اخبارقزوین

اجلاس شهرستانی نماز قزوین برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان قزوین، روز دوشنبه بیست و پنجم دی‌ماه اجلاس شهرستانی نماز با عنوان گرامیداشت استاد حاج رضا یزدان پناه الگوی ترویج اقامه نماز و تقدیر از مؤذنین استان با حضور معاون سیاسی، امنیتی استاندار و جمعی از مسئولین استان و حجت‌الاسلام‌والمسلمین بهشتی معاون علمی ستاد اقامه نماز کشور و حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی مدیر ستاد اقامه نماز استان و مؤذنین و فعالین و علاقه‌مندان به نماز و در مسجد خاتم‌الانبیا (راه چمن) برگزار شد.

اجلاس شهرستانی نماز قزوین برگزار شد

در ابتدا جلسه پس از تلاوتی از آیات قرآن کریم حجت‌الاسلام موسوی مدیر ستاد اقامه نماز استان قزوین ضمن عرض تسلیت شهادت مظلومانه امام هادی (ع) گفت: از این امام بزرگوار زیارت جامعه کبیره، زیارت غدیریه حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام و…. صادرشده است که خود یک دوره کامل امام شناسی است.

مدیر ستاد اقامه نماز گفت: اجلاس نماز به‌منزله اذان و ندای همگانی و یک شعار است. قبلاً فقط اجلاس نماز سالانه کشوری برگزار می‌گردید که تاکنون ۳۰ اجلاس سراسری با پیام مقام معظم رهبری برگزارشده است امسال هم بحمدالله با پیام پر محتوی و ارزشمند معظم له در زنجان برگزار شد.

مدیر ستاد اقامه نماز افزود: ما نمی‌خواهیم که اجلاس فقط محدود به یک اجلاس یک‌روزه کشوری باشد، بلکه می‌خواهیم اجلاس‌های نماز به‌عنوان یک جریان مستمر باشد تا در طول سال شاهد اثرات مثبت آن باشیم. لذا اجلاس‌های استانی و شهرستانی به همین منظور برگزار می‌شود که بحمدالله نهمین اجلاس استانی قزوین در ۲۰ دی‌ماه برگزار شد و اکنون هم در حال برگزاری اجلاس شهرستانی نماز قزوین هستیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی ادامه داد: با توجه به این‌که استان قزوین الگوهای فراوان نمازی دارد تصمیم بر آن شده که این افراد شاخص به‌عنوان الگوی نمازی در اجلاس شهرستانی به جامعه و نسل نو معرفی شوند و امسال اجلاس شهرستانی با نام و یاد استاد حاج رضا یزدان پناه مزین شده است. مرحوم یزدان پناه از کسانی بود که قبل از انقلاب توجه به نسل جوان و قرآن، دعای کمیل ندبه را و بعد از انقلاب اسلامی اذان این شعار ارزشمند را در مدرسه و دانشگاه و جامعه احیاء و ترویج کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی عنوان کرد: با عنایت به مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر ترویج اذان حلقومی بر آن شدیم که مؤذنین استان شناسایی شوند و فراخوان مقاله مسابقه بین آن‌ها برگزار و از مؤذنین تجلیل و تقدیر شود.

اجلاس شهرستانی نماز قزوین برگزار شد

در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین بهشتی گفت: یکی از مأموریت‌هایی که خداوند متعال به پیامبر اکرم داده بود ذکر نام و زنده نگه‌داشتن الگوها مانند ابراهیم، اسماعیل، موسی و هارون و مریم صدیقه است. حضرت علی (ع) به علی بن ابی رافع که از فرمانداران ایشان بود، فرمودند که از این منصب دست بکش و زندگی‌نامه شهدای جنگ صفین را بنویس. امیرالمؤمنین با این کار خود به ما نشان داد که فرزندان ما نیاز به الگو دارند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین بهشتی ادامه داد: برای بهتر شدن نماز جوانان باید در ۸ بخش اقداماتی صورت بگیرد. بخش اول مربوط به آموزش قرائت صحیح و بخش دوم مربوط به آموزش مفاهیم در بخش سوم باید به آموزش احکام. در بخش چهارم به اسرار نماز پرداخته شود و این اسرار در کتاب‌هایی توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی و آیت‌الله آملی به رشته تحریر درآمده است و لازم است دانش آموزان و دانشجویان به آن‌ها رجوع کنند تا پاسخ سؤال‌های خود را در آن‌ها پیدا کنند.

وی افزود: بخش پنجم مربوط به تبلیغ است. هدف خداوند متعال از بعثت پیامبر چیزی جز تبلیغ دین نبوده ماعلی الرسول الا البلاغ. با وجود مراکز خوشنویسی در استان قزوین می‌توان اذکار و احادیث معصومین را با خط خوش تبلیغ کرد. با پیشرفت فضای مجازی ضرورت دارد که استفاده صحیح از آن را یاد بگیریم و پیام‌های مطمئن را از سرچشمه آن‌که وب‌سایت‌های مراجع تقلید هستند گرفته و در گروه‌های مجازی بازنشر کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین بهشتی در ادامه در اهمیت و جایگاه اذان و مؤذن مطالبی بیان کرد.

در پایان از فعالان نماز و اذان و نفرات برتر شرکت‌کننده در فراخوان مقاله و مسابقه اذان تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

لازم به ذکر است

پس از دریافت آثار شرکت‌کننده در فراخوان نسبت به داوری مقالات و فایل‌های ضبط‌شده اذان حلقومی اقدام و نفرات برتر در هر بخش به شرح ذیل انتخاب شدند.

الف- در بخش مقاله:

 • آقای حامد حق‌شناس
 • خانم معصومه علی محمدی
 • خانم‌ها فرناز فضلعلی و فاطمه محمد ظاهری (مشترک)

ب- در بخش مسابقه اذان رده سنی نوجوانان:

 • محمدطاها رئیسی
 • محمد یاسین رئیسی
 • محمدطاها شیخ‌ها
 • امیرحسین شایگان

ج- در بخش حفظ اذان خردسالان:

 • مطهره حلیمی
 • یسنا جلیلوند
 • فاطمه پور باقر
 • علی پور باقر

اجلاس شهرستانی نماز قزوین برگزار شداجلاس شهرستانی نماز قزوین برگزار شداجلاس شهرستانی نماز قزوین برگزار شداجلاس شهرستانی نماز قزوین برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا