اخباراصفهان

پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان به میزبانی دانشگاه فرهنگیان برگزار شد

استاندار اصفهان بر همکاری دستگاه های اجرایی با ستاد اقامه نماز استان جهت اجرای برنامه های فرهنگی و ترویج امر نماز در سطح جامعه تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان اصفهان، پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان روز چهارشنبه شانزدهم اسفند ماه به میزبانی دانشگاه فرهنگیان در سالن اجتماعات پردیس شهید رجایی برگزار شد.

اجلاس استانی نماز اصفهان با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور به صورت وبیناری و با حضور سیدرضا مرتضوی استاندار اسفهان، حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رنجبر مدیر ستاد اقامه نماز استان، مصطفی خضری معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری، حجت الاسلام والمسلمین حمزه نماینده نهاد رهبری در دانشگاه فرهنگیان، مدیرکل های دستگاه های اجرایی و جمعی از دانشجو معلمان برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در ارتباط وبیناری با اشاره به سوره مبارکه “علق” اظهار داشت: سوره علق با آیه شریفه “اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ” شروع و انسان را به خواندن دعوت می‌کند و در آیه می‌فرماید که راه نزدیک شدن به خدا، سجده کردن است و بدان معناست خواندنی ارزش دارد که منتهی به سجده کردن در برابر خداوند شود.

وی با بیان اینکه ساخت هواپیما تنها زمانی ارزش دارد که منتهی به بمباران غزه نشود، افزود: مشکل دنیا این است که علم وجود دارد، اما در راه رشد و قرب به خداوند نبست و متأسفانه برخی از نسل جوان هر چه باسوادتر می‌شوند، از خداوند بیشتر فاصله می‌گیرند و در این اتفاق از عملکرد و کم‌کاری برخی از مسئولین تا تهاجم فرهنگی دشمن و حتی اختلاس‌‌ها و مشکلات اقتصادی نقش دارند.

مفسر قرآن کریم با اشاره به دعای ابوحمزه ثمالی یادآور شد: امام سجاد(علیه السلام) در فرازهایی از دعای ابوحمزه ثمالی می‌پرسند که چرا در هنگام نماز سنگین هستم و برای آن یازده شاید را بر می‌شمرند؛ من قاضی نیستم و نمی‌دانم که چه کسی مقصر است، اما در حال حاضر فاصله بین باسواد‌های ما و نماز کم نمی‌شود، البته افراد تحصیل کرده‌ای هستند که اهل نماز و حتی اعتکاف باشند، اما اکثریت اینگونه نیستند و باید فکری به حال آن کنیم.

قرائتی با تاکید بر اینکه باید در خانه‌ای یک کتاب اسرار نماز باشد، متذکر شد: باید در هر خانه‌ای یک کتاب درباره امام زمان و بانوی نمونه وجود داشته باشد و هر خانواده به یک اسلام‌شناس دسترسی داشته باشند.

صاحب تفسیر نور تاکید کرد: معلمان و فرهنگیان با سوالات قشر نوجوان مواجه هستند و باید به سوالات آنها جواب‌های مناسبی داد به طور مثال جواب سوالاتی که پیرامون امام زمان(عج) مطرح می‌شود، می‌توان به تفاوت بین موهای سر و مژه اشاره کرد.

وی ادامه داد: موهای مژه ثابت است و نیاز به هیچ اصلاحی ندارد، اما موهای سر و صورت به اصلاح هفتگی نیاز دارند پس خداوند اگر اراده کند می‌تواند یک مو را ثابت نگه دارد و یک موی دیگر را نیازمند اصلاح دائمی خلق کند، بنابراین خداوند قدرت این را دارد یک انسان مثل امام زمان(عج) را هم ثابت نگه دارد.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی درباره سوالات نسل جوان پیرامون زمان ظهور امام زمان (عج) گفت: وقتی یازده چراغ هدایت را شکستند و به شهادت رساندند، حکمت اقتضا می‌کند زمانی امام زمان(عج) ظهور کنند که شرایط مهیا شود.

وی ادامه داد: گاهی قشر نوجوان سوال می‌پرسند که چگونه به چیزی که قابل دیدن نیست، ایمان بیاورند؟ در پاسخ باید گفت مگر نیروی جاذبه قابل دیدن است؟ مگر مادری هم قابل دیدن نیست، اما خدمات مادر نشان دهنده محبت اوست، چه کسی گفته هر چیزی را قبول می‌کنیم باید ببینیم؟ یا باید خود آن رویت شود و یا آثار آن را مشاهده کنیم.

استاد و کارشناس آموزه‌های قرآنی با اشاره به انتظار ظهور امام زمان(عج ا…) گفت: در تاریکی شب انسان انتظار طلوع خورشید را می‌کشد، اما کسی در تاریکی که نمی‌ماند و یک چراغ را روشن می‌کند و یا در زمستان انتظار آمدن بهار را داریم، اما کسی که سرما را تحمل نمی‌کند و انتظار ظهور امام زمان(عج ا…)‌ به این معنا نیست که باید بیکار بنشینیم.

وی با تاکید بر اینکه قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) از هم جدا نیستند، گفت: اگر در ماه محرم ۵۰۰ جلسه عزاداری برپا می‌کنیم باید در ماه مبارک رمضان هم ۵۰۰ جلسه تفسیر قرآن داشته باشیم؛ درس‌های دانشگاه و حوزه تنها بخشی از علم است و نباید فقط به آنها قناعت کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رنجبر ضمن خیر مقدم بیان داشت: خداوند در چهار آیه قرآن کریم می‌فرماید که از نمازهایتان محافظت کنید، همان طور که ما از نماز مراقب می‌کنیم، نماز نیز ما را در مقابل فساد و فحشا، تباهی‌ها و وسوسه‌های شیطان حفظ می‌کند و این تعبیر قرآن است.

وی خاطرنشان کرد: “نماز و نسل نو” شعار امسال ستاد اقامه نماز است و مسجد، مدرسه و دانشگاه باید در ترویج این مهم نقش اساسی را بر عهده بگیرند.

مدیر ستاد اقامه نماز استان بیان کرد: مقام معظم رهبری در سی امین اجلاس نماز تاکید بر نسل نو و دانشگاه ها در امر نماز داشتند و کار دانشجو معلمان در ترویج امر نماز مقداری سخت است و باید خود را جهت اجرای کردن ترویج نماز در بین نسل نو آماده کنند.

رنجبر ارزیابی از دستگاه ها در سامانه سجاده را بیان کرد و گفت: امتیاز در سامانه سجاده و گرفتن امتیاز بالا در ارزیابی ملاک نیست بلکه فعالیت های انجام شده و تاثیر آن بر جذب کارکنان و نسل نو به نماز جماعت و همکاری در برگزاری امور فرهنگی یکی از مهمترین ملاک ها می باشد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان با تصویر بر اینکه نماز نقش‌ اساسی در دین و جامعه دارد، گفت: حضور در نماز جماعت و تبلیغ آن، مهم‌ترین موضوعی است که باید مورد توجه مدیران دستگاه‌ها و ادارات قرار بگیرد در این راستا برنامه‌های مدیریتی، فرهنگی و آموزشی در سطح استان اصفهان داشتیم و هر هفته بین ۳ تا ۷ نفر از اساتید مرکز تخصصی نماز در قم به استان آمده و دوره‌هایی را برای پرسنل آموزش و پرورش برگزار کردیم.

سیدرضا مرتضوی در پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان اظهار داشت: امیدوارم که چنین جلساتی شاهد یک اتفاق مبارک در مسیر امر نماز  در جامعه باشیم و از همه دست‌اندرکاران برگزاری این اجلاس قدردانی و تشکر می‌کنم.

استاندار اصفهان با تأکید بر اینکه اجلاس استانی نماز از سه جنبه اهمیت ویژه‌ای دارد، خاطرنشان کرد: نکته اول آنکه این جلسه به امر نماز که اهمیت ویژه‌ای دارد، می‌پردازد و با عنوان نماز تشکیل شده است؛ نکته دوم انتخاب موضوعی است که به ترویج نماز در نسل‌‌های بعدی می‌پردازد و در این راستای گسترش نماز در نسل جوان تلاش می‌کند و نکته آخر حاضرین در جلسه هستند که مصداق آیه شریفه «الَّذِینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاهَ…» قرار می گیرند.

وی اولین نشانه حکومت صالحان پرداختن به امر نماز دانست و گفت: اهمیت موضوع نماز در پیام‌ها و فرمایشات مکرر مقام معظم رهبری به اجلاس‌های سالیانه نماز، با استفاده از آیات و روایات کاملاً تبیین شده و تعداد قابل توجهی از آیات قرآن و روایات اهل بیت(علیهم السلام) به امر نماز اختصاص یافته است.

مرتضوی با اشاره به آیه ۴۵ سوره عنکبوت گفت: قومی که «أَقِمِ الصَّلَاهَ إِنَّ الصَّلَاهَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ …» را سر لوحه کار خود قرار دادند، کمتر به مشکلات اجتماعی دچار می‌شوند، لذا مجموع آیات و روایات و توصیه‌های بزرگان اهمیت نماز را آشکار می‌کند.

وی ادامه داد و گفت: خداوند در سوره مریم می‌فرماید کسانی که در امر نماز کوتاهی کردند، از رحمت الهی دور و به عذاب الهی دچار شدند و این یک راهنما و پرچم برای حرکت ماست و اگر به دنبال رستگاری جامعه هستیم، باید امر نماز را در جامعه و نسل جوان ترویج کنیم.

مرتضوی دستگاه ها را به دو بخش تقسیم کرد و بیان داشت: دستگاه های اجرایی یک تکلیفی عمومی دارند و یک تکلیف خصوصی که باید در این دو امر کوشا باشند.

وی تکلیف خصوصی را برای دستگاه های فرهنگی خواند و اظهار داشت: دستگاه های فرهنگی آن دسته دستگاه هایی هستند که مخاطب مستقیم اقیموا الصلاه می باشند و باید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشد تا جامعه را به سمت امر نماز جهت دهی و این مهم را به نحو اکمل در جامعه جایگاه بدهند.

استاندار گفت: امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه عمومی و همگانی است، اگر امر به معروف برعهده عده‌ای گذاشته شد، این وظیفه از سایرین ساقط نخواهد شد و این مهم شامل امر نماز هم می‌شود؛ درست است که در نظام حکمرانی دستگاه‌های حوزه‌های فرهنگی در امر نماز مأموریت مستقیم دارند، اما سایر دستگاه‌ها و اقشار جامعه نیز وظیفه دارند که به این مهم بپردازند و این یک تکلیف عمومی است.

استاندار اذعان داشت: از همه دستگاه‌ها درخواست می‌کنم که در حوزه مأموریت عمومی با ستاد اقامه نماز همکاری کامل را داشته باشند و نسبت به این موضوع، همه ما باید در مسیر حرکت ‌مان تجدید نظر کنیم.

لازم به ذکر است در ابتدای پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان پیام مقام معظم رهبری به سی امین اجلاس سراسری نماز توسط حجت الاسلام والمسلمین حمزه قرائت شد و در پایان اجلاس از دستگاه های برتر در سامانه سجاده با لوح تقدیری به امضای استاندار تقدیر شد.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان

پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان

پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان

پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان

پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان

پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان

پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان

پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان

پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان

پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان

پنجمین اجلاس استانی نماز اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا