اخباراصفهان

نماز باران به امامت آیت الله مهدوی در اصفهان اقامه شد

طلب رحمت الهی از طریق خواندن نماز باران از خداوند، یک درس توحیدی است.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان اصفهان، مردم شهید پرور و متدین اصفهان روز جمعه بیست و نهم دی ماه با حضور پرشور خود در گلستان شهدا و اقامه نماز طلب باران از درگاه خداوند رحیم و بلند مرتبه خواستار نزول بارش الهی در زمین خشک و تشنه زاینده رود اصفهان شدند.

نماز باران به امامت آیت الله مهدوی عضو خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اصفهان اقامه شد.

اقامه نماز طلب باران از زمان انبیای الهی مرسوم بوده، به گونه ای که هر وقت خشکسالی بر منطقه ای حاکم می‌شده است، مردم آن منطقه نماز طلب باران برگزار می‌کردند.

نماز باران یا استسقاء از جمله نماز‌های مستحبی است که خواندن آن در وقت کم شدن آب چاه ها و چشمه ها و نباریدن باران مستحب است.

طلب رحمت الهی از طریق خواندن نماز باران از خداوند، یک درس توحیدی است که ذات مقدس پروردگار و خواست او را ورای هر چیزی دانسته و از گرداننده جهان هستی طلب باران می‌کند.

اقامه نماز باران توصیه ای است دینی که از زمان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و معصومین (علیهم السلام) رواج داشته و نسل به نسل تا بدین زمان انتقال پیدا کرده است.

امام علی(علیه السلام) در بیان اوصاف و آثار و برکات باران مطلوب چنین می فرماید: بارالها! بارانى حیات بخش، سیراب کننده، کامل، همگانى، پاکیزه، پربرکت، گوارا و خرّمى بخش از ناحیه خودت بر ما نازل فرما! بارانى که گیاهانى پر برکت با شاخه هاى پر ثمر و برگهاى سرسبز و پر طراوات برویاند، آن گونه که بندگان ضعیفت را با آن توان بخشى و سرزمینهاى مرده را با آن زنده کنى!.

نحوه خواندن این نماز مانند نماز عیدین (عید قربان و عید فطر) است و در رکعت اول پس از خواندن حمد و سوره، ۵ تکبیر و بعد از هر تکبیر قنوت خوانده می‌شود، سپس به رکوع و سجود می‌رویم.

در رکعت دوم و پس از خواندن حمد و سوره نیز، چهار تکبیر و بعد از هر تکبیر  قنوت می‌خوانیم، سپس به رکوع و سجود رفته و تشهد و سلام را به جای آورده و نماز را تمام می‌کنیم.

بهتر است این نماز را مانند نماز اعیاد از زمان طلوع خورشید تا قبل از اذان ظهر بخوانیم.

همچنین این نماز اذان و اقامه نداره و مستحب است که موذن سه مرتبه بگوید: «الصلاه».

 

اقامه نماز طلب باران اصفهان

اقامه نماز طلب باران اصفهان

اقامه نماز طلب باران اصفهان

اقامه نماز طلب باران اصفهان

اقامه نماز طلب باران اصفهان

اقامه نماز طلب باران اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا