اخبارخراسان رضویمهدویت

تمامی برکات الهی در زمان ظهور منجی عالم بر موجودات نازل می‌شود

صاحب تفسیر مشکاة گفت: در زمان ظهور منجی عالم این ظلم و کفر موجود در دنیا از میان برداشته می‌شود و تمامی نعمت‌های الهی برای موجودات سرشار می‌شود و هیچ مانعی برای دسترسی انسان‌ها به این نعمات وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی، محمدعلی انصاری صاحب تفسیر مشکاه، در نشست مجازی که امروز ۶ اسفندماه با موضوع «ظهور منجی عالم» برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه خداوند در آیه ۳۴ سوره «ابراهیم» فرموده است: «وَءَاتَىٰکُم مِّن کُلِّ مَا سَأَلۡتُمُوهُۚ وَإِن تَعُدُّواْ نِعۡمَتَ ٱللَّهِ لَا تُحۡصُوهَآۗ إِنَّ ٱلۡإِنسَٰنَ لَظَلُومٞ کَفَّارٞ؛ و هرچه خواستید، به شما عطا فرمود و اگر نعمت‌هاى الهى را شماره کنید، هرگز به حساب نیایند در عین حال، این انسان ستمگر و ناسپاس است.» فقرهای موجود در زندگی بشر و محدودیت‌های به وجود آمده، به دلیل همین امر ناسپاسی انسان است. یعنی ظلم و کفر باعث پدید آمدن چنین محرومیت و محدودیت‌هایی شده است، این محدودیت‌ها تنها شامل محدودیت‌های مادی نمی‌شود و غیبت امام زمان(عج) را هم در خود جای می‌دهد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی انسان‌ها از نعمات و برکات الهی و ولی خدا بازمی‌مانند و به واسطه کفر و ظلم، خود را در محرومیت قرار می‌دهند. اما لازم به ذکر است که در زمان ظهور منجی عالم این ظلم و کفر از میان برداشته می‌شود و تمامی نعمت‌های الهی برای موجودات سرشار می‌شود و هیچ مانعی برای دسترسی انسان‌ها به این نعمات وجود ندارد.

انصاری بیان کرد: در اقسام هدایت، دو عنصر هدایت خاص و هدایت عام وجود دارد که در هدایت خاص یا هدایت باطنی، هدایت به طور خاص و شگفت‌انگیزی شامل برخی از افراد می‌شود. فلذا با توجه به این امر امروزه اگر فردی به هدایت یا نوری دست پیدا می‌کند، از مصادیق این است که خداوند نور مطلق هستی است و این نور از وجود با برکت امام زمان(عج) که نور خدا در ظلمت زمین هستند، به وجود انسان تابیده شده است. خداوند در آیه ۳۵ سوره «نور» در این باره فرموده است: «اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکَاهٍ فِیهَا مِصْبَاحٌ ۖ الْمِصْبَاحُ فِی زُجَاجَهٍ ۖ الزُّجَاجَهُ کَأَنَّهَا کَوْکَبٌ دُرِّیٌّ یُوقَدُ مِنْ شَجَرَهٍ مُبَارَکَهٍ زَیْتُونَهٍ لَا شَرْقِیَّهٍ وَلَا غَرْبِیَّهٍ یَکَادُ زَیْتُهَا یُضِیءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ ۚ نُورٌ عَلَىٰ نُورٍ ۗ یَهْدِی اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ یَشَاءُ ۚ وَیَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ ۗ وَاللَّهُ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیم؛ خدا نور آسمان‌ها و زمین است؛ وصف نورش مانند چراغدانی است که در آن، چراغ پر فروغی است، و آن چراغ در میان قندیل بلورینی است، که آن قندیل بلورین گویی ستاره تابانی است، از درخت زیتونی پربرکت که نه شرقی است و نه غربی افروخته می شود، روغن آن [از پاکی و صافی] نزدیک است. روشنی بدهد گرچه آتشی به آن نرسیده باشد، نوری است بر فراز نوری؛ خدا هرکس را بخواهد به سوی نور خود هدایت می‌کند و خدا برای مردم مثل ها می‌زند تا حقایق را بفهمند و خدا به همه چیز داناست.»

صاحب تفسیر مشکاه تصریح کرد: نوری که از جانب خداوند به وسیله امام زمان(عج) به دل‌های انسان‌ها جاری می‌شود، همان هدایت باطنی است که انسان‌ها را به منزل می‌رساند. امام باقر(ع) در خصوص ولیان خدا فرموده است: «فآمِنُوا باللّه ِ وَ رَسولِهِ و النُّورِ الّذی أنْزَلْنا؛ النُّورُ و اللّه ِ الأئمّهُ مِنْ آلِ مُحمّدٍ صلى الله علیه و آله إلى یَومِ القِیامَهِ وَ هُمْ و اللّه ِ نُورُ اللّه ِ الّذی أنْزَلَ وَ هُمْ و اللّه ِ نُورُ اللّه ِ فِی السّماواتِ و فِی الأرضِ، و اللّه ِ··· لَنُورُ الإمامِ فی قُلوبِ المُؤمنینَ أنْوَرُ مِنَ الشَّمْسِ المُضیئهِ بِالنَّهارِ؛ امام باقر(ع) ـ در تفسیر آیه «پس به خدا و پیامبرش و نورى که فرو فرستادیم ایمان آورید» فرمود: به خدا قسم این نور، همان امامان از خاندان محمد(ص) هستند تا روز قیامت. به خدا سوگند آنان همان نورى هستند که خداوند فرو فرستاده است و به خدا سوگند هم ایشانند نور خدا در آسمان‌ها و زمین. به خدا قسم نور امام در دل‌هاى مؤمنان از خورشید درخشان نیمروز، تابان تر است.»

وی اظهار کرد: اولیای خداوند در هدایت خصوصی و باطنی راه را به انسان‌ها نشان نمی‌دهند، بلکه آنهارا مستقیما به مقصد می‌رسانند، زیرا این هدایت توسط قلب صورت می‌گیرد و به درون انسان القا می‌شود. این ولایت تکوینی در خصوص ائمه اطهار و اولیای خداوند بسیار دیده می‌شود و امروزه امام زمان(عج) هم ولایت تکوینی را به قلب مؤمنین اعمال می‌کند و هدایت را برای آنان انجام می‌دهد.

منبع: خبرگزاری ایکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا