاسلام و المسلمین موسوی امام جمعه شهرستان دهلران با حضور در مدرسه ۱۵ خرداد روستای حاضرمیل در روز دوشنبه یکم آبان‌ماه، به آموزش عملی نماز برای دانش‌آموزان پرداخت.

امام جمعه دهلران در جمع دانش آموزان این روستا نماز را فریضه ارزشمند و انسان ساز دانست و عنوان کرد: قرآن کریم در خصوص نماز می‌فرماید «إنَّ الصَّلوهَ تَنهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَ الْمُنکَرِ وَ لَذِکْرُ اللهِ أکْبَرُ وَ اللهُ ‌یَعْلَمُ مَا تَصْنَعونَ» همانا نماز آدمی را از فحشا و منکر باز می‌دارد و ذکر خدا بزرگتر است و خدا به کارهایی که می‌کنید، آگاه است.

موسوی گفت: نماز معلم اخلاق انسان است. معلمی که همه جا حضور دارد و همه می‌توانند از آن بهره ببرند. به تدریج روح و اخلاق انسان را پاکیزه می‌کند و موجب نجات انسان از گمراهی‌ها و هدایت او به سوی رستگاری می‌شود، معلّمی که انسان را به راه راست که راه سعادت است، هدایت می‌کند.

امام جمعه دهلران تاکید کرد: وظیفه معلّم اخلاق به وجود آوردن قلب مطمئن در وجود شاگرد است. وی باید نهال رذیلت را از دل او برکند و به جای آن درخت فضیلت بنشاند. معلّم اخلاق شاگرد خود را به سوی خداوند و به سمت نور مطلق رهبری‌ می‌کند، تا جایی که نور الهی در دل او جلوه‌گر ‌شود و رفتار او و به عبارت روشن‌تر، وجود او را خدائی می‌کند. نماز واقعی نیز مانند معلّم اخلاق، انسان را به معراج حقیقی، قرب معنوی و وصول به حق رهبری می‌کند.

وی افژود: دوری کردن از کارهای ناروا، چه در پنهان و چه در آشکار، از آثار و خواص نماز است. نماز با حضور قلب انسان را از ارتکاب گناهان کبیره و صغیره باز می‌دارد. نماز مانند فرشته نجاتی در شب اوّل قبر، عالم برزخ و روز قیامت به فریاد انسان می‌رسد. نماز بهترین وسیله تأمین آسایش و آرامش روح و روان انسان در دنیا و برخورداری از نعمت‌های بهشتی در آخرت است. قرار گرفتن در کنار حوض کوثر با پیامبرگرامی(ص) و ائمۀ اطهار(ع) با نماز امکان‌ پذیر می‌شود.

حجت الاسلام موسوی در پایان کلاس آموزش عملی نماز در مدرسه ۱۵ خرداد روستای حاضرمیل اشاره کرد: یکی از فواید نماز آن است که نگرانی، اضطراب و افسردگی را در مؤمنان حقیقی و نمازگزاران واقعی از بین می‌برد. چنان‌که قرآن کریم می‌فرماید: «ألاَ بِذِکرِ اللهِ تَطمَئِنُّ القُلوبُ» آگاه باشید که‌ یاد خدا دل‌ها را آرامش می‌بخشد. این فضیلت الهی است که به واسطه نماز دل‌های مؤمنین آرام می‌گیرد و از افسردگی و اضطراب دور می‌شود.

آموزش عملی نماز توسط امام جمعه شهرستان دهلران آموزش عملی نماز توسط امام جمعه شهرستان دهلران آموزش عملی نماز توسط امام جمعه شهرستان دهلران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا