اخبار

اجلاس سراسری نماز فرصت مناسبی برای تقویت روحیه دینی و معنوی جوانان است

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان زنجان، برگزاری سی امین اجلاس سراسری نماز در استان زنجان را بستر مناسبی برای تقویت روحیه دینی و معنوی جوانان و عموم افراد جامعه عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان زنجان، حجت الاسلام علی ناصر، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در خصوص میزبانی سی امین اجلاس سراسر نماز اظهار کرد: مسجد یکی از مکان های مقدس بود که پیامبر گرامی اسلام پس از مبعوث شدن به پیامبری آن را احداث کرد.

وی با اشاره به اینکه مسجد تنها محلی برای عبادت خداوند نیست و کارکردهای متعددی دارد، ادامه داد: رسیدگی به مشکلات مسلمانان، قضاوت‌، تصمیم گیری در خصوص موضوعات نظامی، سیاسی و اجتماعی در مسجد انجام می‌شود.

این مقام مسئول با یادآوری که دشمن به کارکردهای مسجد و نقش آن در اتحاد همدلی مسلمانان پی برده است، تصریح کرد: دشمنان صدر اسلام در مقابل مسجدی که پیامبر گرامی اسلام ساخت مسجد ضرار را بنا کرد تا از این طریق به پیامبر ضربه وارد کنند.

وی به فرمایش امام راحل که فرمودند: «مساجد سنگراست، سنگرها را حفظ کنید» اشاره کرد و گفت: از صدر اسلام تاکنون بر ما ثابت شده است که مسجد منشأ برکات بسیاری برای ما مسلمان بوده است.

حجت الاسلام ناصر با یادآوری اینکه نقش مساجد در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، مسجد محلی برای تجمع انقلابیون و راهپیمایی‌ها بود و پس از انقلاب نیز مساجد به عنوان سنگر واقعی تلقی می شدند.

به گفته وی، در هشت سال جنگ تحمیلی، مساجد به عنوان یکی از پایگاه‌های اجتماعی و محل ثبت نام، تربیت و اعزام رزمندگان همچنین محلی برای تشییع شهدا و برنامه‌های مختلف بود.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان زنجان بر ضرورت حضور جدی جوانان و نوجوانان در مساجد تاکید کرد و یادآور شد: برگزاری سی امین اجلاس سراسری نماز در استان زنجان خیر و برکات متعددی برای استان به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه باید از این فرصت برای ترویج و اشاعه فرهنگ اقامه نماز به ویژه در نسل نو استفاده کنیم، تصریح کرد: امام جماعت در مساجد به عنوان ستون و مدیر اصلی مسجد به شمار می‌رود؛ امام جماعت مسجد علاوه بر شخصیت معنوی و آگاهی‌هایی که دارد باید با شیوه‌های جذب جوانان و مدیریت مسجد آشنا باشد.

به گفته حجت الاسلام ناصر، زنجان امسال میزبان سی امین اجلاسیه سراسری نماز با عنوان «نماز نسل نو با تمرکز برنقش مدرسه، مسجد و دانشگاه» است و از این فرصت می توان برای پیوند بین نماز و نسل نو استفاده کرد.

وی این اجلاس را بستر مناسبی برای تقویت روحیه دینی و معنوی افراد جامعه عنوان کرد و گفت:در مساجد فضایی ایجاد شود که نوجوانان و جوانان در کنار ائمه جماعت از تجربیات آنها استفاده کرده و بتوانند مدیریت مسجد و در آینده مدیریت جامعه را برعهده بگیرند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان زنجان به نقش مساجد در بحران‌ها و بلاهای طبیعی اشاره کرد و گفت: شاهد هستیم که در مواردی چون سیل زلزله و حتی کرونا مساجد و همت جوانان مسجدی باعث شد که برای بسیاری از مشکلات چیره شویم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا