اخبارگیلان

جلسه ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان برگزار شد

نماینده ولی فقیه در گیلان : باید از همه ظرفیت‌ها برای رونق بیشتر مساجد بهره برد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان گیلان، جلسه ستاد رسیدگی به امور مساجد با حضور آیت اله فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان و حجت السلام حجازی مدیر ستاد اقامه نماز و دیگر اعضای ستاد  امور مساجد، در تاریخ بیست و پنجم آذر ماه در دفتر نماینده ولی فقیه در گیلان برگزار شد.

آیت‌اله رسول فلاحتی در نشست ستاد رسیدگی به امور مساجد استان گیلان با اشاره به اهمیت ساماندهی مساجد اظهار داشت: ۵ یا ۶ نهاد از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف، کانون‌های مساجد و سپاه و پایگاه، هیئت امنا و برخی از بیرون، مساجد را مدیریت می‌کنند اما بعد از نشستی که اخیراً در تهران برگزار شد، رهبر معظم انقلاب فرمودند: مساجد در نظام اسلامی از امور حاکمیتی است و تولیت مساجد باید به دست نمایندگانِ بنده باشد.جلسه ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان تصریح کرد: با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب، دستور لازم به نمایندگان استان‌ها ابلاغ شد و از این‌پس متولیان و نهادهای مذکور دیگر به‌صورت مستقیم نمی‌توانند ورود کنند بلکه به‌عنوان یک ظرفیت به مدیریت و ساماندهی مساجد کمک خواهند کرد.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به رونق مساجد در گیلان از دیرباز عنوان کرد: امروز هم می‌توان گفت که رونق مساجد در شهر رشت تقریباً بد نیست و جمعیت خوبی در مساجد حضور پیدا می‌کنند و برخی مساجد‌ ۲ یا ۳ وقت نماز جماعت دارند البته همه مساجد باید این‌گونه باشد.

امام جمعه رشت به موقوفات برخی مساجد و سایر موقوفات در سطح استان اشاره و بیان کرد: در حال حاضر هجمه‌های فراوانی به سازمان اوقاف و امور خیریه وارد می‌کنند و این هجمه بیشتر از سوی متصرفان موقوفات است. و موقوفات بسیاری از گذشته در گیلان بوده که توسط عده‌ای تصرف شده است و متاسفانه این متصرفان برای مال موردنظر سند هم گرفته‌اند و بعضاً به نسل بعد خود می‌رسانند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان ادامه داد: در سال‌های گذشته بعد از انتزاع حج و زیارت از سازمان اوقاف و امور خیریه، اقدامات خوبی برای ساماندهی موقوفات صورت گرفت که جای تشکر دارد.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه منتظر جزئیات دستورالعمل جدید درباره مساجد هستیم گفت: درباره مساجد معتقدم نه می‌توانیم مسجد، امام جماعت و اهالی آن را رها کنیم و نه می‌شود سفت‌گیری کرد چراکه مردم در نظام اسلامی رکن مهمی هستند و اگر مردم در عرصه نباشند هرچقدر هم ‌آیین‌نامه و قانون تنظیم شود، فایده‌ای نخواهد داشت بنابراین باید تلاش‌ها به‌گونه‌ای باشد که مردم را در صحنه حفظ کنیم.

امام جمعه رشت به اهمیت کار برای مسجد اشاره و بیان کرد: برای مسجد کارهای بسیاری می‌توان انجام داد و باید روی این موضوعات  بیشتر فکر شود و برنامه ها و پیشنهادات اعضاء در جلسه ستاد رسیدگی به امور مساجد  مطرح و با ظرافت و هوشمندی‌ عملی شود.

جلسه ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان
جلسه ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان
جلسه ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان
جلسه ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا