اخباراصفهان

نماز باران جمعه بیست و نهم دی ماه در اصفهان اقامه می شود

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: پیرو توصیه علما و بزرگان شهر اصفهان با هدف استغاثه به درگاه خداوند جهت درخواست نزول رحمت الهی نماز باران اقامه خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان اصفهان، حجت‌ الاسلام والمسلمین علیرضا ناجی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان روز یکشنبه بیست و چهارم دی ماه در گفت وگویی اظهار داشت: با هدف استغاثه به درگاه خداوند جهت درخواست نزول رحمت الهی، جمعه بیست و نهم دی ‌ماه نماز باران در اصفهان اقامه می‌شود.

وی افزود: این نماز پیرو توصیه علما و بزرگان شهر اصفهان با هدف استغاثه به درگاه خداوند جهت درخواست نزول رحمت الهی اقامه خواهد شد.

ناجی خاطر نشان کرد: ساعت ۱۰ صبح روز جمعه، نماز باران به امامت آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی امام جمعه موقت اصفهان در محوطه گلستان شهدا اقامه خواهد شد و در همین راستا با نماز جمعه تداخلی ندارد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه مستحب است نمازگزاران دو روز قبل از اقامه نماز باران روزه بگیرند و در روز جمعه با زبان روزه در نماز باران شرکت کنند، گفت: همچنین از آداب اقامه نماز باران، به همراه آوردن کودکان و سالمندان است.

حجت الاسلام والمسلمین ناجی از نمازگزاران خواست زیرانداز، سجاده و مهر همراه خود داشته باشند.

وی گفت: درخواست باران از خداوند به وسیله نمازی بسیار بهتر است که با توبه و پشیمانی از گناهان و تضرع باشد. زیرا در خشکسالی و بی آبی، از دست هیچکسی جز خداوند منّان، کاری بر نمی‌آید. تنها آفریدگار هستی است که با فرستادن ابرهای باران زا، میتواند رحمت خویش را بر سر مردم بگستراند.

کیفیت خواندن نماز باران

نماز باران دو رکعت است و بهتر است که به جماعت اقامه شود، البته خواندن فرادی هم اشکال ندارد.

نماز باران مانند نماز عیدین است و نمازگزاران بعد از حمد و سوره رکعت اول پنج بار تکبیر می‌گوید و بعد از هر تکبیر قنوت می‌گیرد و در رکعت دوم پس از حمد و سوره چهار تکبیر و بعد از هر تکبیر یک قنوت انجام می‌دهد و در قنوت‌های نماز باران هر دعایی که بخواند کافی است.

البته بهتر آن است که قنوت‌ها مشتمل بر طلب باران باشد از خدای رحمان طلب کند که عطوفت و رحمتش را شامل او و مردم او سازد و درهای آسمان را رحمت و باران خود بگشاید و قبل از دعا در هر قنوت نخست بر محمد (صلی الله علیه و آله) و  اهل بیت علیهم السلام، سلام و درود بفرستد.

مستحبات نماز باران

حمد و سوره آن را به صدای بلند قرائت کند و آن سوره‌هایی را که در نماز عید فطر و قربان مستحب است انتخاب کند.

مردم سه روز روزه بگیرند و روز سوم برای نماز بیرون روند و آن روز دوشنبه باشد و اگر میسر نشد روز جمعه به‌خاطر شرافت و فضیلتش بیرون شوند.

امام جماعت به اتفاق مردم به طرف صحرا حرکت کند و حرکتشان با وقار، سکینت، خشوع و با حالت درخواست باشد و برای نماز محلی پاک و نظیف را انتخاب کند و بهتر آن است که بیرون شدنشان هیئتی باشد که رحمت خدا را جلب کند مثل پا برهنه بودن و امثال آن.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا