اخبار

نماز استاندارد از نگاه قرآن چگونه نمازی است؟ + صوت و اینفوگرافیک

خداوند دستور به اقامه نماز داده و معصومین(ع) نیز نماز را ستون و پایه اسلام می‌دانند. قرآن هم مؤمنان را دعوت به استعانت از نماز و صبر(تاب‌آوری) می‌کند تا با نیرو گرفتن از آن دو، حرص و طمع را درست هدایت کنند. جنس این ستون، معنوی (معقول) است، لذا کف و سقف آن با افزودن موادی دیگر مستحکم می‌‎شود تا در معرض سقوط قرار نگیرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، حجت‌الاسلام‌ و‌المسلمین علی رجبی؛ مدرس و حافظ کل قرآن کریم در جدیدترین اینفوگرافیک قرآنی خود با عنوان «از ستون مداوم تا ستون محافظ» با اشاره به اهمیت نماز و برپا داشتن صلاه براساس اشارات قرآنی، آن را وسیله برای عروج انسان به وادی کمالات و معنویات و صفات عالیه انسانی برمی‌شمرد.

وی با اشاره به اینکه پیامبر(ص) بنا بر بیان قرآن، بسیار حریص در هدایت انسان است، نماز را ابزاری مطمئن در این عروج معرفی کرده که مؤمنان با استعانت از آن و همچنین صبرپیشگی، قادر خواهند بود نو به نو مدارج تعالی را تا رسیدن به کمال مطلوب انسانی و الهی، طی کنند.

در ادامه خلاصه‌ای از مطالب عنوان شده در توضیح این اینفوگرافیک ارائه می‌شود:

کلمه هَندَسَه معرَّب «اندازه» لذا خداوند نیز همه‌ چیز را به اندازه آفریده است (قمر/۴۹). مقاومت مصالح از دروس پایه مهندسی عُمران و دیگر علوم مهم می‌‎باشد، ظاهر نماز نیز تابع اندازه و شرایط معیّنی است، حال باطن نماز تابع چه شرایطی است؟ در سوره معارج (۳ و ۴) نیز خداوند «ذِی‌الْمَعَارِجِ» که «تَعْرُجُ الْمَلَائِکَهُ وَ الرُّوحُ » نیز است شرایط عروج انسان به کمک نماز را برای ما بیان می‌کند.

خداوند برای نماز دستور به اقامه آن داده، اینجاست که معصومین(ع) نماز را ستون و پایه اسلام دانسته و این دلیل «أَقِیمُوا، یُقِیمُونَ، أَقِمِ و»های قرآن است تا مَثَل و وسیله محسوسی برای معراج مؤمن معرفی کرده تا مایه پند برای مردم باشد (زمر/۲۷).

خداوندِ «أَحْسَنُ‌الْخَالِقِینَ»(مؤمنون/۱۴) که انسان را «فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ» خلق کرد(تین/۴)، آدمی را بسیار حریص آفرید (معارج/۱۹)؛ این صفت سرشت اولیّه انسان را بیان می‌کند نه حالت اکتسابی را و در مقام مذمّت نیست؛ لذاست که خداوند رسول رحمت(ص) را حریص و مشتاق شدید به هدایت معرفی کرد(توبه/۱۲۸، نحل/۳۷)؛ بنابر این حرص به دو قسم مذموم و ممدوح تقسیم می‌‎شود.

دو آیه [معارج/۲۱و ۲۲] تفسیر کلمه «هَلوعاً» است پس جزع در هنگام برخورد با بدی و مَنع از خیر(دارایی) در هنگام رسیدن به آن، از لوازم شدّت حرص بوده که هر دو به طبیعت و خمیر‎مایه انسان افزوده شده است. با استثنای «إِلَّا الْمُصَلِّینَ» تدبیر و مدیریّت «مَنُوعًا وَ جَزُوعًا» را مختصّ کسانی می‌داند که با برپایی ستون دین(نماز) آن هم با تحمّل هشت بند و صفت، مهیّای تکریم در بهشت می‌شوند.

لذا خداوند مؤمنان را دعوت به استعانت از نماز و صبر(تاب‌آوری) می‌کند(بقره/۱۵۳،۴۵) تا با نیرو گرفتن از آن دو، حرص و طمع را درست هدایت کنند. جنس این ستون، معنوی (معقول) است، لذا کف و سقف آن با افزودن موادّی دیگر مستحکم می‌‎شود تا در معرض سقوط قرار نگیرد.

در عالَم محسوس، نوع مواد (سیمان، آب، میلگرد و …) و شرایط به کارگیری (گرما و سرما) در محاسبه کیفیّت ستون، توسط مهندس ناظر ارزیابی، سپس مجوّز سقف‌ریزی بنای بالاتر داده می‌شود؛ تأیید و قیام ستون نماز نیز در آغاز نیازمند مداومت و در پایان مرهون محافظت است.(بقره /۲۳۸).

شکّی نیست هر آغاز و پایانی، میانه‌ای دارد، لذا میانه این ستون، با شش ویژگی (عملی و اعتقادی) توسط نمازگزاران حقیقی استاندارد می‌‎شود تا ضمن تأیید ناظر هستی مجوّز بهشت صادر شود.

 اینفوگرافیک نماز استاندارد
منبع: ایکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا