اخبارایلام

طرح ملی درستخوانی نماز در شهرستان دره شهر برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان ایلام، طرح ملی درستخوانی نماز با حضور حجت الاسلام و المسلمین امرایی امام جمعه شهرستان دره شهر و مسئولین آموزش و پرورش شهرستان در مدرسه شهید خانلری در روز شنبه بیستم آبان‌ماه برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین امرای در ابتدای این نشست به بحث درخصوص فضایل نماز اول وقت پرداخت و گفت: نماز اول وقت از جمله اعمالی است که توصیه های فراوانی به آن شده است. روایات متفاوتی وجود دارد که هر کدام به یکی از فضائل و برکات خواندن نماز در اول وقت اشاره دارد. امام صادق(ع) می‌فرماید: «اول وقت، خشنودی خدا و آخر آن، عفو خداست، و عفو نمی باشد مگر از جهت گناه. و در مقابل، تأخیر نماز موجب خشم خداست چرا که پیامبر اکرم(ص) به حضرت علی(ع) فرمودند: نماز را با وضوی کامل و شاداب در وقتش به جای آور که تأخیر انداختن نماز بدون جهت، باعث غضب پروردگار است.»

وی در ادامه طرح ملی درستخوانی نماز افزود: نماز بهترینِ اعمال و مدار قبول اعمال دیگر و یا ردّ آنها شمرده شده، و در اخبار بزرگان دین آمده: کسى که نمازش قبول شود سایر اعمالش نیز قبول و اگر مردود شود، بقیه هم مردود است. «اِنْ قُبِلَتْ قُبِلَ مَا سِوَاهَا وَ اِنْ رُدَّت، رُدَّ مَا سِوَاهَا». نماز نخستین فروع بعد از ۵ اصل دین شناخته شده که این خود حاکى از اهمیت آن در جایگاه نظام مکتبى اسلام است. پس رعایت نماز از بزرگترین وظایف یک مسلمان است و به محض رسیدنِ وقت آن باید مبادرت به انجام آن نماید، از همین روى امام حسن(علیه السلام) وقتى صداى مؤذّن را مى‌شنید رنگش تغییر کرده و چهره اش به زردى مى‌‎گرائید، و وقتى از علت آن سؤال مى‌شد، مى‌فرمود: خداوند شخصى را براى ندا دادن من فرستاده تا خدمت او رسم و خدمتش کنم، و نمى‌دانم قبولم مى کند یا نه، پس چگونه رنگم تغییر نکند؟!

این مقام مسئول در پایان اشاره کرد: درستخوانی نماز از اهمیت بسیاری برخوردار است. ما انسان ها در گفت و شنودهای روزانه سعی می‌کنیم با مخاطبان خود به طور صحیح و شایسته سخن بگوییم . هر اندازه، مخاطب نزد ما محترم تر و عزیزتر باشد تلاش می‌کنیم کلمات را صحیح تر بر زبان جاری و جملات را به شکل زیباتری بیان کنیم. حال اگر مخاطب در نماز و نیایش‌، خدای مهربانی است که محبوب ماست و ما به او عشق می‌ورزیم، طبیعتاً باید سعی کنیم با او به طرز صحیح صحبت کنیم و سخن بگوییم و این همان درستخوانی نماز است.

طرح ملی درستخوانی نماز در شهرستان دره شهر برگزار شد طرح ملی درستخوانی نماز در شهرستان دره شهر برگزار شد طرح ملی درستخوانی نماز در شهرستان دره شهر برگزار شد طرح ملی درستخوانی نماز در شهرستان دره شهر برگزار شد طرح ملی درستخوانی نماز در شهرستان دره شهر برگزار شد طرح ملی درستخوانی نماز در شهرستان دره شهر برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا