آذربایجان شرقیاخبار

دوره توانمند سازی دبیران نماز و ائمه جماعات ادارات تبریز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان آذربایجان شرقی، دوره هم اندیشی و توانمند سازی دبیران نماز و ائمه جماعات ادارات، سازمان ها و نهادهای تبریز با حضور حجت الاسلام آقاجانی مدیر ستاد اقامه نماز، تفسیر و مهدویت استان، حجت الاسلام ایران نژاد عضو بعثه مقام معظم رهبری در اداره حج و زیارت استان، حجت الاسلام سید موسوی رئیس دادگاه تجدید نظر استان، کارشناسان و سایر مسئولین ستاد، روز دوشنبه بیست و چهارم بهمن ماه برگزار شد.

حجت الاسلام آقاجانی با عرض خیر مقدم و تشکر از حضور مهمانان حاضر، با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی و حضور مردم در راهپیمایی یوم الله بیست و دو بهمن، گفت: خدا را شاکریم که عمری باقی بود و جشن ۴۵ سالگی انقلاب اسلامی را دیدیم و شرکت کردیم، که این قدم ها مؤثر در ظهور حضرت امام زمان (عج) است.

وی با اشاره به اهمیت اقامه نماز در ادارات و سازمان ها، افزود: نمازی که روح نداشته باشد، زمینه ساز ظهور امام زمان (عج) نباشد، به درد نمی خورد. باید حرکتی باشد، تأثیر گذار باشد، که با تلاش شما دبیران نماز و ائمه جماعات میسر می شود.

وی با بیان اینکه پخش اذان، تمیزی و آراستگی نمازخانه ها باید در اولویت قرار گیرد، تصریح کرد: باید به دوره های آموزشی آداب و اسرار نماز، دوره های آموزشی مهدویت، مسابقات کتاب خوانی و جشن تکلیف که اهمیت بیشتری دارد، برای کارکنان و خانواده های آنان اهتمام ویژه ای داشته باشید. در این راه باید دبیران، ائمه جماعات و ستاد حرکت جهادی داشته باشند، تا شرمنده شهداء، خانواده شهداء، و امام امت (ره) و بخصوص امام زمان (عج) نباشیم.

وی در خصوص فعالیت های بنیاد مهدویت، خاطر نشان کرد: باید در مقابل تحریفات مقابله کنیم و این کار با آموزش میسر می شود، الحمدلله بنیاد مهدویت دوره های خوبی در این زمینه برگزار کرده، که میتوان به دوره های آموزشی تربیت مربی کودک و نوجوان اشاره کرد، امید است با پیشنهادهایتان و با همکاری مشکلات و موانع موجود در مسیر عتلای نماز و زمینه سازی ظهور، همدیگر را یاری کنیم.

حجت الاسلام صابر کارشناس ارزیابی و نظارت ستاد، ضمن تقدیر و تشکر از حضور دبیران و ائمه جماعات، با اشاره به نامه حضرت امیرالمومنین علیه السلام به محمد ابن ابی بکر فرمانده سپاه مصر، (صَلِّ الصَّلَاهَ لِوَقْتِهَا الْمُؤَقَّتِ لَهَا، وَلَا تُعَجِّلْ وَقْتَهَا لِفَرَاغٍ، وَلَا تُؤَخِّرْهَا عَنْ وَقْتِهَا لِاشْتِغَالٍ. وَاعْلَمْ أَنَّ کُلَّ شَی‌ءٍ مِنْ عَمَلِکَ تَبَعٌ لِصَلَاتِکَ.) نماز را در وقت خودش به جای آر، نه اینکه در بیکاری زودتر از وقتش بخوانی، و به هنگام درگیری و کار آن را تأخیر بیاندازی، و بدان که تمام کردار خوبت در گرو نماز است. نامه ۲۷ نهج‌البلاغه، گفت: اقامه نماز وظیفه شرعی و حاکمیتی است، ادارات و سازمان ها مکلف به اجرای قوانین ستاد اقامه نماز هستند، که دبیران نماز در ادارات باید پیگیر این مسائل باشند. اگر نماز در ادارات درست جای بیفتد تمام مشکلات حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه نمازی برای نوجوانان، جوانان و هر اهل نمازی دارای ارزش است که با خشوع و خضوع باشد، افزود: باید پدران، مادران، راهنمایان دین و معلمان در این زمینه کوتاهی نکنند و یک حرکت ویژه ای بخصوص در آموزش و پرورش، دانشگاه ها و دانشگاه فرهنگیان شروع کنند که این امر بدون احساس تکلیف و وظیفه میسر نمی شود

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بعضی از دبیران جلسه شورای اقامه نماز را فقط رفع تکلیف می دانند و توجهی به اقامه نماز در اداره، تمیزی و آراستگی نمازخانه ها نمی کنند و گاها در وقت نماز جلسات اداری برگزار می کنند که این موضوع نهایت بی توجهی به فریضه نماز است.

حجت الاسلام دژبان کارشناس آموزشی و فرهنگی بنیاد مهدویت، ضمن تشکر از دبیران نماز، با اشاره به برنامه ها، دوره ها و نشست های قابل اجراء در ادارات، گفت: قبل از اینکه بنیاد مهدوی تأسیس شود، نشست های مهدوی جزء برنامه های ستاد اقامه نماز بود، که اغلب ادارات اصلا توجه نمی کنند.

وی با بیان اینکه اهم نشست های ما در ادارات، اثبات وجود امام زمان (عج)، کار حضرت در زمان غیبت و فواید امام غائب چیست؟ افزود: تحریفات و شبهاتی فراوان در ذهن جوانان و مردم در این زمینه ها وجود دارد که با همت شما دبیران باید حل شود.

در پایان مشکلات، نکته نظرات و سوالات دبیران و ائمه جماعات برسی شد.

دوره توانمند سازی دبیران و ائمه جماعات تبریزدوره توانمند سازی دبیران و ائمه جماعات تبریزدوره توانمند سازی دبیران و ائمه جماعات تبریز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا