آذربایجان شرقیاخبار

سخنرانی مدیر ستاد اقامه نماز استان آذربایجان شرقی در مسجد قزللی تبریز

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان آذربایجان شرقی، سخنرانی حجت الاسلام آقاجانی مدیر ستاد اقامه نماز، تفسیر و مهدویت استان، با موضوع عظمت قرآن و جایگاه نماز در قرآن، در مسجد قزلی تبریز، هر روز بعد از ظهر برگزار می شود.

مسجد قزللی یکی از مساجد تاریخی تبریز است که به واسطه حادثه مهمی که در ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ در مراسم اربعین شهدای شهر قم در آن اتفاق افتاد، باعث شد درخت انقلاب مستحکم‌تر از قبل به سمت پیروزی حرکت کند. که سالانه میزبان مومنین و گردشگران استان بوده که قدمتش به دوران قاجار باز می‌گردد.

حجت الاسلام آقاجانی با اشاره به آیات ۴۰، ۱۴ و ۳۱، سوره های ابراهیم، طه و مریم، گفت: فریضه نماز در تمام ادیان الهى به عنوان برترین و مهمترین آیین عبادى و رکن معنویت و ارتباط با خداوند مطرح بوده است و مختص اسلام نیست، درست است که شکل نماز در ادیان مختلف متفاوت بوده است ولی باید توجه داشته باشیم که ادیان گذشته مقدمه ای برای دین مقدس اسلام بودند و دین اسلام کاملترین ادیان الهی است، با این مقدمه نتیجه می گیریم نماز و عبادت دین اسلام هم کاملترین نماز و عبادت است.

وی با بیان آداب و اسرار نماز، در پاسخ به سوالی، که چرا در نماز از بین تمام اسماء حسنی خداوند، به اکبر، اعلی و عظیم بسنده شده، گفت: اگر بنده ای روزانه پنج بار مقابل خداوند بایستد و خداوند را با عظمت یاد کند، اولا عظمت خدا در دلش جای میگیرد و میفهمد که خدای با عظمتی هست که همیشه حمایتش میکند، و در مقابل مشکلات و مصائب کم نمی آورد، ثانیا بهنگام لغزش ها خدای با عظمت را یاد کرده و از کارهای ناثواب دوری می کند.

وی با اشاره به آیه ۵ سوره ماعون، گفت: وای بر نماز گزاران، نماز گزارانی که نماز را سبک می شمارند و از عظمت نماز غافلند، آنان که گاهی نمی خوانند و گاهی آخر وقت بجا می آورند، امام صادق علیه السلام می فرماید: تإخیر الصلوه عن اول وقتها لغیر عذر، منظور از سبک شمردن نماز این است که بدون عذر و دلیل نماز را از اول وقت به تاخیر بیندازی، اگر ما میدانستیم نماز چه برکاتی برای دنیا و آخرت ما، و چه جایگاهی در نزد خدا دارد، برای رسیدن وقت نماز لحظه شماری می کردیم.

وی با بیان سیره علماء ربانی و عرفا، خاطرنشان کرد: بزرگان دین ما به اقامه نماز احتمام ویژه ای داشتند و خیر دنیا و آخرت را در نماز اول وقت دانسته اند، مرحوم علامه طباطبایی و آیت الله العظمی آقای بهجت از مرحوم عارف فرزانه آقای قاضی نقل می‌کردند که ایشان می‌‌فرمودند: اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد، مرا لَعن کند! (و یا فرمودند: به صورت من تُف بیاندازد!).

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا