آذربایجان غربیاخبار

گزارش عملکرد سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی

حجت الاسلام پناهی در گفتگو با روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان، عملکرد سه ماهه دوم سال 1402 آذربایجان غربی را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان آذربایجان غربی، حجت الاسلام و المسلمین پناهی، مدیر ستاد اقامه نماز استان آذربایجان غربی در گفتگو با واحد روابط عمومی ستاد استان، به تشریح عملکرد سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی پرداخت.

مدیر ستاد اقامه نماز استان در این گفتگو ضمن تبریک فرا رسیدن دهم ربیع الاول، سالروز پیوند آسمانی پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی (ص) و ام المومنین حضرت خدیجه کبری (س) و هفته وحدت گفت: ستاد اقامه نماز استان آذربایجان غربی در سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ در تلاش بوده تا بر روند کاری و تاثیر گذاری مطلوب فعالیت های نمازی توجه ویژه ای داشته باشد و پیشرو مسیر احیا و همچنین تعمیق فرهنگ نورانی اقامه نماز در استان باشد.

جلسات مدیریتی تمهیدی

پناهی گفت: ستاد اقامه نماز استان با برگزاری جلسات، نشست ها و دیدار های مستمر پیگیر برنامه های نمازی، عملکرد دستگاه های استان در امر نماز، ارائه مشاوره و راهبرد جهت بهبود فعالیت های نمازی و … بوده تا بتواند در امر احیای اقامه نماز فعالیتی گسترده تر و منسجم تر بردارد.

مسابقه لنز نماز

وی در ادامه شرح داد: یکی از کمبود هایی که در بستر اینترنت وجود دارد، کمبود عکس های نمازی با کیفیت و بخصوص عکس های نمازی مذهب تشیع است. ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی با همکاری روابط عمومی ستاد مرکز اقدام به برگزاری مسابقه عکاسی لنز کرده و در دهه نماز از بین بیش از ۳۰۰ آثار دریافتی دبیرخانه و ارزیابی آنها، ۱۵ اثر را جزو برگزیدگان اعلام کرد.

گزارش عملکرد سه ماهه دوم سال 1402 ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی

جلسات ستاد اجرایی خدمات سفر

مدیر ستاد در ادامه گزارش عملکرد سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی شرح داد: با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی جلسات ستاد اجرایی خدمات سفر و به منظور خدمات رسانی هرچی بهتر و عالی تر به زوار ابا عبدالله الحسین(ع) برگزار گردید. ستاد اقامه نماز استان با حضور در این جلسات، پیگیر وضعیت بهداشتی نمازخانه ها و مساجد بین راهی و همچنین سرویس های بهداشتی و … بود تا رفاه زائرینی که از مسیر مرز تمرچین رائرکربلا بودند، تامین شود.

جشن بزرگ غدیر در ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی

پناهی در ادامه شرح داد: امسال ستاد اقامه نماز استان و در محل فلکه مدرس جشن بزرگ غدیر را با هدف تبیین آرمان و عقاید ائمه اطهار و با برنامه های متنوع فرهنگی مانند مسابقات، نقاشی، پذیرایی، پخش پیام های کوتاه نمازی و غدیری، دادن هدایای نمازی به کودکان و … برگزار کرد.

جلسات شورای اقامه نماز شهرستان ها

وی گفت: از سایر عملکرد های ستاد اقامه نماز میتوان به حضور در جلسات شورای اقامه نماز شهرستان ها، جهت شناسایی نقاط ضعف و قوت شهرستان، اطلاع از نحوه عملکرد دستگاه های شهرستان و … بود. ستاد اقامه نماز همواره در تلاش است تا شهرستان ها در امر نماز مغفول نمانده و فعالیت های مهمی در امر نماز از خود نشان دهند.

مراسم عزاداری حسینیه کوی معرفت ویژه نوجوانان و جوانان ارومیه

مدیر ستاد گفت:ستاد اقامه نماز استان با همکاری فرهنگسرای جوان ارومیه اقدام به برپایی مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان ویژه نوجوانان و جوانان و در محل فرهنگسرای خانه جوان ارومیه کرد. یکی از تفاوت های این مراسم با سایر مراسمات عزاداری در نحوه زمان بندی آن است که پس از عزاداری منتهی به اقامه نماز جماعت میشود و رایحه نماز حال معنوی تعزیه و سوگواری امام حسین علیه السلام را به تثبیت میرساند.

جلسات شورای اقامه نماز دستگاه ها

پناهی ادامه داد: ستاد اقامه نماز استان با پیگیری بندهای تفاهم نامه منعقده مابین ستاد اقامه نماز و سایر دستگاه ها و ادارات و همچنین شرکت در جلسات شورای اقامه نماز دستگاه های استان، به پیگیری موارد و برنامه های نمازی، مفاد تفاهم نامه بومی و ملی پرداخته و اهمیت اقامه نماز و تبعات سستی در اقامه آن را تببین کرده است.

احیای یاوران نماز

مدیر ستاد اقامه نماز گفت: طرح یاوران نماز یکی از ایده های خوب برای احیای نماز در سطح جامعه است. این ایده ی خوب متاسفانه در اجرا ضعیف بوده و نیاز به احیا و همچنین اصلاح حرکتی یاوران نماز دارد. ستاد نماز با بازطراحی فرم یاوران نماز اقدام به جذب یاور نماز جهت گسترده شدن تعداد یاوران نماز در سطح استان و همچنین برنامه ها و فعالیت های قوی تر و بهتر نموده است.

پوشش اخبار نمازی استان و نماز ظهر تاسوعا و عاشورای حسینی

وی شرح داد: از رسالت های ستاد اقامه نماز، مرجعیت بودن اخبار نمازی سطح استان و به طبع آن سطح کشور است. ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی در سه ماهه دوم سال جاری با سعی در حفظ این رسالت، اخبار نمازی استان، مخصوصا نماز ظهر تاسوعا و عاشورای حسینی که از اهمیت بالایی برخوردار است را پوشش داد.

همایش نماز سلامت معنوی در ارومیه

پناهی ادامه داد: همایش نماز سلامت معنوی با سخنرانی دکتر اصغر قربانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با حضور جمع کثیری از کادر درمانی و پرستاران بیمارستان های مختلف استان و مدیریت درمان تامین اجتماعی استان آذربایجان غربی، در محل سالن آمفی تئاتر بیمارستان خمینی (ره) و به منظور آموزش احکام نماز بیماران و با همت ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی و دانشگاه علوم پزشکی نیز از فعالیت های ستاد در این سه ماه بود.

 

بازدید از نمازخانه های بین راهی

حجت الاسلام پناهی در ادامه گزارش عملکرد ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی در دهه ترویج معارف نماز شرح داد: مصادف شدن ایام اربعین حسینی و دهه نماز و در مسیر بودن استان آذربایجان غربی برای عبور زوار حسینی باعث شدن تا ستاد اقامه نماز با حضور پررنگ در جلسات ستاد اربعین، بازدید های میدانی از نمازخانه ها و مواکب بین راهی و همچنین شرایط پایانه مرزی تمرچین پیگیر رفع مشکلات زوار حسینی باشد.

بازدید از نمازخانه های ادارات

وی ادامه داد: از سری فعالیت هایی که ستاد اقامه نماز سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ انجام داده است. بازدید از نمازخانه های ادارات، میزان مشارکت در نمازهای جماعت و …بصورت محسوس و نامحسوس بوده. متاسفانه بخشی از ادارات در زمینه رفاه نمازگزاران اعم از کارکنان و ارباب رجوع، تمهیدات لازم را فراهم نکرده و وضعیت بهداشتی نمازخانه ها نامناسب بود. ستاد نماز استان با پیگیری این موارد سعی در رفع مشکلات و بهبود وضعیت نمازخانه های ادارات دارد.

نشست با اصحاب رسانه

پناهی گفت: رسانه یکی از مهمترین ابزار های بروز کنترل خط فکری یک جامعه است. خالی کردن این عرصه مهم و حیاتی یعنی واگذاری آن به دشمن و از دست دادن جامعه. ستاد اقامه نماز به مناسبت دهه ترویج معارف نماز و در سه ماهه دوم سال جاری با اصحاب رسانه و خبرنگاران یازده کانال و خبرگزاری خبری مهم استان نشست برگزار کرده و سعی دارد با تعامل بیشتر با اصحاب رسانه، در این فضا نیز حضور پررنگ تری از خود برجای گذارد.

گزارش عملکرد سه ماهه دوم سال 1402 ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی

دوره مهدویت و انتظار

وی گفت: یکی دیگر از فعالیت های این ستاد در سه ماهه دوم سال، سخنرانی در دوره مهدویت و انتظار اداره کل راهداری و حمل نقل جاده ای بود که برای کارکنان برگزار شد. در این دوره به مواردی مانند ظهور، اصل رجعت، یهودیت و فعالیت های آنان در دوره آخرالزمان اشاره شد.

گزارش عملکرد سه ماهه دوم سال 1402 ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی

حضور در شبکه استانی صدا و سیما

وی در ادامه گزارش عملکرد استان شرح داد: از فعالیت های ستاد در فصل تابستان میتوان به حضور در شبکه استانی صداوسیمای آذربایجان غربی اشاره کرد. تببین اهمیت نماز، عوامل موثر سستی در نماز و همچنین اقدامات ستاد اقامه نماز استان در دهه ترویج معارف نماز و نیم سال اول سال از مواردی بود که در طول برنامه تبیین شد.

نمایشگاه تابلوهای نمازی

پناهی گفت: از عملکردهای ستاد اقامه نماز در سه ماهه دوم ارائه تابلوهای نمازی به ادارات جهت برپایی نمایشگاه تابلوهای نمازی بود. اداره کل ورزش و جوانان استان و اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان آذربایجان غربی از جمله اداراتی بودند که با دریافت تابلوهای نمازی از ستاد اقامه نماز اقدام به برپایی این نمایشگاه کردند.

فعالیت در فضای مجازی

مدیر ستاد ادامه داد: فضای مجازی همواره از مهمترین ابزار های کنترل و هدایت تفکرات عموم یک جامعه است. متاسفانه کم کاری فرهنگی در این زمینه باعث شده تا دشمن از این نقطه ضعف به عنوان ابزار حمله  به مذهب و هرآنچه که به ان مربوط است بپردازد. ستاد اقامه نماز با تولید و ارسال محتواهای نمازی سعی در تغذیه محتوایی کانال های اطلاع رسانی ادارات و دستگاه های استان را دارد تا بتواند هرچند کوچک در این فضا بردارد.

همکاری در مسابقه کتابخوانی ستاد مرکز

مدیر ستاد استان افزود: مسابقات سراسری کتابخوانی نماز در سیره و سخن امام رضا علیه السلام که ستاد اقامه نماز کشور برگزار کننده این مسابقه میباشد، با هدف بهبود فرهنگ کتابخوانی و تعمیق اقامه نماز در سطح جامعه شکل گرفته است. ستاد اقامه نماز استان آذربایجان غربی با تلاش فراوان در نشر این مسابقه در سراسر استان و در محیط های مختلف فضای مجازی، ادارات، شهرستان ها و… سعی دارد تا گامی موثر در تعمیق اقامه نماز در استان داشته باشد.

فضاسازی مناسبتی

در نهایت مدیر ستاد با اشاره به مناسبت های مذهبی گفت: ستاد اقامه نماز در مناسبت های مختلف اعم از جشن، شهادت و … بسته به نوع مناسبت، بنر تبریک و تسلیت، ریسه کشی و … کرده تا بتواند در تقویت وحدت اسلامی، معنویات و یادآوری حوادث مهم دینی گامی موثر بردارد.

کلام پایانی

حجت الاسلام پناهی ضمن تقدیر و تشکر از تمام افرادی که در زمینه نماز تلاش کرده اند تا به حفظ یا احیای آن کمک کرده باشند گفت: امید است ستاد اقامه نماز بتواند با فعایت هدفمند و مستمر در آینده برچمدار احیای نماز و تعمیق فرهنگ نورانی آن در جامعه باشد و بتواند به ایجاد جامعه ای مهدوی و اماده ظهور، کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا