اخبارحوزه ریاستمعاونت ‌برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی

ایجاد امکانات و تسهیلات لازم برای اقامه فریضه نماز کاربران جاده ای امری ضروری است

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در نشست هم‌اندیشی این سازمان با ستاد اقامه نماز کشور و موسسه موضوع‌شناسی احکام فقهی بر ضرورت تعامل این دستگاه‌ها در راستای تسهیل اقامه نماز کاربران جاده‌ای در راه‌های کشور تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، نشست هم‌اندیشی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با ستاد اقامه نماز کشور و موسسه موضوع‌شناسی احکام فقهی، با حضور سید احمد زرهانی قائم مقام و سید علی مهدیان معاون برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز در روز پانزدهم آبان ماه برگزار شد.

این جلسه با هدف تاکید بر ضرورت تعامل دستگاه‌ها در راستای تسهیل اقامه نماز کاربران جاده‌ای در راه‌های کشور تشکیل شد.

داریوش امانی معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: به برکت انقلاب اسلامی ۱۰۱۳ مجتمع خدمات رفاهی بین راهی در کشور در حال بهره برداری است که ۵۷۶ مجتمع در حال احداث است و با احداث این تعداد مجتمع خدمات رفاهی، در هر ۵۰ کیلومتر از راه های اصلی و شریانی یک مجتمع خدمات رفاهی خواهیم داشت و ۹۹۰ موافقت نامه اصولی نیز در حال پیگیری است.

امانی با اشاره به تفاهم نامه طرح احداث ۱۱۰ نمازخانه بین راهی کشور به برکت نام حضرت امیرالمومنین (ع ) در مسیرهای کمتر توسعه یافته اظهار داشت: از ۱۱۰ نمازخانه بین راهی که برنامه‌ریزی شده، تاکنون ۴۰ نمازخانه احداث شده و تا یک سال و نیم آینده ۷۰ نمازخانه باقی مانده که با تامین منابع لازم از سوی وزارت متبوع احداث می‌شود.

وی افزود: در سال گذشته ۲۰ نمازخانه بین راهی افتتاح شد و هم اکنون ۳۰ نمازخانه دیگر در حال احداث است.

امانی با اشاره با ایجاد قابلیت جدید در سامانه اطلاع رسانی ۱۴۱ برای مشاهده حد ترخص و مسافت شرعی شهرهای کشور اظهار داشت: خوشبختانه با این امکان جدید در سایت مرکز مدیریت راه های این سازمان، مسافران جاده ای می‌توانند با مشاهده نمازخانه ها و مجتمع های بین راهی نسبت به برنامه ریزی برای اقامه فریضه نماز و روزه خود اقدام کنند.

در این جلسه همچنین قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور ضمن ابراز خرسندی از ایجاد این امکان جدید برای کاربران اهمیت دسترسی مخاطبان به اطلاعات فوق را یادآور شد و افزود: ضروری است از طریق سایت‌های معتبر، دسترسی‌هایی ایجاد شود تا استفاده کنندگان جاده‌ای از حد ترخص ها و مسیرهای شرعی اطلاع پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: تکمیل اطلاعات به منظور بارگذاری و رونمایی در مرحله بعدی ضروری خواهد بود. بنابراین شایسته است با خلاقیت نمادی طراحی شود تا اطلاعات در قالب تابلوهای اطلاع رسانی نیز در طول جاده های کشور نصب گردد‌.

حجت السلام و المسلمین فلاح زاده مدیر موسسه موضوع شناسی احکام فقهی نیز اظهار داشت: قدم گذاشتن در راستای افزایش فرهنگ ایمنی و حفظ جان مردم باید در سرلوحه کارها قرار گیرد.

شایان ذکر است در این جلسه ایجاد تابلوهایی با ساختار متحدالشکل، ارائه مفاهیم دینی از جمله احکام نماز و مسافر و تهیه آیین نامه ای با هدف قرار گرفتن مبنای عملکرد همکاری سه مجموعه در دستور کار قرار گرفت.

گفتنی است با عنایت به ایجاد قابلیت مشاهده حد ترخص و مسافت شرعی شهرهای کشور در سایت ۱۴۱، قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور و مجموعه همراه از مرکز مدیریت راه های این سازمان بازدید کردند و از نزدیک در جریان جزییات این قابلیت جدید برای کاربران جاده ای در تسهیل انجام فریضه نماز قرار گرفتند.

نشست هم‌اندیشی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با ستاد اقامه نماز کشور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا