اخبارچهارمحال و بختیاری

ترویج نماز خدمت به فرهنگ جامعه است

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد احمدی با اشاره به اینکه ترویج نماز، خدمت به فرهنگ جامعه است، گفت: هر کسی در حیطه کار و وظایف خود در نهادهای فرهنگی و غیرفرهنگی باید ترویج و اقامه نماز را وظیفه اول خود قرار دهد، چراکه تلاش برای اشاعه نماز از ویژگی‌های حکومت صالحان است.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان چهارمحال و بختیاری، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد احمدی امام‌ جمعه بروجن، در تبیین اهمیت فریضه نماز با اشاره به اینکه نماز کلید سعادت انسان است، اظهار کرد: کسی که اهل نماز باشد حتی اگر دچار لغزش هم شود اما به مسیر صحیح بازمی‌گردد زیرا مهم‌ترین فلسفه و آثار نماز بازدارندگی از زشتی‌ها و گناهان است.

وی با ذکر اینکه ترویج نماز، خدمت به فرهنگ جامعه است، ادامه داد: هر کسی در حیطه کار و وظایف خود در نهادهای فرهنگی و غیرفرهنگی باید ترویج واقامه نماز را وظیفه اول خود قرار دهد، چراکه تلاش برای اشاعه نماز از ویژگی‌های حکومت صالحان است.

حجت الاسلام احمدی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) که فرمودند «إِنَّ اللَّهَ لَیَدْفَعُ بِمَنْ یُصَلِّی مِنْ شِیعَتِنَا عَمَّنْ لَا یُصَلِّی مِنْ شِیعَتِنَا وَ لَوْ أَجْمَعُوا عَلَى تَرْکِ الصَّلَاهِ لَهَلَکُوا»، بیان کرد: خداوند به برکت وجود نمازگزاران، بلاها را از افراد بی‌نماز دور می‌کند و حضرت تأکید دارند که اگر همه تارک نماز باشند بر شیعیان ما بلا وارد می‌شود.

وی توجه به مساجد و برپایی نماز جماعت را در راستای ترویج نماز مهم ارزیابی کرد و توضیح داد: مساجد اگر پررونق و فعال باشند و احیا شوند و صدای اذان در کوچه‌ها و محلات پیچیده شود، یقیناً در اشاعه نماز در سطح جامعه تأثیرگذار خواهد بود و برکات معنوی آن نصیب همگان می‌شود؛ در روایتی از پیامبر اسلام(ص) داریم که هر گاه مؤذن اذان بگوید، شیطان به سرعت پا به فرار مى‌گذارد، در خصوص نماز جماعت نیز روایات فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد برپایی نماز جماعت برای پیشرفت و تعالی مادی و معنوی جامعه اسلامی بسیار موضوعیت دارد.

امام جمعه بروجن رسالت سنگین مدیران و متولیان نهادهای مختلف نسبت به نماز را یادآور شد و افزود: همه آنان وظیفه دارند علاوه بر اینکه نماز را در مجموعه خودشان به‌صورت جماعت برپا می‌کنند، مروج فرهنگ نماز در جامعه و به‌ویژه خانواده‌های کارکنان زیرمجموعه خود باشند، اگر نماز در بین آحاد جامعه نهادینه شود بسیاری از بلاها و آسیب‌ها دور خواهد شد.

این کارشناس مسائل مذهبی تصریح کرد: نماز وقتی نهادینه شود و در اولویت انسان قرار گیرد، تمام برنامه‌های زندگی خود را بر مبنای نماز می‌چیند، برای نمونه اگر فردی قصد مسافرت دارد برنامه‌های حرکت و توقفش را با نماز تنظیم می‌کند و این فریضه الهی را همواره مدنظر دارد که چنین سفری قطعاً مبارک خواهد بود.

حجت السلام احمدی با اشاره به خدمت بزرگی که اقامه‌گر نماز به جامعه دارد، بیان کرد: فرق است میان کسی که خودش فریضه نماز را به‌جا می‌آورد با کسی که علاوه بر خود، دیگران را نیز به اقامه نماز دعوت می‌کند و اقامه‌گر نماز کسی است که بر حسب بضاعت و توانش دیگران را به نماز دعوت می‌کند تا این فریضه الهی برپا شود.

امام‌ جمعه بروجن در پایان گفت: در یکی از دعاهای مهم قرآنی که از زبان حضرت ابراهیم(ع) در سوره مبارکه ابراهیم آمده از خداوند می‌خواهیم که «رَبِّ اجْعَلْنِی مُقِیمَ الصَّلَاهِ وَمِنْ ذُرِّیَّتِی رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاءِ» یعنی خدایا مرا و نسل مرا برپا دارنده نماز قرار بده، فرزندان وقتی نمازخوان می‌شوند که تحت تأثیر فعلی از پدر و مادر قرار بگیرند، خدمت به نماز باعث خواهد شد که نسل ما نیز به فضل الهی اهل نماز باشند که امیدواریم همه در این مسیر نورانی قدم برداریم.

منبع: خبرگزاری ایکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا