اخبارزنجانگفتگوها

حمایت همه جانبه اوقاف از تبلیغ و ترویج فرهنگ اقامه نماز

حجت الاسلام کرمی با اشاره به اینکه اوقاف و امور خیریه از دستگاه های، پای کار نماز است، گفت: در همین راستا دوره آموزشی امامان جماعت و همایش نماز در امامزادگان و بقاع متبرکه زنجان در آستانه سی امین اجلاس سراسری نماز برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان زنجان، حجت‌الاسلام والمسلمین مختار کرمی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان امروز دوشنبه چهارم دی ماه، در گفتگو با کمیته اطلاع رسانی سی امین اجلاس سراسری نماز با اشاره به اینکه اوقاف و امور خیریه استان زنجان عضو کمیته پشتیبانی برگزاری اجلاسیه سراسری نماز است، گفت: از محل نیات مرتبط واقفین ارجمند مثل تبلیغ و ترویج اسلام مبالغی را جهت هزینه های مختلف برگزاری این اجلاس هزینه خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای مطرح شدن برگزاری اجلاسیه نماز در استان زنجان، اوقاف و امور خیریه فعالیت های خود را شروع نموده و در کلیه جلسات طرح شرکت نموده است، ادامه داد: از مهم ترین اقدامات اوقاف در این راستا می توان به برگزاری دوره آموزشی مدیریت مسجد ویژه ائمه جماعت،روحانیون و طلاب پایه ششم به بالا با تدریس حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی قرائتی اشاره کرد.

به گفته حجت الاسلام و المسلمین کرمی، این دوره پنجشنبه ۱۶ آذر با همکاری حسینیه اعظم ، در محل سالن اجتماعات این حسینیه برگزار شد و در پایان به شرکت کنندگان گواهی پایان دوره و بسته فرهنگی اهداء شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان تصریح کرد: در روزهای آینده با هدف آماده سازی فضای فرهنگی استان دو همایش با موضوع نماز در امامزاده سید ابراهیم علیه السلام شهر زنجان و بقعه متبرکه حضرت قیدار نبی علیه السلام شهرستان خدابنده برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در ایام فاطمیه نیز مبلغین و روحانیون اوقاف که در امامزادگان و بقاع متبرکه شاخص استان مستقر هستند محور تبلیغ و سخنرانی های خود را با موضوع نماز مرتبط کردند و علاوه بر آن با همکاری مدیریت حوزه علمیه خواهران کارگاه آموزشی ترویج نماز برای طلاب خواهر برگزار خواهیم کرد.

حجت الاسلام و المسلمین کرمی با یادآوری اینکه تبلیغ و ترویج نماز برای شخص یا ارکان خاصی نیست و همه وظیفه داریم در این امر مهم مشارکت و همکاری داشته باشیم، افزود: فرهنگ سازی نماز باید بر پایه این باشد که نماز از خدا ،برای خدا و به سمت خداوند است.

وی با بیان اینکه ما هر چه داریم از خداوند متعال است نعمت وجود و سلامتی و موفقیت و ….و طبیعتاً برای شکرگذاری به درگاه خداوند یابد نماز را به پا داریم، ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که نماز واقعی باید ما را از بدی ها بازدارد اگر اینگونه نیست باید در پی چاره جویی باشیم.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان اضافه کرد: متأسفانه نماز برخی از ما اکثرا از روی رفع تکلیف است و دچار روزمرگی در نماز شده ایم در حالی فلسفه نماز تقرب به خدا است و اگر نماز ما بر اساس آگاهی بوده و با نیت رضایت الهی باشد منافع بیشماری برای ما خواهد داشت.

وی با بیان اینکه نماز شعار اسلام است و یک نمازخوان باید با مردم عادی فرق داشته باشد، خاطرنشان کرد: باید نماز ما در رفتار بهتر ما و نحوه زندگی ما نمود داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین کرمی افزود: در بحث کمرنگ بودن نماز دربرخی سطوح جامعه مثل دانش آموزان و دانشجویان باید علل این امر را کارشناسی کرد و موانع را برطرف کرد اما یک مسئله اساسی انس بیش از حد قشر جوان با فضای مجازی که گاه به ۸ ساعت در طول روز می‌رسد خود یکی از عوامل مهم دوری جوانان از فضاها و اعمال مذهبی است چون متاسفانه ما برای مدیریت این فضا برنامه خاص و آمادگی لازم همراه با برنامه ریزی و هدف گذاری و مخاطب شناسی لازم را نداریم.

به گفته وی، باید غفلت خودمان از فضای مجازی را جبران کنیم و نه تنها شبهات مطرح در این فضا را با زبان و روش روز و در موقع مناسب جواب دهیم بلکه مهم تر از آن باید ابتکار عمل را در این فضا بدست بگیریم تا بتوانیم از فعالیت هایمان نتیجه بگیریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا