اخبارگلستان

اقامه نماز تراویح در فرهنگ ترکمن‌ها در ماه مبارک رمضان

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان گلستان، برپایی نماز تراویح در مساجد از آیین‌های مذهبی است که در میان ترکمن‌های اهل سنت استان گلستان رواج دارد و از کوچک تا بزرگ در این نماز ۲۰ رکعتی که به جماعت در مساجد اقامه می‌شود، شرکت می‌کنند.

مشاهده کودکان و نوجوان به همراه افراد میانسال و کهنسالان در وقت نماز عشا که با کلاه‌های سفید رنگ بر سر، به سوی مسجد می‌روند امری معمول در شب‌های ماه مبارک رمضان در محلات مناطق شهری و روستایی ترکمن‌نشین استان گلستان است.

نماز تراویح در فرهنگ ترکمن‌هابه گفته رییس مرکز اسلامی شعبه گنبدکاووس، نماز ۲۰ رکعتی تراویح هر شب در طول ماه رمضان در مساجد اهل سنت به صورت جماعت اقامه می‌شود و برپایی نشست‌های قرآن خوانی و ختم کامل قرآن در طول ۶ روز تا یک ماه از دیگر برنامه‌های این ماه مبارک است.

آخوند عبدالباسط قره‌باش افزود: ترکمن‌ها ارادت خاصی به اهل بیت از جمله حضرت علی (ع) دارند و در ۲۱، ۲۳، ۲۵، ۲۷ و ۲۹ ماه مبارک رمضان به عنوان شب‌های قدر، امام جماعت بعد از اقامه نماز تراویح در مساجد اقدام به تبیین وقایع دوران امیر المومنین (ع) و نحوه شهادت ایشان همراه با ختم قرآن می‌کند.

وی ماه رمضان را فرصت خوبی برای نمایش بندگی مومنان نسبت به خداوند با روزه گرفتن و انجام اعمال خیر دانست و بیان کرد: ترکمن‌ها مانند سایر مسلمانان در نخستین سحرگاه ماه رمضان بعد از خوردن سحری قبل از نماز صبح برای روزه گرفتن نیت می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا