اخبارحوزه ریاستقزوین

اولین رکن در حکمرانی اسلامی اقامه نماز است

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور گفت: اولین رکن در حکمرانی اسلامی اقامه نماز است و بایستی ترویج فرهنگ اقامه نماز اول وقت در همه بخش های جامعه اعم از ادارات، مدارس، مجتمع های بین راهی و صنایع جدی گرفته شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، شورای اقامه نماز استان قزوین روز یکشنبه به ریاست استاندار و با حضور آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین، سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور و مدیران دستگاههای اجرایی در استانداری برگزار شد.

سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور در این جلسه اظهارداشت: اقامه نماز بسیار اهمیت دارد و به گفته مقام معظم رهبری خالص ترین اعمال است اما در برخی موارد قصور و کوتاهی در اقامه آن داریم که باید جبران شود.

وی بیان کرد: خوشبختانه ستاد اقامه نماز استان قزوین با تعاملی که میان مدیران وجود دارد با حمایت استاندار و مدیریت برنامه ریزی موفق عمل کرده و حضور امام جمعه در میان دانش آموزان ارزشمند است و به ترویج فرهنگ نماز کمک کرده است.

زرهانی تصریح کرد: نماز یک نیروی بازدارنده است و انسان هایی که به اقامه آن اهمیت می دهند از گناه و خطا و اسیب ها دور می شوند و کمتر خطا می کنند.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور یادآورشد: در حوزه اقامه نماز با مشکلاتی در میان نسل جوان مواجهیم و اغلب دانش آموزان فلسفه نماز را نمی دانند و در انجام آن کوتاهی می کنند لذا یکی از کارها بیان فلسفه نماز به نوجوانان و جوانان است.

وی گفت: در دولت سیزدهم گامهای خوبی برداشته شد که تصویب آیین نامه اقامه نماز در شورای وزیران از آن جمله بود که برای ۱۹ دستگاه وظیفه جدیدی تعریف شده که باید متناسب با آن برنامه ریزی و اقدام کرد.

زرهانی اظهارداشت: ساماندهی نمازخانه های بین راهی یکی از مهمترین برنامه هایی است که باید در اولویت قرار گیرد تا بستر اقامه نماز در همه مکانها مهیا شود.

وی گفت: امروز همچنین نیاز داریم که مساجد را بازیابی کنیم و احیای مساجد متناسب با همان رویکرد دهه ۴۰ و ۵۰ ضروری است.

زرهانی افزود: تعداد زیادی مساجد کم رونق و تعطیل داریم که باید مورد توجه قرار گرفته و فعالتر شوند و یکی دیگر از کارهای بزرگ و ضروری، توجه به تقویت تعلیم و تربیت طلاب دینی با روان شناسی کودک و نوجوان است و اگر طلاب جوان روان شناسی کودک را بدانند و بتوانند با نسل جدید ارتباط بهتری برقرار کنند به نتایج مطلوبی می رسیم.

وی اظهارداشت: طلاب و روحانیون باید وارد مساجد شوند و گره گشای ذهن فرزندان باشند چون دشمن تلاش کرده چهره نامناسبی از علما و طلاب ترسیم کند و مقابله با این ترفند ضروری است.

زرهانی بیان کرد: فضای مجازی برای ما مهم است و به تحول فرهنگی کمک می کند و در شرایطی که دنیا برای حوزه ارتباطات سرمایه گذاری سنگینی کرده ما هم باید از این ابزار استفاده مطلوب داشته باشیم و از هوش مصنوعی هم نباید غفلت کرد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور یادآورشد: استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی هم مهم است و در این میان کتب زیادی در خصوص نماز داریم و ۳۰۰ تا ۴۰۰ جلد کتاب از پیش دبستانی تا سطوح عالی داریم که باید در دسترس باشد و محتوای آن اموزش داده شود.

وی اظهارداشت: برگزاری دوره های آموزشی اقامه نماز برای ارتقای دانش والدین و خانواده ها و بیان رسالت والدین در تربیت فرزندان تبیین شود و آموزش مدیران جدی گرفته شود.

زرهانی از مدیر عامل شرکت گاز استان قزوین که در حوزه مسئولیت های اجتماعی پای کار بوده اند و مشارکت خوبی در برگزاری دوره های آموزشی و ترویج فرهنگ نماز داشته اند و افق دید جدیدی برای خانواده ها ایجاد کرده اند تشکر کرد و تداوم آن را خواستار شد.

این مدیر فرهنگی گفت: باید معرفت انسان به خودش و معرفت شناسی را تقویت کرده و آموزش با روش های نو را تبیین کنیم و حضور مدیران ارشد در مراسم نماز جمعه را جدی بگیریم و بدانیم اگر امام جمعه مرکز استان و استاندار نماز اول وقت را اقامه کند بقیه نیز تاسی می کنند.

وی یادآورشد: اولین رکن در حکمرانی اسلامی اقامه نماز است و فرق حکومت اسلامی با سایر نظامها در اقامه نماز است و انتظار داریم شورای اقامه نماز شهرستانها فعال تر باشد.

زرهانی بیان کرد: توقع داریم ساختمان ستاد اقامه نماز تکمیل شده و تحویل شود و برنامه ۵ ساله در خصوص ستاد اقامه نماز داده شود تا بلند مدت کار کنیم.

جلسه شورای اقامه نماز قزوین

جلسه شورای اقامه نماز قزوین

جلسه شورای اقامه نماز قزوین

منبع: خبرگزاری برنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا