اخبارگلستان

همایش و دوره آموزشی «نماز، سلامت معنوی» در گلستان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان گلستان، همایش و دوره آموزشی «نماز، سلامت معنوی» با سخنرانی و تدریس دکتر اصغر قربانی متخصص کودکان بیمارستان بهارلو و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، روز دوشنبه بیستم آذرماه، در دانشگاه علوم پزشکی گلستان، با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از مدیران پرستاری، سرپرستاران بخش(سوپروایزرها)، پرستاران و بهیاران بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی برگزار شد.

این همایش با حضور قاسم محمدی مدیر ستاد اقامه نماز، رمضان زینلی مدیرکل تامین اجتماعی، قربان زنگانه مدیر کل درمان تامین اجتماعی، حجت الاسلام دریاباری دبیر شورای اقامه نماز سازمان تامین اجتماعی کشور و با هدف توجه بخشی به نقش معنویت و نماز در بهبود وضعیت بیماران، آموزش عملی آداب و احکام نماز در بین بیماران در شرایط مختلف جسمی، ترویج اقامه نماز و رونق بخشی به نمازهای جماعت بیمارستان ها و مراکز درمانی، آموزش و توانمندسازی پرستاران و بهیاران در زمینه احکام نماز بیماران و الگوسازی بیمارستان نمازی و تعمیم آن در بین مراکز درمانی استان تشکیل شد.

در این همایش دکتر اصغر قربانی، متخصص کودکان بیمارستان بهارلو، استاد نمونه ستاد اقامه نماز کشور و مدرس همایش، در خصوص احکام نماز خاص بیماران از جمله «وضو، تیمم، وضوی جبیره‌ای و تیمم نیابتی» در شرایط مختلف اختیاری و اضطراری سخنرانی کرد.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با روش‌های جذاب و ابتکاری در فضایی کاملاً شاد به تشریح طریقه اقامه نماز با توجه به وضعیت‌های مختلف بیمار، در حالت‌های «ایستاده، نشسته و خوابیده» به‌صورت تئوری و عملی  و با کمک بیمار نما و کلیپ‌های آموزشی به‌تفصیل برای شرکت‌کنندگان پرداخت که مورد استقبال بالای حضار قرار گرفت.

در ادامه دکتر قربانی با طرح پرسش‌هایی از حاضران خواست تا در این همایش به‌صورت فعال حضور داشته باشند و از شرکت‌کنندگان در پرسش و پاسخ، با اهدای هدایایی تقدیر کرد.

یادآور می‌شود، پیش از سخنان دکتر قربانی و در ابتدای همایش قاسم محمدی مدیر ستاد اقامه نماز استان ضمن خوشامدگویی به حاضران بر لزوم آموزش کارکنان درمانی در خصوص احکام نماز بیماران تأکید کرد و برگزاری این کارگاه را فرصت مناسبی برای شناخت نیازهای معنوی بیماران به‌ویژه بیماران بستری در بیمارستان دانست.

ضمناً در این همایش ابزار و وسایل ابتکاری که در بیمارستان بهارلو تهران برای تسهیل ادای فریضه نماز بیماران و همراهان آن‌ها و کارکنان بخش‌ها در اتاق‌ها و بخش‌های بیمارستان وجود دارد به حضار معرفی و توضیحات لازم داده شد. و با توجه به نظرسنجی‌های صورت گرفته  این همایش  با رضایتمندی بسیار بالای شرکت‌کنندگان به پایان رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا