اخبارمسابقات و فراخوان هامعاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش

اسامی برگزیدگان فراخوان علمی سی امین اجلاس سراسری نماز منتشر شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، کمیته علمی سی امین اجلاس سراسری نماز در بیانیه‌ای اسامی برگزیدگان فراخوان علمی اجلاس را منتشر کرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه کمیته علمی سی امین اجلاس سراسری نماز 

با عنوان نماز نسل نو با تمرکز بر نقش مدرسه، مسجد و دانشگاه

عاشقان چون به هوش بازآیند پیش معشوق در نماز آیند

ستایش و سپاس مخصوص خدای حکیم و آگاهی است که هر آنچه در آسمان‌ها و زمین است، ملک اوست و درود بر پیام آور رحمت ، حضرت محمد(ص)، که در قرآن کریم، معجزه جاودانه او ، در توصیف مومنان آمده است: “الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلوه” و بی شک این تکلیفی است همیشگی برای پیروان راستین پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت مکرم و معظم ایشان.

خداوند متعال را شاکریم که به دانشگاه زنجان توفیق داد تا راهبری علمی سی امین اجلاس سراسری نماز را با همراهی قریب به ۱۷ تن از اساتید صاحب نظر از مجموعه دانشگاه های استان، آموزش و پرورش و حوزه های علمیه به انجام رساند. در این دوره ۸۴۱ اثر با محوریت نماز نسل نو با تمرکز بر نقش مدرسه، مسجد و دانشگاه، در چهار قالب مقالات علمی، پژوهش های کاربردی، پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری به دبیرخانه اجلاس ارسال گردید که از این میان، ۵۱۴ عنوان مقاله، ۲۸۴ عنوان پژوهش کاربردی، ۱۴ عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد و ۲۹ عنوان رساله دکتری بود.

آثار دریافتی در سه مرحله ارزیابی شد: در مرحله نخست، آثار از حیث تطابق موضوعی با فراخوان اجلاس و داشتن شاخص‌های اولیه بررسی شد که ۱۹۹ اثر به مرحله دوم راه یافت؛ در مرحله دوم، هرکدام از داوران تخصصی بخش مربوطه تک تک این آثار را ارزیابی، و در صورت کسب نمره مناسب به مرحله بعد ارسال کردند؛ در مرحله سوم نیز جلسات تخصصی هیأت داوران تشکیل شد و داوران در خصوص آثار به رایزنی و تبادل نظر پرداختند که در پایان ۲۱ اثر مؤفق به کسب عنوان های برتر شدند.

با عنایت به اعلام قبلی مبنی بر انتخاب ۱۱۰ اثر منتخب در فراخوان علمی اجلاس، هیات داوران بجز ۲۱ اثر انتخاب شده، مابقی آثار را از لحاظ ارزش علمی و ساختاری واجد شرایط ندانسته، فلذا در این دوره از فراخوان اجلاس نماز صرفا ۲۱ اثر حائز رتبه شناخته شده اند.
همچنین شرکت کنندگان محترم در صورت نیاز به گواهی شرکت در فراخوان علمی اجلاس می توانند از ۱۰ بهمن ماه نسبت به پیگیری و دریافت آن از طریق ستاد اقامه نماز استان خود اقدام نمایید.

آدرس و تلفن دفاتر ستاد اقامه نماز استان ها

کمیته علمی سی امین اجلاس سراسری نماز با امعان نظر به نتایج پژوهش های دریافتی در این دوره از اجلاس؛ بر خود لازم می داند مراتب ذیل را در خصوص موضوع نماز و نسل نو یادآور شود:

۱) ازآن رو که پژوهش‌های مرتبط با نسل نو و نماز چندان چشمگیر نیست و پژوهش نقش برجسته‌ای در تصمیم سازی برای مدیران اجرایی دارد، تأکید داریم که این قبیل پژوهش‌ها در اولویتِ‌ فعالیت های مراکز علمی و تحقیقاتی قرار گیرد؛

۲) از متولیان و مسئولان مربوطه انتظار داریم برای جذب حداکثری نسل نو به مساجد با به‌کارگیری راهکارها و پیشنهادهایی که در پژوهش های این دوره از اجلاس آمده است، از جمله ایجاد بستر مناسب برای حضور کودکان در مساجد و ایجاد خاطرات شیرین در اذهان ایشان از مسجد و نماز، کمر همت بربندند؛

۳) در همین راستا از شوراهای اسلامی شهر و شهرداری‌ها انتظار داریم اولویت کاربَری فضاهای مجاور مساجد را به امور فرهنگی، ورزشی و تفریحی متناسب با جایگاه مسجد اختصاص دهند؛

۴) از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما و دیگر نهادهای فرهنگی و هنری انتظار داریم با طراحی و اجرای برنامه های آموزشی- فرهنگی خلاقانه، تولید و نمایش فیلم، تألیف و انتشار کتب و نشریات و نرم افزارهای سودمند، راه پیوستن نوجوانان و جوانان را به مساجد هموار نمایند و با رصد حرکت‌های فرهنگی مخالف ارزش های دینی، بر آگاهی نسل جوان بیفزایند؛

۵) نقش بی بدیل اساتید دانشگاه و معلمان در گسترش و اشاعه فرهنگ نماز در فضای دانشگاه ها و مدارس بر کسی پوشیده نیست؛ پیشنهاد می شود در این باره از این اقشار برای آموزش به نسل نو نهایت استفاده به عمل آید؛

در پایان، از مساعدت و تلاش های استاندار محترم زنجان، نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه زنجان، و نیز از همه مدیران و دست اندرکاران دین مدار و فرهنگ دوست که در برگزاری هرچه باشکوه تر این اجلاس صادقانه خدمت کردند، صمیمانه قدردانی می نماییم و از خداوند متعال برای همه این عزیزان حسن عاقبت و توفیق روزافزون مسئلت داریم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

کمیته علمی سی امین اجلاس سراسری نماز

اسامی برگزیدگان فراخوان علمی سی امین اجلاس سراسری نماز

اسامی برگزیدگان فراخوان علمی سی امین اجلاس سراسری نماز

نوشته های مشابه

۲۴ دیدگاه

 1. با سلام و احترام
  اینجانبان رقیه ابراهیمی شهر آباد و زهره تقوی از دانشگاه فرهنگیان استان قم مجموعه ای از متن های ادبی دانشجویان را در مورد نماز به صورت کتاب گردآوری نموده و به اجلاس ارسال نمودیم.از آنجا که کار پژوهشی بدیع و نو به صورت گروهی از نسل جوان دانشجو انجام شده است و احتمال داده می شود که بررسی و داوری دقیق نشده باشد، درخواست بررسی مجدد می نماییم. راهنمایی بفرمایید که از چه طریق و چگونه اقدام نماییم. با تشکر

  1. سلام و احترام
   تمامی آثار دریافتی بطور دقیق و توسط کارگروه مورد ارزیابی قرار گرفتند
   با این حال میتونید با معاونت فرهنگی ستاد اقامه نماز تماس بگیرید

 2. سلام وقت بخیر
  نتایج بخش ایده هم جز همین اعلام نتایج بوده است یا بعدا مشخص می شود ؟
  دوم اینکه گواهی حضور از چه زمانی و از چه طریق قابل دریافت است ؟

  1. سلام و وقت بخیر . قالب های ارائه آثار در اجلاس
   رساله دکتری
   پایان نامه ارشد
   مقالات علمی
   پژوهش های کاربردی
   بودند. و بخش ایده وجود نداشت

   1. سلام وقت شما به خیر
    طبق اطلاعیه اولیه گواهی شرکت در فراخوان
    به افراد شرکت کننده تعلق نمی گیرد؟

 3. سلام وقت بخیر
  بنده مقاله خوبی ارائه دادم،جای اعتراض هم هست؟حداقل برای افراد شرکت کننده یک تشویقی صادر شود

 4. سلام وقت بخیر
  خواستم بدانم کسانی که اسمشان در لیست ۲۱ نفر است باید پیگیر دریافت گواهی خودشان باشند یا شما خودتان زنگ خواهید زد؟

 5. سلام وقت بخیر.
  من سال اول تدریسم بود اما برای نوشتن این مقاله خیلی وقت گذاشتم وزحمت کشیدم.
  لطفاطبق اطلاعیه ک نوشته بودید برای همه گواهی صادرمیکنید،به این مورد رسیدگی شود.باتشکر

 6. باسلام،
  ای کاش نوشته های بنده رو در حد سوادم (دیپلم) و سمَتِ مهم و باارزشی که به عنوان یک مادر دارم ، داوری می کردید . دراین فراخوان از مادران و نوجوانان ۱۵سال به بالا دعوت بعمل آمده تا نظرات خود را اعلام کنند.بنده در مقاله ارسال شده ام به تشویق اشاره کردم پس برای برانگیختن ذوق جوانان هم که شده برای نوشته ی انها که از دلشان برآمده ارزش قائل شویم. حداقل همان ۱۱۰ نفر را با رتبه بندی سطح علمی و سنی انتخاب می کردید و از مابقی شرکت کنندگان هم به عنوان تشویق و تشکر، لوحی اهدا می کردید.
  ممنونم بابت شنیدن نظرات بنده.

 7. سلام وقت بخیر ، در شرایط شرکت قید شده بود که به همه شرکتت کنندگان گواهی شرکت اعطا میگردد ، چطور میتونم گواهی خودم رو دریافت کنم

  1. سلام . معمولا بعد از انجام کارهای اداری به استان ها فرستاده و ستاد استان باهاتون تماس میگیرن.
   اگه مایل باشید میتونید با معاونت فرهنگی ستاد تماس بگیرید

 8. سلام . حداقل به شرکت کنندگان در فراخوان علمی گواهی شرکت می دادید. این بی انصافیه که این همه وقت بگذاریم بعد یک تاییدیه دریافت نکنیم . من دانشجو معلم هستم یک مقاله در حد بضاعت علمی خودم ارائه دادم ولی خب منتخب نشدم ولی حداقل گواهی میتونه بدردم بخوره اگه امکانش هست گواهی صادر کنید.

 9. سلام وعرض تحیت به مناسبت سال جدید،طاعات وعبادات تون مقبول درگاه حق.
  بنده هم مثل سایرهمکاران برای ارائه مقاله واقعاوقت گذاشتیم لااقل برای یادبودهم شده یه گواهی برای همه شرکت کنندگان صادرنمائیدممنون می شویم.
  ومن الله التوفیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا