اخبارحوزه ریاستمدیریت روابط عمومی و اطلاع رسانیمعاونت ‌برنامه ریزی، نظارت و ارزیابیمعاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش

جلسه هماهنگی سمپوزیوم«نماز، تندرستی و بهداشت روانی» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، جلسه هماهنگی سمپوزیوم «نماز، تندرستی و بهداشت روانی» با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی و مشاورین، معاونین و مدیران ستاد اقامه نماز صبح امروز یکشنبه ششم خردادماه برگزار شد.

علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی در جلسه هماهنگی سمپوزیوم «نماز، تندرستی و بهداشت روانی»، با تسلیت شهادت مظلومانه آیت الله رئیسی و هیات همراه و با بیان اینکه همگی حزین این واقعه دردناک هستیم، گفت: پشتکار، مجاهدت شبانه روزی، نگاه وطن دوستانه، داشتن برنامه راهبری و حرکت به سمت محرومیت زدایی سرفصل کارنامه درخشان رئیس جمهور و تیم ایشان بود.

به گفته علیرضا زالی، آیت الله رئیسی یکی از پیشتازان مدیریت جهادی در کشور بودند و باید این سند افتخار در اسناد انقلاب به نام ایشان ثبت شود چرا که شهید جمهور سکاندار مدیریت نوین جهانی بودند.

وی افزود: آیت الله رئیسی به نماز اول وقت و جماعت اهتمام ویژه ای داشت. ایشان پرچم نماز را در مراجع رسمی و بین المللی به اهتزار درآورد که نمونه آن اقامه نماز ایشان در سفر به روسیه و نیویورک بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی با یادآوری اینکه برگزاری سمپوزیوم « نماز، تندرستی و بهداشت روانی» از سوی ستاد اقامه نماز به این دانشگاه سپرده شده است، گفت: کمیته علمی و اجرایی با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و ستاد اقامه نماز تعیین شود.

وی تعیین سخنران، ارائه چکیده ای از مقالات، برپایی نمایشگاه و اهدای جوایز به افرادی که در زمینه نقش نماز بر سلامت انسان مقالاتی را به چاپ رسانده اند را مورد تاکید قرار داد و گفت: لازم است تا محورهای این سمپوزیوم نیز پیش بینی شود.

زالی با یادآوری اینکه مطالعات متعددی در عرصه ملی و جهانی در زمینه ارتباط معنادار نماز با سلامت جسم انجام شده است، گفت: نقش نماز در سلامت فیزیکی، روانی، اجتماعی، ارتقای سلامت فردی و اجتماعی می تواند به عنوان محور در این سمپوزیوم مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: نقش سلامت معنوی در قالب مناسک نماز برای کاهش آسیب های اجتماعی می تواند به عنوان یکی دیگر از محورهای این سمپوزیوم مورد تاکید است.همچنین استفاده از ابزارهای جذاب برای ترویج نماز در بین دانشجویان در خوابگاه ها و دانشگاه ها از دیگر محورهای این سمپوزیوم مورد توجه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی در ادامه به برخی از پژوهش های انجام شده با موضوع فواید نماز بر سلامت فرد اشاره کرد و گفت: مطالعات نشان می دهد سکته قلبی در بین افرادی که برای نماز صبح بیدار می شوند، کمتر است.

زالی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت استفاده از سخنرانان و اساتید مجرب ملی و بین المللی در این کنگره دانشگاهی اشاره کرد و گفت: مهرماه بازه زمانی تعیین شده برای برگزاری این کنگره است.

به گفته وی، اهدای نشان به افرادی که در حوزه نماز و سلامت روانی کارهای تحقیقاتی انجام داده اند، از تاکیدات ما است؛ همچنین می توانیم از انیمیشن های تهیه شده با موضوع نماز نیز در حاشیه این اجلاس استفاده کنیم.

در ادامه این جلسه مقرر شد اسامی کمیته علمی تا هفته آینده در اختیار ستاد اقامه نماز قرار گیرد.

همچنین با همفکری حاضرین «نماز و سلامت معنوی»، «نماز و سلامت اجتماعی»، «نماز و سلامت فیزیکی»، «نماز و سلامت جسمی» به عنوان محورهای کنگره مورد تایید قرار گرفت.

در بخش دیگری از این جلسه در خصوص آسیب شناسی و ارائه راه حل برای ارتقای فیزیکی نمازخانه بیمارستان‌ها، خانه های بهداشت و مراکز درمانی، استفاده از ظرفیت تشکل های دانشجویی و ترغیب دانشجویان برای ارائه مقاله و حضور در کنگره، توجه به آثار نماز در حوزه آسیب های اجتماعی، توجه به آموزه های دینی در شکل گیری ساختار ذهنی کودکان، تهیه کلیپ با موضوع نماز با استفاده از هوش مصنوعی در بخش نماز و فناوری نوین، استفاده از ظرفیت کمیته پژوهشی دانشجویی دانشگاه برای دسترسی به مقالات انجام شده با موضوع نماز و سلامت و آموزش نماز به بیماران در بیمارستان ها بحث و تبادل نظر شد.

همچنین مقرر شد کتابی از فرمایشات آیت الله سید ابراهیم رئیسی در مورد نماز در دوران ریاست جمهوری تهیه و در روز کنگره رونمایی شود.

انتشار مجموعه مقالات به زبان های عربی و انگلیسی، استاندارد سازی فضای نمازخانه بیمارستان ها و استفاده از ظرفیت طب سنتی و ایرانی در حاشیه این کنگره از دیگر موارد مورد بحث در این جلسه بود.

در این جلسه حکم انتصاب علیرضا زالی از سوی رئیس ستاد اقامه نماز به سمت رئیس ستاد برگزاری سمپوزیوم نماز ، تندرستی و بهداشت روانی توسط حجت الإسلام و المسلمین سید جواد بهشتی به ایشان تقدیم شد.

این رویداد معنوی در اواخر مهرماه سال جاری در دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا