اخبارایلام

هشتمین اجلاس نماز استان ایلام برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان ایلام، هشتمین اجلاس نماز استان ایلام با محوریت نماز نسل نو با تمرکز بر نقش مدرسه، مسجد و دانشگاه و با حضور مسئولین استانی روز چهارشنبه یازدهم بهمن ماه در محل مسجد دانشگاه ایلام برگزار شد.

هشتمین اجلاس نماز استان ایلام برگزار شد

طاهر علیمحمدی رئیس دانشگاه ایلام در ابتدای این مراسم ضمن عرض خیر مقدم خدمت حضار، اظهار کرد: بسیاری از اعمال و اذکار عبادت است و هر کدام نیز به جای خود اثرگذار هستند اما با توجه به آیات و روایات و تجربه ربوبی و عرفانی بزرگان ما، عالی ترین درجه عبودیت نماز است.

وی افزود: محور و معیار پذیرش سایر اعمال و سبب ساز انجام سایر عبادات نماز است و راه ارتباطی خدا با مخلوقات و راه ورود به مسیر عبادت و دین نماز است.

هشتمین اجلاس نماز استان ایلام برگزار شد

فیض اله رضایتی مدیر ستاد اقامه نماز استان ایلام به ارائه گزارشی از عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان در خصوص نماز پرداخت و گفت: در سال ١۴٠١و در بین ادارات کل استان  ٨٩دستگاه عملکرد نمازی خود را در سامانه سجاده ثبت کردند و مورد ارزیابی قرار گرفته اند که از بین این ٨٩ دستگاه،  ٣٣ دستگاه شایسته تقدیر ویژه قرار گرفتند که به اهدافی که در سطح کشور ترسیم شده بود عمل کرده‌اند. ۱۷ دستگاه دیگر به رتبع شایسته تقدیر دست یافتند و  ۲۰ درصد دستگاه‌ها بینابین بوده‌اند. درکل ۵٠درصد دستگاه ها عملکردی روبه رشد از خودشان نشان داده اند و ۵٠درصد دیگر عملکردی منفی داشته اند که باید بررسی و اصلاح شود.

هشتمین اجلاس نماز استان ایلام برگزار شد

در ادامه هشتمین اجلاس نماز استان ایلام، حجت الاسلام والمسلمین اله نور کریمی تبار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام اشاره کرد: پیام عبودیت انقلاب اسلامی امروز در جهان صادر شده است و ملت‌های جهان این آموزه را سرلوحه مبارزات خود با استکبار قرار داده‌اند .آیه شریفه قد افلح المومنون که خدا در قرآن می‌گوید، منظور کسانی هستند که در نماز خشوع دارند. اگر انسان به جایی رسید که خودش را به عنوان موجودی شناخت که صد درصد وابسته به غیر و خداست و تنها اراده خدا بوده که موجودی به نام انسان را خلق کند، این انسان معلولِ پابسته نیازمند تکیه گاه است و اگر ضعف خود و عظمت خدا را شناخت محصول این خودشناسی و خداشناسی تبدیل به خشوع در عبادت می‌شود.

این مقام مسئول افزود: وقتی چنین فردی با تمام وجود حقارت خود و عظمت خدا و امام زمان را تشخیص داد، در برابر آن کاملا احساس کوچکی خواهد کرد و به عمق نیاز خویش بیشتر پی خواهد برد. اگر در نمازمان غفلت داریم به خاطر عدم توجه ما به مسأله خشوع است و انسان خاشع خدا را ناظر بر اعمال خود می‌بیند و نماز نزدیک ترین جلوه بندگی خدا و باعث نزدیکی به اوست. چنین انسانی دنبال این است که خانواده خودش را نمازی و خدایی کند که دستور صریح قرآن است و خدا به صبوری در آن فرمان داده و انسان باید هم هنر چگونگی دعوت به نماز را داشته باشد و هم مداومت در آن را. چنین انسان‌های نمازی اگر در زمین تمکن پیدا کنند، خودبخود اقامه کننده نماز هستند و فراتر از خانواده در جامعه نیز ترویج فرهنگ نماز خواهند داد.

امام جمعه شهر ایلام اضافه کرد: نماز ثمره خون شهدای ماست و مدیر نظام اسلامی علاوه بر اصول مدیریت رایج در دنیا باید آموزه‌های نماز و مفاهیمی چون ایثار و عدالت را نیز در اداره خود نهادینه کند و جز این اگر باشد چنین مدیری مقبولیتی نخواهد داشت. سستی و عدم عمل به وظایف برخی مدیران باعث دلسردی امروز مردم شده و باید در برابر مردمی که بهترین مردم در طول تاریخ امامت بوده اند پاسخگو باشند و اگر مدیری ناتوان بوده و کارهایش زمین مانده و در اداره‌ متبوعش ناشایستگان جای صالحان را گرفته باشد، باید خودش شجاعت رفتن از آن صندلی را داشته باشد چرا که بازخورد عملکرد منفی آنها باعث دلسردی امروز مردم از نظام اسلامی است.

هشتمین اجلاس نماز استان ایلام برگزار شد

حسن بهرام نیا استاندار ایلام با اشاره به اینکه این همایش بسیار غنی، زمینه‌ساز سعادت دنیا و آخرت است گفت: همه باید قدردان خداوند متعال و حضرت امام خمینی(ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی باشیم که با وجود تمام سختی‌ها و تهدیدها زمینه‌ساز وقوع انقلاب شد.

وی افزود: پیامبر خدا(ص) نماز را به چشمه‌ی آب گرم که درب خانه‌ی شخص باشد و روزى پنج نوبت خود را در آن شست و شو دهد، تشبیه کرد‌ه‌اند.

استاندار ایلام ادامه داد: سه امر نماز اول وقت، نیکی به پدر و مادر و جهاد در راه خدا نزد خداوند متعال باارزش است که شهدای عزیز که راهی عرش شدند، عرشی شدن آن‌ها به واسطه‌ی اقامه‌ی نماز بود.

بهرام نیا با بیان این‌که بسترهای لازم برای اقامه‌ی نماز جماعت در ادارات در دولت سیزدهم فراهم شده است، گفت: طی دو سال گذشته در طول مسیر اربعین استان، نمازخانه و مساجد زیادی احداث شده که بیش از ۸۰۰ چشمه سرویس بهداشتی و حمام و احداث چندین نمازخانه در پارکینگ اربعین و پایانه‌ی برکت و پایانه‌ی مهران از جمله‌ی آن‌هاست.

در پایان هشتمین اجلاس نماز استان ایلام از دستگاه‌هایی که رتبه‌های شایسته تقدیر ویژه و شایسته تقدیر را کسب کرده بودند با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام و استاندار ایلام تقدیر بعمل آمد.

گالری تصاویر اجلاس:

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا