اخبارخراسان جنوبی

نماز طلب باران در آستان مقدس شهدای باقریه (ع) بیرجند اقامه شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان خراسان جنوبی، هشتم بهمن ماه، مردم خداجوی بیرجند نماز طلب باران را با همکاری آستان مقدس شهدای باقریه بیرجند در پی خشکسالی سال زراعی جدید و عدم نزول باران در صحن مطهر شهدای باقریه(ع) به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید حسین کاظمی امام جمعه شهرستان سربیشه اقامه کردند.

نمازگزاران پس از اقامه نماز  با دعا و استغاثه، بارش رحمت الهی را از درگاه ربوبی خواستار شدند.

نماز استسقاء یا طلب باران نماز مستحبی است که در زمان نباریدن باران و خشکسالی اقامه می‌شود و کیفیت این نماز مانند نماز عید قربان و عید فطر است.

حجت‌الاسلام سید حسین کاظمی، امام جمعه سربیشه در این مراسم گفت: علاوه بر اینکه بشر در طبیعت دست‌اندازی می‌کند براساس روایات برخی عوامل از جمله کفران نعمت، شیوع گناه، کم فروشی و احتکار، ظلم و حیله، ترک امر به معروف و نهی از منکر سبب می‌شود نزول رحمت الهی کم شود.

امام جمعه سربیشه افزود: خداوند بخیل و عاجز نیست بلکه نقص‌ها از من و شماست، امیدواریم این نماز باران‌ها تلنگر و تصمیمی باشد تا در مسیر توجه خدا حرکت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه به همدیگر رحم کنیم تا خداوند نیز به ما رحم کند تصریح کرد: در آیات قرآن و روایات متعدد درخصوص تاثیر دعا و نیایش بر درخواست حاجت‌ها توصیه فراوانی شده است.

وی در سخنانی با نقل این مطلب که  “زمانی که انسان ها خسته و نالان و ناامید شده‌اند، خدای متعال رحمتش را نازل می‌کند و هو الذی ینزل الغیث من بعد ما قنطوا و آن است خدای متعال پروردگار عالم باران را نازل می‌کند بعد از اینکه انسان ها و بندگان خدا رو به ناامیدی آوردند.

کاظمی افزود: خدای متعال از هر طریقی بندگانش را امتحان می‌کند تا ببیند در بحران ها و سختی ها چقدر توان دارند. یکی از عواملی که باعث می‌شود باران نازل نشود، گناه و نافرمانی از خداست. منظور از گناهان آن است که موجب غضب الهی و ناخشنودی خدای متعال شود.

خراسان جنوبی با ۱۵۱ هزار کیلومتر مربع مساحت به عنوان سومین استان پهناور کشور جزو مناطق خشک و کم‌آب ایران محسوب می‌شود.

بنابر مستندات موجود وقوع خشکسالی در خراسان جنوبی از سال آبی ۱۳۷۹ – ۱۳۷۸ آغاز شد و امسال در سال آبی جاری وارد بیست و سومین سال شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا