اخبارگفتگوهامعاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش

تحقق شعار نماز مسئولیت همگانی محور برنامه ها و فعالیت های دهه فرهنگی نماز است

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، منصور سرگزی معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش در گفتگو با خبرنگار مدیریت روابط عمومی، برنامه های دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد را تشریح کرد.

معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش ستاد مرکزی اقامه نماز در تبیین نام گذاری دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد ابراز داشت: ستاد اقامه نماز در راستای جهاد تبیین و برجسته سازی مجموعه برنامه ها و فعالیت نماز همزمان با سالروز تأسیس ستاد اقامه نماز در روز ۲۱ مرداد الی ۳۰ مرداد که مصادف با سالروز روز جهانی مسجد است را تحت عنوان دهه فرهنگی و ترویج معارف نماز و مسجد نامگذاری تا از این رهگذر قدم های مؤثرتری برای نشر فرهنگ نماز با همت عالمان و متفکران و آحاد مردم عزیز برداشته شود.

سرگزی اظهار داشت: دهه فرهنگی نماز تنها منحصر به ستاد نمی باشد و دستگاه های فرهنگی نیز در کنار ستاد ایفای نقش می کنند.

وی با دعوت از آحاد مردم و مشارکت آنان در امر ترویج و توسعه فرهنگ نورانی نماز به عنوان یک مسئولیت همگانی اشاره و افزود: ستاد اقامه نماز در راستای مأموریت ذاتی خود نسبت به معارف افزایی و توانمند سازی اقشار مختلف به ویژه گروه های مؤثر ، متولیان مدرسه و بانوان بصورت مستمر در طول سال ارائه خدمت می نماید. لیکن در این دهه تمرکز بیشتری در ارائه خدمات فراهم نموده است.

معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش ستاد در تشریح اجمالی ویژه برنامه های دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد افزود: برنامه ها و فعالیت متنوعی از جمله تبیین خدمات ۳۰ ساله ستاد توسط دست اندرکاران و خادمان نماز ، ارائه خدمات فرهنگی، ایجاد کتابخانه تخصصی نماز در استان ها، تجهیز کتابخانه های عمومی و دستگاه های اجرایی، شناسایی و تجلیل از فعالین نماز و مسجد و برگزاری مسابقه سراسری کتابخوانی نماز با عنوان نماز در سیره و سخن امام رضا علیه السلام در حال اجرا می باشد.

سرگزی افزود: اعلام فراخوان دومین جشنواره سراسری ادبی و هنری با عنوان فجر تا فجر، برگزاری نمایشگاه های آثار و محصولات نماز در دسترس مردم در استان ها، معرفی الگوهای موفق طرح پیوند مسجد، مدرسه و خانه و انتشار و پخش آن در رسانه های گروهی و آشنایی خانواده ها به مهارت های دعوت فرزندان به نماز، فرهنگ سازی نماز در خانواده در مساجد و محلات و ارائه خدمات آموزشی در حوزه معارف نماز به دانش آموزان در طرح غنی سازی اوقات فراغت از دیگر اقدامات این دهه می باشد.

وی در ادامه به دو برنامه آغاز طرح ساماندهی و بهسازی مساجد طریق کربلا در آستانه آغاز تشرف زائران اربعین حسینی در محورهای مواصلاتی تردد آنان و نیز تشکیل جلسات برنامه ریزی هیأت های اندیشه ورز نماز در ادارات کل آموزش و پرورش استان ها اشاره و افزود: موضوع تسهیل اقامه نماز و برگزاری نماز های جماعت زائرین اربعین موضوع پر اهمیتی برای ستاد می باشد و بدین منظور جلسات تمهیدی و گروه های نظارتی در سطح ملی و استانی تشکیل شده است.

معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش ستاد اقامه نماز خاطرنشان کرد: با توجه شروع فعالیت های مدارس، برنامه ریزی برای تمهید مجموعه اقدامات سخت افزاری مانند آماده سازی فضای اقامه نماز دانش آموزان و نرم افزاری همچون آموزش و توانمندسازی مدیران و معلمان، تشکیل جلسات برنامه ریزی هیأت های اندیشه ورز نماز از برنامه های محوری ستاد در این دهه می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا