اخبار

یادداشت قائم مقام ستاد اقامه نماز با عنوان «مدرسه، اقامه نماز و دفاع مقدس»

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، همزمان با فرا رسیدن بهار تحصیلی و هفته دفاع مقدس، سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور در یادداشتی با عنوان «مدرسه، اقامه نماز و دفاع مقدس» به بیان نکاتی پیرامون نقش دفاع مقدس و مدارس در جامعه پرداخت.

متن یادداشت به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

هم زمان با سالگرد دفاع مقدس مدارس باز می شوند و زنگ تعلیم و تربیت اسلامی کودکان و نوجوانان را به وجد می آورد. در این برهه توجه به نکاتی چند حائز اهمیت است:

۱/ دفاع مقدس مدرسه انسان سازی و مکارم اخلاق و معنویت بوده است. اصلی ترین شاخصه رزمندگان اسلام التزام آنان به اقامه نماز و انجام نوافل در خط مقدم جبهه به شمار می آید. ترکیب شجاعت با عبادت فلز مجاهدین فی سبیل الله را مستحکم و خلل ناپذیر کرده بود.

۲/ مدارس در دفاع مقدس از درخشان ترین نهادهای فرهنگی و اجتماعی بوده اند.معلمان و دانش آموزان و مربیان امور تربیتی و دانشجویان مراکز تربیت معلم در شمار صف شکنان خطوط مقدم جبهه ها قرار داشته اند. ویژگی بارز آنان دین باوری و ولایت پذیری و اعتقاد به حقانیت و مظلومیت ایران اسلامی و درک ضرورت دفاع از تمامیت ارضی میهن و سرکوب متجاوز بوده است. پیوند مدرسه و مسجد و سنگر در آن روزگار جلوه ای آسمانی داشت.

۳/سال تحصیلی جدید مصادف با سالگرد آغاز امامت قائم آل محمد مهدی موعود علیه السلام است لذا شایسته است خط مشی نظام آموزش وپرورش مبتنی بر ترویج معارف نماز و مهدویت و فرهنگ قرآن و زنده نگاه داشتن ارزشهای دفاع مقدس تنظیم و طراحی شود. اگر دانش آموزان در مدارس در کنار دانشهای کار آمد و مهارت های زندگی، درس اخلاق و تفکر خلاق و یکتاپرستی و میهن دوستی و انسانیت بیاموزند آینده کشور درخشان می گردد.هویت ایرانی آمیخته با ارزشهای الهی و شجاعت و راستگویی و عدالت خواهی و پارسایی است.

تفکر و برنامه ریزی برای اصلاح نظام مدرسه داری باید در صدر سیاست های فرهنگی کشور قرار گیرد. از مدارس کم انگیزه و مضطرب و بی برنامه کار چندانی بر نمی آید. مدارس با هدف و مجهز به نیروی اسانی دانشمند و مومن و برخوردار از راهبرد و امکانات در مهندسی آینده کشور نقش اساسی دارند.سیمای فردای جامعه در چهره امروز مدارس قابل رویت است.

از این رو احیای مدارس دولتی و کار آمد تر کردن آنها در عرصه های فرهنگی و علمی و تربیتی کار مهم عصر ماست و نیاز به عزم ملی و برنامه ریزی و تحول آفرینی با نگرش آینده پژوهی دارد. توجه عمیق و هوشمندانه به رهنمودهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در باب تحول در نظام آموزش وپرورش کلید در سعادت فرزندان ملت است.

اگر باز هم در بر روی همین پاشنه بچرخد و روزمرگی استمرار پیدا کند، افت آموزشی و کاهش بازده تربیتی مدارس منجر به تشدید آسیب های اجتماعی می شود.

۴/ حضور فضلای مسلط به فضای فکری نسل نو و آشنا به علوم رفتاری و رموز تربیت اسلامی و برخوردار از مهارت برقراری ارتباط معنوی در کنار دانش آموزان و معلمان و مربیان پرورشی و اقامه نماز جماعت در مدارس زمینه ساز مهار آثار جنگ شناختی و ترکیبی استعمارگران است.

موانع این حضور و تعامل سازنده باید رفع شود و مسیر همکاری حوزه های علمیه و مساجد و مدارس هموار گردد. سرمایه گذاری مراکز علمی و دینی برای پرورش و تامین امام جماعت دانا و توانا و زمان شناس و جوانگرا ان شاءالله پشتوانه ای برای تحکیم تفکر دینی آینده سازان خواهد بود.

سیداحمد زرهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا