اخبارسیستان و بلوچستان

طرح سلامت معنوی بیماران در استان سیستان و بلوچستان برگزار شد

طرح سلامت معنوی بیماران ویژه پرستاران،بهیاران،پزشکان و کادر درمانی بیمارستانهای دولتی و خصوصی در استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان سیستان و بلوچستان، دوره آموزشی نماز با عنوان سلامت معنوی در روز دوشنبه دوم بهمن ماه با حضور دکتر قربانی از اساتید ستاد اقامه نماز کشور  و با شرکت پرستاران، بهیاران و پرسنل علوم پزشکی زاهدان برگزار شد.

مدیر ستاد اقامه نماز سیستان و بلوچستان در این همایش گفت: بیش از ۲۳۰ نفر از پرستاران و بهیاران بیمارستان های دولتی و خصوصی زاهدان با حضور در این همایش آموزش های لازم ویژه احکام نماز بیماران را فرا گرفتند.

محمد سنجرانی افزود:  گسترش سبک زندگی اسلامی در جامعه بسیار مهم است و از این رو مهارت افزایی پرستاران و بهیاران بیمارستان ها و مراکز درمانی در زمینه احکام و آداب نماز بیماران و کمک به اقامه نماز اول وقت در میان بیماران با لحاظ شرایط خاص جسمانی از مهمترین اهداف برگزاری این همایش بود.

وی گفت: بر اساس وظایف تعریف شده ستاد اقامه نماز ، همایش ها و کارگاه های آموزشی متنوعی در طول سال ویژه اقشار مختلف برگزار می شود

در ادامه دکتر غزنوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اهمیت پرداختن به نماز را از ضروریات زندگی برشمرد و اظهار داشت: استرس ها و نگرانی های بیمار و خانواده آن، تنها با امید و توکل به خداوند قابل جبران است لذا به همین منظور یک نفر روحانی توانمند و مسلط به زبان انگلیسی به عنوان کارشناس معنوی و امام جماعت ثابت در بزرگترین بیمارستان زاهدان  بصورت ثابت مستقر شده و موظف گردیده در همه بخشهای بیمارستان حضور پیدا کند.

عزنوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: ارتباط با معبود از طریق عبادت و معنویت امکان پذیر است  و بهترین راه عبادت در این زمینه نماز است.

وی اظهار داشت: در دو بعد روحی و روانی بیماران نیز بایستی همانند جسم بیماران تلاش نمود که از مهمترین مصادیق بهبود روابط روحی و روانی بیماران، اهمیت به نماز و ایجاد ارتباط مستمر و عاطفی با خداوند و اهل بیت علیهم السلام است.

در ادامه همایش و  دوره آموزشی «نماز، سلامت معنوی» با سخنرانی و تدریس دکتر اصغر قربانی متخصص کودکان بیمارستان بهارلو و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

دکتر اصغر قربانی، متخصص کودکان بیمارستان بهارلو، و استاد  تخصصی ستاد اقامه نماز کشور و مدرس همایش، در خصوص احکام نماز خاص بیماران از جمله «وضو، تیمم، وضوی جبیره‌ای و تیمم نیابتی» در شرایط مختلف اختیاری و اضطراری را آموزش داد.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با روش‌های جذاب و ابتکاری در فضایی کاملاً شاد به تشریح طریقه اقامه نماز با توجه به وضعیت‌های مختلف بیمار، در حالت‌های «ایستاده، نشسته و خوابیده» به‌صورت تئوری و عملی  و با کمک بیمار نما و کلیپ‌های آموزشی به‌تفصیل برای شرکت‌کنندگان پرداخت که مورد استقبال بالای حضار قرار گرفت.

در ادامه دکتر قربانی با طرح پرسش‌هایی از حاضران خواست تا در این همایش به‌صورت فعال حضور داشته باشند و از شرکت‌کنندگان در پرسش و پاسخ، با اهدای هدایایی تقدیر کرد.

ضمناً در این همایش ابزار و وسایل ابتکاری که در بیمارستان بهارلو تهران برای تسهیل ادای فریضه نماز بیماران و همراهان آن‌ها و کارکنان بخش‌ها در اتاق‌ها و بخش‌های بیمارستان وجود دارد به حضار معرفی و توضیحات لازم داده شد. و با توجه به نظرسنجی‌های صورت گرفته  این همایش  با رضایتمندی بسیار بالای شرکت‌کنندگان به پایان رسید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا