آذربایجان شرقیاخبار

دوره آموزشی نماز در کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) تبریز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان آذربایجان شرقی، دوره آموزشی نماز در کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) استان با حضور حجت الاسلام آقاجانی مدیر ستاد اقامه نماز و تفسیر استان، روز چهارشنبه دوم اسفند ماه برگزار شد.

حجت الاسلام آقاجانی در ابتداء دوره با اشاره به فلسفه نماز، گفت: بزرگترین گم شده بشر در دنیا آرامش است، و بشر برای رسیدن به این آرامش فقط یک راه دارد و آن یاد خداست، قرآن در این باره می فرمایید: “أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ” آگاه باشید، تنها با یاد خدا دلها آرامش می‌یابد، یعنی غیر از یاد خدا آرامش واقعی حاصل نمی شود، یکی از مصادیق یاد خدا نماز است.

وی با بیان قاعده عقلی شکر منعم، افزود: اگر بخواهیم نعمت ها و الطاف خدا را شمارش کنیم، نمی توانیم، چرا که قرآن می فرمایید: “وَإِنْ تَعُدُّوا نِعْمَهَ اللَّهِ لَا تُحْصُوهَا” و اگر نعمتهای خدا را بشمارید، هرگز نمی‌توانید آنها را احصا کنید. آیا نباید در مقابل این همه نعمت خداوند شکرگزار باشیم؟ مسلما بنا به قائده عقل شکر منعم واجب است و یکی از مصادیق شکرگزاری نماز است.

وی با اشاره به آیه ۴۵ سوره عنکبوت، تصریح کرد: انسان همیشه در معرض وسوسه های شیاطین و آسیب های فردی و اجتماعی قرار دارد، و خداوند راه مقابله با این آسیب ها را نماز معرفی می کند، و می فرماید: ” إِنَّ الصَّلَاهَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ” نماز (انسان را) از زشتیها و گناه بازمی‌دارد. یکی از راه های در امان ماندن از این آسیب ها نماز است.

در ادامه کارشناسان و مربیان دوره آموزشی به تدریس آداب و اسرار نماز پرداخته و به سوالات مطروحه پاسخ دادند.

دوره آموزشی نماز کمیته امداد تبریز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا