اخبارحوزه ریاستزنجانگفتگوها

ببینید/ حل مشکلات مربوط به حوزه نماز یکی از اهداف برگزاری اجلاس‌های سراسری نماز است

به گفته حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، همه ساله نمایندگان فرهنگی از سازمان های تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد، آموزش و پرورش، دانشگاه ها و حوزه های علمیه از سراسر کشور به اجلاس نماز دعوت می شوند تا مشکلات نماز بیان و تا حد توان بررسی و حل شوند.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان زنجان، حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور در دیدار با کمیته فرهنگی سی امین اجلاس سراسری نماز، در خصوص اهداف این اجلاس اظهار کرد: نماز هم به معنای عبادت است و هم شعائر. چون عبادت است هر فردی در هر ساعت از شبانه روز می‌تواند به عبادت خداوند بپردازد و چون از آن به شعائر یاد شده در پشت بام‌ها اذان می‌گویند.

وی با اشاره به اینکه همه ماشین‌ها در خیابان حرکت می‌کنند ولی آمبولانس در خط ویژه حرکت می‌کند، گفت: قرآن با توجه به آیه «قُلْ إِنَّ صَلَاتِی وَنُسُکِی وَمَحْیَایَ وَمَمَاتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ؛ بگو: همانا نماز و طاعت و تمام اعمال من و حیات و ممات من همه برای خداست که پروردگار جهانیان است.» برای نماز خط ویژه قائل شده است.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی به واژه «نُسک» در این آیه به معنی عبادت (مناسک حج به معنای عبادت حج)اشاره کرد و افزود: واژه صلاه به معنای نماز نیز به صورت جداگانه اشاره شده است؛ خداوند می فرمایند: نماز من و عبادت من؛ مگر نماز جزو عبادت نیست ولی واژه نماز جداگانه بکار برده شده، یعنی قرآن به نماز نگاه ویژه دارد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه از این آیه مشخص است که حساب نماز را باید بالاتر از باقی عبادات در نظر گرفت، تصریح کرد: خداوند در آیه ای دیگر می فرمایند: وَأَوْحَیْنَا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیْرَاتِ وَإِقَامَ الصَّلَاهِ که نشان می دهد نماز به صورت جداگانه در کنار عمل خیر مورد توجه قرار گرفته است. وقتی در مناسک حج کاروان ها به یکدیگر می رسند می گویند«اللهم لک لبیک» ولی در مورد نماز گفته می شود بر پشت بام بروید و ندای «حی علی الصلاه» سر دهید و به همین منظور لقمان نیز فرزند خود را به اقامه نماز دعوت می کند.

وی با یادآوری اینکه کلمه نماز ۸۸ مرتبه در قرآن کریم آمده است، تصریح کرد: چندصد آیه نیز راجع به عبادت، سجده، حضور قلب و اخلاص نماز در قرآن کریم آمده است.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با انتقاد از اینکه نماز آن جایگاهی که باید داشت را ندارد و مورد غفلت واقع شده است، خاطرنشان کرد: نماز از زمان تولد تا لحظه مرگ با انسان است چرا که در هنگام تولد نوزاد در گوش راست اذان و در گوش چپ اقامه خوانده می شود و در زمان مرگ قبل از دفن، بر میت نماز می خوانند. چون نظام ما توحیدی است باید یاد توحید بیشتر توجه شود.

به گفته حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، همه ساله نمایندگان فرهنگی از سازمان های تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد، آموزش و پرورش، دانشگاه ها و حوزه های علمیه از سراسر کشور به اجلاس نماز دعوت می شوند تا مشکلات نماز بیان و تا حد توان بررسی و حل شوند.

وی اضافه کرد: از ماحصل اجلاس های نماز می توان ساخت ۲ هزار مسجد در جاده ها، ایجاد زنگ نماز در مدارس، اقامه نماز جماعت در ظهر عاشورا همراه با عزاداری ها حسینی و ساخت نمازخانه در مدارس تازه تاسیس اشاره کرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا