اخبارقممرکز تخصصی نماز

دومین جلسه شورای اقامه نماز استان قم برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز قم، شورای اقامه نماز استان قم با حضور آیت الله سیدمحمد سعیدی امام جمعه، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری و احمد امیرآبادی فراهانی نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی، معاونین استاندار، فرماندار، شهردار، مدیر مرکز تخصصی نماز و دیگر اعضا به ریاست استاندار، شنبه هجدهم آذرماه، در سالن محراب حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد.شورای اقامه نماز استان قم برگزار شد

امام جمعه قم نیز در این جلسه نماز را عنصری برجسته در سیره و عمل ائمه اطهار عنوان کرد و گفت: نماز برجستگی زیادی در سیره و عمل بزرگان اسلام داشته‌است و از این سو کسی که در نظام اسلامی مسئول است یکی از مهمترین کارهایش باید اقامه نماز باشد.

آیت الله سید محمد سعیدی با تاکید بر جایگاه مدیران در ترویج فرهنگ نماز گفت: اهتمام مدیر دستگاه به امور فرهنگی و نماز اهتمام کارکنان و دستگاه به امر نماز را به همراه خواهد داشت.

وی افزود: اقامه نماز جماعت اول وقت توسط شهید رجایی باید الگوی مدیران باشد و در استان قم نیز خوشبختانه استاندار نسبت به موضوع نماز در ادارات اهتمام دارد.

شورای اقامه نماز استان قم برگزار شد

استاندار قم نیز در این جلسه گفت: موضوع نماز از دو وجه شکلی و ماهوی حائز اهمیت است که در بحث شکلی باید شاهد بحث های حمایتی، ایجاد امکانات و فضای لازم برای نمازخانه‌ها در مکان‌های مختلف چون مدارس و ادارات باشیم و در بخش ماهوی باید اهمیت نماز و برگزاری آن به صورت جماعت در نظر باشد که در آموزه‌های دینی بسیار به آن تاکید شده‌ است.

سید محمد آقامیری در خصوص ترویج فرهنگ اقامه نماز در مدارس گفت: معلمان، مدیران و معاونان مدرسه در نماز جماعت شرکت کنند با این امر مروج فرهنگ اقامه نماز در بین دانش آموزان باشند چرا که فرد باید از دوران طفولیت به نماز جماعت و ثواب و برکت آن باور پیدا کند.

وی افزود: تأثیرات نماز جماعت بر زندگی مادی و معنوی فرد می بایست برای دانش آموزان و سایر اقشار تبیین شود تا آنان با شناخت قلبی از این فریضه الهی استقبال کنند.

آقامیری همچنین خطاب به مدیران کل و روسای دستگاه های استان گفت: مدیران باید در نماز جماعت ادارات شرکت کنند و نماز را در اتاق کار خود نخوانند چرا که حضور مدیر در نماز جماعت تاثیر زیادی بر سایر کارکنان دارد.

شورای اقامه نماز استان قم برگزار شد

مدیر ستاد اقامه نماز قم در این جلسه به ارائه گزارش اهم فعالیت های این ستاد پرداخت و گفت: تدوین نظام نامه هیئت اندیشه ورز نماز کشور، تشکیل شورای مشاوران جوان ستاد اقامه نماز استان، تشکیل کارگروه نظارت بر فضای اقامه نماز بیمارستان ها و مجتمع های درمانی از جمله اهم اقدامات ستاد اقامه نماز استان است.

وی همچنین به تشریح برنامه ریزی ها و برنامه های انجام شده در حوزه نماز مدارس اشاره و خاطر نشان کرد: برگزاری بیش از ۴۰۰ نشست دانش آموزی و آسیب شناسی نماز در مدارس برگزار شده است و این امر تا پایان سال تحصیلی استمرار خواهد داشت.

حجت الاسلام و المسلمین علی عرب پور با تقدیر از همکاری آموزش و پرورش در برگزاری نشست ها خاطر نشان کرد: در سال جدید تحصیلی شاهد همکاری مضاعف همکاران اداره کل آموزش و پرورش استان هستیم و این همکاری ها موجب تحقق بیش از پیش برنامه ریزی ها در حوزه نماز جماعت مدارس خواهد شد.

وی در ادامه تشریح اقدامات این ستاد در حوزه نماز مدارس، به تدوین بند حمایت از نماز جماعت مدارس در تفاهم نامه های بومی با دستگاه ها و ادارات استان اشاره کرد و گفت: با هدف ایجاد فضای تشویقی برای دانش آموزان و پر شور سازی نماز جماعت مدارس، در این تفاهم نامه ها خواستار حضور مدیران دستگاه ها در نماز جماعت مدارس شدیم.

مدیر ستاد اقامه نماز همچنین از برگزاری هشتمین اجلاس استانی نماز با موضوع نماز نسل نو با تاکید بر جایگاه مدرسه، مسجد و دانشگاه در روز چهارشنبه، بیست و نهم آذرماه به میزبانی شهرداری قم خبر داد و افزود: تفاوت ملموس هشتمین اجلاس استانی نماز با دیگر اجلاس های استانی نماز در برگزاری پیش اجلاس های تخصصی است.

وی افزود: سه پیش اجلاس تخصصی در حوزه نماز دانش آموزان با حضور فرهنگیان و دانش آموزان، نماز مساجد با حضور ائمه جماعات و هیئت امنای مساجد و نماز دانشگاهیان با حضور اساتید و دانشجویان برگزار خواهد شد و نتایج آن در اجلاس استانی ارائه خواهد شد.

دبیر مجمع خیرین مسجدساز استان در ادامه به ظرفیت خیرین مسجدساز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر پنج مسجد در نواحی مختلف استان با هزینه ای بالغ بر هشتصد میلیارد ریال در حال احداث و یا بازسازی است.

حجت الاسلام و المسلمین عرب پور همچنین به استفاده از ظرفیت خیرین مسجدساز در برگزاری جشن های تکلیف در مناطق محروم اشاره و خاطر نشان کرد: با توجه به عدم اهتمام به برگزاری جشن تکلیف ویژه پسران نومکلف، جشن تکلیف پسران نومکلف شهرستان کهک با حمایت خیرین در مسجد جامع شهر کهک برگزار شد.

نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به بودجه سال ۱۴۰۳ خاطر نشان کردند: تلاش ها بر حمایت از برنامه های نمازی در بودجه سال آینده است و این امر در مجلس شورای اسلامی پیگیری خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان نیز در این جلسه به ارائه گزارشی از برنامه های نمازی در آموزش و پرورش پرداخت و گفت: جلسات آسیب شناسی نماز با هدف بررسی کاستی های موجود در سطوح مختلف از مدیران تا دانش آموزان برگزار می شود.

علیرضا رحیمی همچنین از حضور ششصد نماز یار در مدارس استان خبر داد و افزود: نمازیاران با حضور در مدارس، در راستای حضور پرشور دانش آموزان در نماز جماعت مدرسه تلاش می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا