اخبارکرمانشاه

همایش «نماز و سلامت معنوی» در کرمانشاه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کرمانشاه، همایش «نماز و سلامت معنوی» با هدف آموزش احکام نماز ویژه بیماران به پرستاران و بهیاران در بیمارستان ها و مراکز درمانی با تدریس دکتر اصغر قربانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمعی از مسئولان استانی ششم شهریورماه در سالن اجتماعات بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه برگزار شد.

در ابتدای این همایش دکتر اصغر قربانی مدرس دوره با بیان اینکه نماز ستون دین است و سازمان بهداشت جهانی می‌گوید سلامت دارای چهار بُعد سلامت روحی، سلامت روانی، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی است، گفت: در سلامت معنوی(نماز) نقش و جایگاه ویژه‌ای دارد، در تعالیم دینی از نماز به عنوان ستون دین نام می‌بریم منتهی وقتی فردی مریض می‌شود و در بستر بیماری می‌افتد آن زمان، هنگام دل‌شکستگی و فرصت ویژه‌ای برای ارتباط با خداست.

وی افزود: در زمانی که فرد مریض می‌شود برای ادای نماز های واجب نیازمند راهنمایی است تا با توجه به شرایط خاص جسمانی در حالات خاص درمانی و شرایط پزشکی ناشی از عمل های جراحی، خونریزی ها و پانسمان ها و… احکام وضو و نمازش را بداند و به یک سری ادوات، اسباب و لوازم نیاز دارد تا بتواند فریضه نمازش را در محیط بیمارستانی انجام دهد.

لازم به ذکر است همه این موارد در قالب یک دوره آموزشی چهار ساعته توسط ستاد اقامه نماز تدوین شده که با روش‌های جذاب و ابتکاری به طور تئوری و عملی با کمک بیمار، برای پرستاران و بهیاران و پزشکان علاقمند آموزش داده می شود.

در این دوره همه آن چیزی که مریض برای ادای فریضه نماز و عباداتش نیاز دارد به پرستار و کادر درمان آموزش داده می شود.

در این دوره احکام نماز خاص بیماران از جمله وضو، تیمم، وضوی جبیره‌ای، تیمم نیابتی و … در شرایط مختلف اختیاری و اضطراری و طریقه اقامه نماز با توجه به وضعیت‌های مختلف بیمار (ایستاده، نشسته، خوابیده) به صورت تئوری و عملی با کمک بیمار نَما به تفصیل برای شرکت‌کنندگان با روش‌های جذاب و ابتکاری تبیین و تشریح شد که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

یادآور می‌شود در همایش نماز و سلامت معنوی که به همت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برگزار شد، بیش از ۳۵۰ نفر از پرسنل بیمارستان‌۵۲۰ ارتش، بیمارستان سجاد، بیمارستان شهدا، بیمارستان حضرت معصومه(س)، بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع)، بیمارستان حکیم، بیمارستان امام حسین(ع)، بیمارستان طالقانی، بیمارستان امام علی(ع)، بیمارستان امام رضا(ع)، بیمارستان امام خمینی(ره)، بیمارستان فارابی، بیمارستان محمد کرمانشاهی و بیمارستان معتضدی همچنین مراکز درمانی شهرستان‌های پاوه، کنگاور، جوانرود، صحنه، روانسر، گیلانغرب، سنقر، دالاهو، هرسین و سرپل‌ذهاب حضور داشتند.

دوره سلامت معنوی توسط وزارت بهداشت و ستاد مرکزی اقامه نماز در استان های سراسر کشور طراحی و اجرا می شود که در استان کرمانشاه این دوره به همت ستاد اقامه نماز استان کرمانشاه و رئیس دانشگاه علوم پزشکی و مسؤل نهاد دانشگاه استان اجرا شد.

تجلیل از استاد دوره، برپایی نمایشگاه پوستر نماز و بیان پرسش و پاسخ نمازی و اهدا جوایز از ویژه برنامه های این دوره بود.

دوره آموزشی سلامت معنوی در کرمانشاه دوره آموزشی سلامت معنوی در کرمانشاه دوره آموزشی سلامت معنوی در کرمانشاه دوره آموزشی سلامت معنوی در کرمانشاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا