آذربایجان غربیاخبار

فعالیتهای ستاد اقامه نماز شهرستان تخت سلیمان استان آذربایجان غربی تشریح شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان آذربایجان غربی، سجاد نعمتی دبیر اقامه نماز شهرستان تخت سلیمان در مصاحبه با روابط عمومی ستاد اقامه نماز در رابطه با عملکرد شهرستان تخت سلیمان در حوزه نظارت و ارزیابی و فعالیت‌های فرهنگی آموزشی نمازی شهرستان تخت سلیمان گفت: به لطف خداوند متعال، وضعیت کلی فرهنگ نماز در منطقه تخت سلیمان بسیار خوب و مطلوب است. این منطقه با توجه به وضعیت فرهنگی خود، فرهنگ انسان‌ساز نماز را در جایگاه بالایی قرار داده است و از این فرهنگ به عنوان یکی از عوامل توسعه و پیشرفت منطقه بهره می‌برد. زمینه فعالیت‌های فرهنگ نماز در مدارس، ادارات، مساجد و سایر اماکن عمومی و خصوصی این منطقه بسیار بالاست و مردم این منطقه با شور و شوق به اقامه نماز می‌پردازند و از آن به عنوان یکی از ارکان اسلام و راه ارتباط با خداوند می‌دانند.

نعمتی از همکاری‌های آموزش و پرورش تقدیر و تشکر کرد و در ادامه افزود: در شهرستان تخت سلیمان، فرهنگ نماز به عنوان یکی از ارزش‌های اسلامی و انسانی در جامعه رواج دارد و عمده فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی در این زمینه با همکاری اداره آموزش و پرورش انجام می‌شود. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به برگزاری جلسات شیوه‌های دعوت به نماز دانش‌آموزان، جلسات آموزشی در خصوص اهمیت و احکام نماز، جلسات تبادل تجربیات در زمینه اشاعه فرهنگ نماز در بین دانش‌آموزان و … اشاره کرد که با هدف اشاعه هرچه بیشتر فرهنگ نماز در مدارس و میان دانش‌آموزان صورت می‌گیرد.

وی در ادامه از عمده فعالیت های سال جاری شهرستان تخت سلیمان به تشکیل شورای اقامه نماز اشاره کرد و گفت: به منظور هماهنگی و همکاری بیشتر در زمینه اشاعه و توسعه فرهنگ نماز در شهرستان تخت سلیمان، شورای اقامه نماز با حضور دبیر اقامه نماز، مسئولان و فعالان حوزه نماز، مدیران و معاونین ادارات، و مدارس تشکیل شده است. این شورا در جلسات دوره‌ای خود، برنامه‌ریزی و ارزیابی فعالیت‌های فرهنگ نماز را انجام می‌دهد و مشکلات و چالش‌های موجود را بررسی و راه‌حل‌های مناسب را ارائه می‌کند.

ایشان در ادامه به بازدید و نظارت بر نمازخانه‌های بین راهی با هماهنگی ادارات ذیربط اشاره کرد و گفت: به منظور ارتقای کیفیت و کمیت اقامه نماز در نمازخانه‌های بین راهی که مکان‌های مهمی برای دعوت به نماز هستند، با هماهنگی ادارات ذیربط مانند راهداری، شرکت گاز و … از این نمازخانه‌ها بازدید و نظارت می‌شود و نسبت به رفع نواقص و ارائه پیشنهادات و توصیه‌های لازم اقداماتی انجام می‌گیرد.

نعمتی دبیر اقامه نماز شهرستان تخت سلیمان  درمورد موضوع پیگیری بر برگزاری نشست‌های خانواده با موضوع نماز، گفتمان نمازی، نشست‌های دانش‌آموزی با موضوع نماز، اقامه نماز جماعت در مدارس، و ادارات اظهار داشت: به منظور ایجاد فضای معنوی و ارتباطی در خانواده‌ها، دانش‌آموزان و کارکنان ادارات، با همکاری اداره آموزش و پرورش و سایر ادارات، نشست‌های خانواده با موضوع نماز، گفتمان نماز، نشست‌های دانش‌آموزی، اقامه نماز جماعت مدارس با همکاری امامان جمائت دستگاه‌ها، را برگزار و پیگیری‌های لازمه صورت می‌گیرد. این نشست‌ها با هدف آموزش و تبادل تجربیات در خصوص اهمیت و احکام نماز، روش‌ها و شیوه‌های دعوت به نماز، ایجاد انگیزه و علاقه در اقامه نماز و … برگزار می‌شوند.

نعمتی در ادامه به پیگیری و اجرای جشن تکلیف دانش‌آموزی و اجلاس سراسری نماز دانش‌آموزی اشاره کرده و گفت: به منظور جشن‌گیری از رسیدن به سن عبادت و انجام اعمال و تکالیف الهی توسط دانش‌آموزان و تقویت روحیه و اعتماد به نفس آنها، با همکاری اداره آموزش و پرورش، جشن تکلیف دانش‌آموزی برگزار و پیگیری می‌شود. این جشن با اجرای برنامه‌های متنوع و جذاب مانند قرائت قرآن، دکلمه خوانی، و اقامه نماز توسط دانش‌آموزان برگزار می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به موضوع جلب و جذب کمک‌های خیرین منطقه و کشوری بمنظور پشتیبانی مالی برنامه‌های فرهنگی اجرا شده و یا در حال اجرا افزود: به منظور تامین هزینه‌های برنامه‌های فرهنگی و آموزشی در زمینه نماز که نیازمند پشتیبانی مالی هستند، با همکاری دستگاه‌های اجرایی شهرستان تخت سلیمان و کمک‌های خیرین منطقه و کشوری، جلب و جذب شده و از آنها برای پشتیبانی از برنامه‌های فرهنگی اجرا شده و یا در حال اجرا استفاده می‌شود. این کمک‌های خیرین به صورت نقدی و یا غیرنقدی مانند اهدای کتاب، لوازم التحریر، جوایز و … انجام می‌شود.

نعمتی از  هماهنگی های صورت گرفته برای  تشویق فعالین نماز دانش آموزی و مربیان و مدیران مدارس گفت: به منظور افزایش انگیزه و علاقه دانش‌آموزان، مربیان و مدیران مدارس در زمینه اقامه نماز و ترویج فرهنگ نماز در جامعه، با همکاری اداره آموزش و پرورش، از فعالین نماز دانش‌آموزی و مربیان و مدیران مدارس که در این زمینه فعالیت‌های برجسته‌ای داشته‌اند، تشویق و تقدیر شده و این تشویق و تقدیر به صورت اهدای لوح تقدیر، جوایز نقدی و غیر نقدی، اعطای امتیاز و … انجام گرفته است.

وی از خیرین ملی و منطقه ای تقدیر و تشکر کرد و در موضوع پیگیری بر نظارت و احداث و توسعه و تجهیز نمازخانه های مدارس از طریق کمک های خیرین ملی و منطقه ای گفت: به منظور ارتقای کیفیت و کمیت اقامه نماز در مدارس و ایجاد فضای مناسب و معنوی برای دانش‌آموزان، با همکاری اداره آموزش و پرورش و کمک‌های خیرین ملی و منطقه ای، بر نظارت و احداث و توسعه و تجهیز نمازخانه‌های مدارس پیگیری می شود. این پیگیری شامل بررسی وضعیت موجود نمازخانه‌ها، رفع نواقص و نقصانات، احداث نمازخانه‌های جدید، توسعه و تجهیز نمازخانه‌ها با لوازم و تجهیزات مورد نیاز مانند قرآن، کتاب‌های دعا، بلندگو و … می‌باشد.

نعمتی در ادامه به اهم برنامه های پیشنهادی برای سال آینده اشاره نمود و از جمله فعالیت های برنامه ریزی شده برای سال آینده بر نظارت بر اجرای برنامه‌های فرهنگی در مدارس تاکید کرد و گفت: به منظور اطمینان از اجرای صحیح و موثر برنامه‌های فرهنگی در زمینه نماز که در سال گذشته برگزار و پیگیری شده‌اند، بر اجرای برنامه‌های فرهنگی در مدارس نظارت شده و این نظارت شامل ارزیابی عملکرد و نتایج برنامه‌ها، شناسایی نقاط قوت و ضعف، ارائه پیشنهادات و راهکارهای بهبودی و … خواهد بود.

وی در ادامه گفت: در حوزه نظارت بر نحوه فعالیت‌های نمازخانه‌های بین راهی به منظور اطمینان از اجرای صحیح و موثر فعالیت‌های نمازخانه‌های بین راهی که در سال گذشته بازدید و نظارت شده‌اند، با هماهنگی ادارات ذیربط، بر نحوه فعالیت‌های نمازخانه‌های بین راهی نظارت خواهد شد.

وی بر موضوع استمرار جذب خیرین برای پشتیبانی برنامه‌های فرهنگی تاکید داشته و به منظور تامین هزینه‌های برنامه‌های فرهنگی و آموزشی در زمینه نماز که نیازمند پشتیبانی مالی هستند، با همکاری دستگاه‌های اجرایی شهرستان تخت سلیمان، استمرار جذب خیرین منطقه و کشوری را در دستور کار خود قرار داده و از طریق برگزاری جلسات و مراسم، از خیرین تشکر و قدردانی خواهد شد و از آنها برای ادامه همکاری و کمک‌های بیشتر دعوت خواهد شد.

دبیر ستاد اقامه نماز تخت سلیمان در پایان درمورد چالش اصلی موجود بر فعالیت های شهرستانی گفت: یکی از چالش‌های اساسی که در زمینه اجرای برنامه‌های فرهنگی و آموزشی در زمینه نماز وجود دارد، کمبود منابع مالی است که می‌تواند بر کیفیت و کمیت این برنامه‌ها تأثیر منفی بگذارد. برای رفع این چالش، نیاز به تنخواه و همکاری بیشتر ادارات و سازمان‌های دولتی و خصوصی و خیرین ملی و منطقه ای است که بتوانند با ارائه کمک‌های نقدی و غیر نقدی، قدرت اجرایی ستادهای اقامه نماز شهرستانی را افزایش دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا