اخبارحوزه ریاستخراسان شمالی

سی و یکمین اجلاس سراسری نماز در خراسان شمالی

نخستین جلسه سی و یکمین اجلاس سراسری نماز با حضور حجت الاسلام قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کشور، نخستین جلسه سی و یکمین اجلاس سراسری نماز با حضور حجت الاسلام قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور، محمدرضا حسین‌نژاد استاندار خراسان شمالی، سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز و جمعی از مشاورین، معاونین و مدیران ستاد اقامه نماز صبح امروز هفتم خرداد ماه در سالن جلسات ستاد اقامه نماز برگزار شد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور در ابتدای سخنان خود توصیه های به استاندار خراسان شمالی مبنی بر اجرای سی و یکمین اجلاس نماز کرد و گفت: درست است که از امکانات دولتی برای اجرای این اجلاس استفاده می شود ولی اجرای آن برای استان ها الزام و اجبار نیست. اگر بدهی به پیش‌نمازها و مربیان نماز دارید، قبل از اجرای اجلاس نسبت به تسویه آن اقدام شود.

استاد قرائتی با اشاره به وجود کتاب های متعدد در حوزه نماز ویژه نسل نو، بر ضرورت برگزاری مسابقه کتابخوانی ویژه این نسل تاکید کرد و گفت: به منظور تامین غذای معنوی این اجلاس می توانید مسابقه ای با مضمون نماز ترتیب دهید.

وی همچنین به برگزاری جلسه تخصصی نماز ویژه طلاب جوان خراسان شمالی در آستانه این اجلاس تاکید کرد و افزود: با استفاده از ظرفیت اساتید مرکز تخصصی نماز قم این جلسات آموزشی تشکیل شود.

استاد قرائتی ادامه داد: مساجد موفق و پیش‌نمازهای فعال استان شناسایی و در اجلاس تجلیل شوند؛ اگر مسجد بین راهی نیمه تمام دارید می توانید به برکت اجرای این اجلاس نهایی و افتتاح کنید. یکی از وظایف شهرداری ها نظافت اماکن عمومی و مساجد است که می توانید از ظرفیت شهرداری برای نظافت مساجد استان استفاده کنید.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه از ظرفیت این اجلاس برای تجلیل از خانواده های شهدا و نخبگان استان که گمنام هستند، استفاده کنید، گفت: سادگی، قوام به فرد نبودن و تشویق از خادمان نماز از تاکیدات ما برای سی و یکمین اجلاس نماز در خراسان شمالی است.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور نیز در سخنانی با تسلیت شهادت آیت الله رئیسی و همراهانشان اظهار کرد: بعد از طرح موضوع برگزاری اجلاس نماز در این استان، موضوع در هیات امنا مطرح و موافقت شد. لازم به یاداوری است استان های کرمان و بوشهر نیز در نوبت اجرای این اجلاس هستند ولی با توجه به حق تقدم استان خراسان شمالی این اولویت به استان شما داده شد.

سید احمد زرهانی با اشاره به اینکه این جلسه برای ارائه گزارش و پیشنهادات شما تشکیل شده است، گفت: برگزاری اجلاس نماز نیاز به تامین فضا و بودجه دارد؛ لازم است تمام نهادها پای کار آمده و نهضتی ایجاد شود که در کنار اثرگذاری ملی، عایدی استانی موثری نیز داشته باشد.

زرهانی با اشاره به تجربه اجرای سی امین اجلاس سراسری نماز در زنجان و همکاری شهرداری و دستگاه های فرهنگی در روند اجرا گفت: در کنار همکاری همه جانبه این دستگاه ها، مقالات برتر برای انتشار آماده شده است. از اینرو تاکید ما این است که استان های مجری اجلاس در عمق، سبقه نمازی پیدا کنند.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با یادآوری اینکه همکاران ما در طول اجرای این اجلاس بر روند عملکرد متولیان نظارت خواهند داشت، گفت: این اجلاس به صورت زنده از چند شبکه ملی پخش خواهد شد. اجلاس یک خروجی دارد و آن عملکرد دستگاه های اجرایی در عرصه نماز است که توسط ریاست جمهور در اجلاس اعلام می شود که این خروجی بر پهنه ملی اثرگذار خواهد بود.

وی با تاکید بر تشکیل کمیته اجرایی در حاشیه این اجلاس تصریح کرد: این استان دارای مردمی اهل سنت است و لازم می دانم در امور اجرایی مداخله ای با نظارت شما داشته باشند تا احساس همبستگی کنند. یکی از دلایل انتخاب خراسان شمالی این بود که به دلیل داشتن مردم اهل سنت بنا به تاکید مقام معظم رهبری زمینه مشارکت اجتماعی برای این افراد هم فراهم شود

زرهانی با اشاره به اینکه نیمه دوم مهرماه سمپوزیوم «نماز، تندرستی و بهداشت روانی» با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ستاد اقامه نماز برگزار خواهد شد، گفت: نیمه دوم آبان ماه زمان مناسبی برای اجرای سی و یکمین اجلاس سراسری نماز خواهد بود.

استاندار خراسان شمالی نیز در سخنانی با ابراز خرسندی از انتخاب این استان برای میزبانی این دوره از اجلاس، گفت: با برگزاری مسابقه کشوری قرآن در این استان حضور فعال مردم به صورت مستقیم و حضور ۱۵۰ هزار نفر در محافل قرآنی بیانگر قرآن دوستی مردم این استان است و از طریق این مسابقات جرقه برگزاری اجلاس نماز در استان زده شد.

محمدرضا حسین نژاد، آمادگی امام جمعه خراسان شمالی برای برگزاری این اجلاس را اعلام کرد و گفت: همدلی بین دستگاه های اجرایی بالاخص دستگاه های فرهنگی در این استان فراهم است و دغدغه ای برای تامین فضا و امکانات مالی نداریم و همانطور که مسابقه قرآن را با شکوه در این استان اجرا کردیم و به جهت نقاط قوتی که در استان وجود دارد سی و یکمین اجلاس نماز را نیز در سطح بالایی اجرا خواهیم کرد.

در پایان مقرر شد، ضمن تشکیل کمیته های تخصصی و علمی در استان خراسان شمالی، عنوان سی و یکمین اجلاس سراسری نماز تعیین و به زودی در جلسه هیات امنا ستاد اقامه نماز مصوب و اعلام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا