اخبارالبرز

اولین نشست سبک زندگی معنوی در البرز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان البرز، اولین نشست سبک زندگی معنوی با حضور حجت الاسلام والمسلمین مرادی مدیر ستاد اقامه نماز، حجت الاسلام وظیفه مند روانشناس و نویسنده البرزی با هدف تبیین جایگاه زندگی ساز معارف گرانسنگ دینی در ارائه الگوی سبک زندگی در جمع امامان جماعت فعال ۳۰ مسجد استان البرز در کانون امور رسیدگی به مساجد استان البرز مورخ یازدهم اردیبهشت ماه برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین مرادی ضمن خوش آمدگویی و حضور در این نشست راجع به سبک زندگی معنوی، فضای مجازی و پاسخ به سوالات و شبهات دینی نکاتی را بیان کرد.

مرادی مدیر ستاد اقامه نماز گفت: امروزه تربیت معنوی به عنوان یکی از انواع تربیت مورد اقبال رویکردهای دینی و غیر دینی تربیت است.

رضا وظیفه مند، روان شناس، نویسنده و فعال فرهنگی – اجتماعی پس از بیان اهمیت موضوع از منظر امامین انقلاب، سبک زندگی را بخش حقیقی تمدن نوین اسلامی دانست که انقلاب اسلامی به دنبال تحقق آن است.

وی با اشاره به انواع استعمار کهنه، نو و فرانو، هدف اصلی ایده غربی سبک زندگی را استعمار روان شناختی اذهان مؤمنین از مسیر سنت گریزی، دین گریزی و طلب آنی لذت عنوان نموده و با بیان نمونه های مصداقی، تبلیغی را مؤثر دانست که بر اساس مشکلات یا نیازهای مردم و بر اساس «مسئله محوری» طراحی و تنظیم شده باشد.

وظیفه مند بیان کرد: در این مسیر امامان جماعت مساجد یکی از مناسب ترین منابع شناخت نبض جامعه جهت کسب اطلاعات میدانی از نیازها و مشکلات مردم هستند که می توانند با بهره گیری از مضامین زندگی ساز آیات و روایات نقش آفرینی کنند.

در ادامه، با بیان سیستمی بودن خانواده از دیدگاه اسلام و لزوم وجود مرزهای ارتباطی درون و بیرون خانواده در انسجام نظام خانواده با بهره گیری از آیه ۲۱ سوره روم «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً؛ از نشانه‌های او اینکه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد.

وظیفه مند افزود: حدیث « اِنَّ مِنْ خَیْرِ نِسائِکُمْ الْوَلودَ الْوَدودَ السَّتیرَهَ الْعَفیفَهَ الْعَزیزَهَ فی اَهْلِهَاالذَّلیلَهَ مَعَ بَعْلِهَا؛ بهترین زنان شما، زنی است زایا، بسیار مهربان، باحجاب، پاکدامن، در میان خویشاوندان خود عزیز و در برابر شوهرش متواضع باشد.

و در پایان به تبیین مدلی برآمده از متون دینی پرداخت که جواب سؤالاتی از این قبیل بود که چرا رابطه برخی از زوجین روی آرامش به خود نمی گیرد و یا اینکه در برخورد با دخالت اطرافیان در زندگی زوجین و یا اثرگذاری برخی رسانه ها و تبلیغات چگونه باید عمل کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا