اخبارقم

حضور مدیر ستاد اقامه نماز قم در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه

مدیر ستاد اقامه نماز قم با حضور در برنامه گفتگوی ویژه به تشریح عمده فعالیت های این ستاد پرداخت.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز قم، مدیر ستاد اقامه نماز استان عصر شنبه، یازدهم شهریور ماه، با حضور در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه شبکه نور به تشریح عمده فعالیت های ستاد اقامه نماز استان پرداخت.

مهم ترین اقدامات ستاد اقامه نماز در بحث اقامه نماز زائرین در ایام اربعین حسینی را تشریح کنید؟

تمامی موکب ها در سطح استان علاوه بر فراهم آوردن زیرساخت های خدماتی و رفاهی برای زائرین، بستر اقامه نماز را نیز برای زائرین فراهم آورده اند و از دیگر اقداماتی که در این حوزه انجام شده است حضور طلاب جهادی و ترویج فرهنگ اقامه نماز در بین مسافرین و زائرین در این موکب ها است.

تهیه مهر نماز و هدیه به موکب ها، اعزام مبلغ نمازی به موکب ها، استفاده از طلاب جهادی و تاکید بر بستر سازی اقامه نماز در دیدار با مسئولین استانی و شهرستانی و همچنین مسئولین موکب ها از جمله اهم اقداماتی بوده است که ستاد اقامه نماز استان قم در زمینه سازی برای اقامه نماز زائرین اباعبدالله الحسین(ع) انجام شده است.

چه نظارتی بر فضای اقامه نماز مجموعه های بین راهی وجود دارد؟ آیا سامانه ای وجود دارد که مردم نقطه نظراتشون را بیان کنند؟

در خصوص نظارت بر فضاهای اقامه نماز در محور های مواصلاتی استان، کارگروهی متشکل از نمایندگان دستگاه هایی همچون ستاد اقامه نماز، راهداری و حمل و نقل جاده ای، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بهداشت و انجمن های صنفی مجتمع های خدماتی به صورت منظم و در تمامی ایام سال از این اماکن بازدید می کنند و نکات قابل تامل و کاستی های احتمالی را به مسئولین اماکن تذکر می دهند و موارد متذکر شده را تا حصول نتیجه پیگیری می کنند.

سامانه نظارتی راه نماز یکی دیگر از اقداماتی است که ستاد اقامه نماز با همکاری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور و با هدف ایجاد بستری جهت نظارت و گزارشات مردمی ایجاد نموده است که مسافرین و زائرین می توانند با استفاده از اطلاعیه هایی که در آن مسجد یا نمازخانه بین راهی نصب شده است نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ستاد اقامه نماز در میان بگذارند.

با توجه به اینکه استان قم شاه راه ارتباطی کشور بوده و محل اتصال ۱۷ استان به یکدیگر است، آیا اقدامی در خصوص اسکان موقت زائرین و مسافرین صورت گرفته است؟

با توجه به تاکیدات مستمر حجت الاسلام و المسلمین استاد قرائتی و پیگیری ها به عمل آمده، زمینی به مساحت ۶۰۰۰ متر در جنب عوارضی آزادراه قم تهران تملک شده است و پس از کسب مجوزات لازم پروژه احداث زائرسرا آغاز خواهد شد.

برنامه ریزی ها بر این است تا این زائر سرا با استفاده از ظرفیت خیرین استانی و کشوری احداث شود و از این رو امیدواریم با حمایت خیرین این پروژه هرچه سریع تر به بهره برداری برسد و آماده ارائه خدمت به مسافرین و زائرین شهر کریمه اهل بیت(ع) شود.

ظاهرا مسجد اهل البیت(ع) عوارضی قم تهران یکی از مراکز زیرمجموعه ستاد اقامه نماز است، این مسجد چه خدماتی را به زائرین و مسافرین ارائه می دهد؟

مسجد اهل البیت(ع) با توجه به موقعیت جغرافیایی میزبان حجم بالایی از زائرین و مسافرین در ایام مختلف سال است و از همین رو ضمن تامین زیرساخت های رفاهی برای زائرین، نمایشگاه های فرهنگی، فروشگاه کتاب نمازی و فرهنگی، میز پاسخگویی به سوالات شرعی و از این قبیل برنامه ها از جمله خدماتی است که مسجد اهل البیت(ع) به مسافرین و زائرین کریمه اهل بیت(ع) ارائه می کند.

وضعیت مساجد و نمازخانه های بین راهی استان را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا مجتمع بین راهی در استان وجود دارد که فاقد نمازخانه باشد؟

مجتمع بین راهی فاقد نمازخانه در استان وجود ندارد اما نمازخانه های موجود در سطوح مختلف هستند که در تلاشیم تا با ایجاد اهتمام مضاعف مالکین و مدیران مجموعه ها، سطح نمازخانه ها در محورهای استان را بیش از پیش بهبود بخشیم.

اما در خصوص وضعیت مساجد و نمازخانه های بین راهی موجود در استان، می بایست به خود ببالیم چرا که بهترین مساجد و نمازخانه های بین راهی کشور در استان قم هستند و این امر با تلاش ها و حمایت های مسئولین استانی و مدیران مجموعه ها تحقق یافته است.

با توجه به این امر که دهه ترویج معارف نماز را پشت سر گذاشته ایم، ستاد اقامه نماز استان در این دهه چه فعالیت هایی داشته است؟

با همکاری دستگاه هایی همچون شهرداری و کانون فرهنگی هنری مساجد، نشست های آموزشی تخصصی نماز خوبی در سطح مساجد و محلات برگزار شد که با استقبال خوب مخاطبین همراه بود که پس از کسب بازخورد از مخاطبین مقرر شد تا برگزاری این نشست ها استمرار یابند.

یکی دیگر از اقدامات شاخصی که در این ایام صورت گرفت، دوره آموزشی مدیریت مسجد ویژه فعالین حاضر در مساجد بود که با همکاری کانون فرهنگی مساجد برگزار شد.

برنامه گفت و گوی ویژه با حضور مدیر ستاد اقامه نماز قم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا