زنجان

برگزاری کارگاه آموزشی ترویج نماز ویژه طلاب خواهر استان زنجان

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: کارگاه آموزشی ترویج نماز از سری برنامه‌های سی امین اجلاس سراسری نماز ویژه طلاب خواهر در زنجان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان زنجان، حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی با اشاره به نقش اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در سی امین اجلاس سراسری نماز اظهار کرد: اوقاف زنجان عضو کمیته پشتیبانی برگزاری اجلاسیه سراسری نماز است.

وی افزود: از محل نیات مرتبط واقفین مثل تبلیغ و ترویج اسلام مبالغی جهت هزینه های مختلف برگزاری این اجلاس هزینه خواهد شد‌.

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به مهم ترین اقدامات این اداره کل در سی امین اجلاس سراسری نماز، بیان کرد: برگزاری دوره آموزشی مدیریت مسجد ویژه ائمه جماعت،روحانیون و طلاب پایه ششم به بالا ،با تدریس حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی قرائتی و حضور مبلغین و روحانیون اوقاف استان در بقاع متبرکه استان در ایام فاطمیه محور تبلیغ و سخنرانی های خود را با موضوع نماز بود.

حجت السلام موسوی خاطر نشان کرد: همچنین در روزهای آینده نیز با هدف آماده سازی فضای فرهنگی استان دو همایش با موضوع نماز در امامزاده سید ابراهیم علیه السلام شهر زنجان و بقعه متبرکه حضرت قیدار نبی علیه السلام شهرستان خدابنده برگزار خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این برنامه ها، با همکاری مدیریت حوزه علمیه خواهران کارگاه آموزشی ترویج نماز برای طلاب خواهر برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه تبلیغ و ترویج نماز برای شخص یا ارکان خاصی نیست و همه وظیفه داریم در این امر مهم مشارکت و همکاری داشته باشیم، اظهار کرد: فرهنگ سازی نماز باید بر پایه این باشد که نماز از خدا ،برای خدا و به سمت خداوند است و ما هر چه داریم از خداوند متعال است که طبیعتاً برای شکرگذاری به درگاه خداوند یابد نماز را به پا داریم.

حجت السلام موسوی اذعان داشت: باید توجه داشته باشیم که نماز واقعی باید ما را از بدی ها بازدارد اگر اینگونه نیست باید در پی چاره جویی باشیم.
وی با بیان اینکه متأسفانه نماز برخی از ما اکثرا از روی رفع تکلیف است و دچار روزمرگی در نماز شده ایم، افزود: فلسفه نماز تقرب به خدا است و اگر نماز ما بر اساس آگاهی بوده و با نیت رضایت الهی باشد منافع بیشماری برای ما خواهد داشت.

این مسئول با بیان اینکه نماز شعار اسلام است، بیان کرد: یک نماز خوان باید با مردم عادی فرق داشته باشد باید نماز ما در رفتار بهتر ما و نحوه زندگی ما نمود داشته باشد.

حجت السلام موسوی با اشاره به کمرنگ بودن نماز در برخی سطوح جامعه مثل دانش آموزان و دانشجویان، اظهار داشت: باید علل این امر را کارشناسی کرد و موانع را برطرف کرد اما یک مسئله اساسی انس بیش از حد قشر جوان با فضای مجازی که گاه به ۸ ساعت در طول روز می‌رسد خود یکی از عوامل مهم دوری جوانان از فضاها و اعمال مذهبی است.

وی با بیان اینکه متأسفانه ما برای مدیریت این فضا برنامه خاص و آمادگی لازم همراه با برنامه ریزی و هدف گذاری و مخاطب شناسی لازم را نداریم، تصریح کرد: باید غفلت خودمان از فضای مجازی را جبران کنیم و نه تنها شبهات مطرح در این فضا را با زبان و روش روز و در موقع مناسب جواب دهیم و مهم تر از آن باید ابتکار عمل را در این فضا بدست بگیریم تا بتوانیم از فعالیت هایمان نتیجه بگیریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا