مرکزی

اجلاس استانی نماز در استان مرکزی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان مرکزی، اجلاس استانی نماز در استان مرکزی روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه با حضور حضرت آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرستان اراک، فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی، معاونین استاندار، فرمانداران، بخشداران، مدیران کل و حجت الاسلام علی رودبارانی مدیر ستاد اقامه نماز استان در سالن پیامبر اعظم استانداری مرکزی برگزار شد. 

در ابتدای اجلاس استانی نماز پس تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، حجت الاسلام رودبارانی ضمن خیر مقدم به حاضرین، گزارشی از روند اجرای فعالیت های فرهنگی ستاد در سال جاری را بیان کرد و گفت:  این ستاد در مدیریت اقامه نماز تمهیدی اندیشیده که بومی‌سازی برنامه‌های نماز در استان انجام شود.

وی افزود : استان مرکزی از استان‌های صنعتی محسوب می‌شود، بنابراین باید در حوزه فرهنگی و مذهبی از این ظرفیت استفاده شود.

رودبارانی بیان کرد: برای اعتلای نماز در استان باید دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، حمایت و مشارکت جدی داشته باشند.

مدیر ستاد اقامه نماز استان مرکزی ادامه داد: این استان در ارایه طرح‌های یکپارچه در حوزه فرهنگی در کشور حرف برای گفتن بسیار دارد.

حجت‌الاسلام رودبارانی افزود: این استان در برگزاری مسابقات کتابخوانی و نیز فراخوان اجلاس نماز سه نفر برگزیده در سطح ملی داشت.

وی، به قرار گرفتن استان مرکزی در شاهراه ارتباطی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از بخش‌های فعالیتی این ستاد، نظارت و بازرسی از مساجد بین‌راهی است.

در ادامه اجلاس استانی نماز، استاندار مرکزی گفت: دستگاه های فرهنگی و اجرایی وظایفی برای ترویج فرهنگ نماز برعهده دارند و نیازمند انسجام در انجام کارهای فرهنگی هستیم.

فرزاد مخلص الائمه با اشاره به اینکه برخی مساجد استان از نظر جذب جوانان شاخص و مملو از جوانان است، افزود: توسعه فرهنگ نماز در جامعه به ویژه نسل جوان امری ضروری است.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی که نظام جهان به عقب رفت ما مسیر صحیح را طی کردیم و گام‌هایی بلند برای توسعه فرهنگی برداشته شد.

مخلص الائمه با بیان اینکه نگرانی از وضعیت نسل جوان در شرایط کنونی، ناشی از تسلط رسانه غرب است در چندسال اخیر افزایش یافته است، افزود: بخشی از عملکرد مدیران موجب شده تا دیدگاه منفی در جامعه در حوزه فرهنگی شکل بگیرد که نیازمند کار فرهنگی ریشه‌ای است.

استاندار مرکزی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی وظایفی را در ترویج فرهنگ نماز برعهده دارند، ادامه داد: حوزه فرهنگی استان در کمیت و کیفیت ارتقا یافته و نیازمند انسجام در کار فرهنگی هستیم.

مخلص الائمه افزود: از مجموعه فعال فرهنگی در ترویج نماز چند درخواست است که مهمترین آن در حوزه فضای مساجد بوده و دانشگاه‌ها و مدارس نیز باید در حوزه ترویج نماز اقدامات اصولی و ریشه‌ای را در دستور کار برای جذب جوانان داشته باشند.

استاندار مرکزی با بیان اینکه باید جذابیت در نماز جماعت با ابزارهای نوین باشد تا جوانان جذب شوند، تصریح کرد: در استان شهرداری و دهیاری در رسیدگی به مساجد وظیفه دارند اما دیده نمی‌شود.

مخلص الائمه ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی اعتبار لازم برای اقدامات فرهنگی را در اختیار دارند و توقع می‌رود منابع را در این بخش به طور کامل هزینه کنند.

وی اضافه کرد: توجه به نمازخانه‌های بین راهی در استان نیز باید مد نظر قرار گیرد و همچنین مدیران اجرایی استان در مساجد دیده شوند.

استاندار مرکزی متذکر شد: یکی از عوامل جذب جوانان نظافت و تمیزی این محل معنوی است که باید مورد توجه قرار گیرد و انگیزه برای جذب باشد.

مخلص الائمه افزود: وضعیت استان در حوزه عفاف و حجاب خوب است و از هر ایده‌ای در حوزه عفاف و حجاب استقبال می‌شود.

استاندار مرکزی افزود: کار سلبی در مقابل کار فرهنگی جواب نمی‌دهد و باید برای ارتقای جامعه عمقی کار انجام شود و در همین راستان در حوزه عفاف و حجاب نیازمند کار ریشه‌ای هستیم بنابراین از ایده در این حوزه با وجود هزینه استقبال می‌شود.

در حاشیه اجلاس استانی نماز در استان مرکزی از دستگاه های برتر، فرماندار، بخشدار، دهیار فعال در امر نماز، دبیران شهرستان ها، خادمان نماز، یاوران نماز، ائمه جماعت فعال در حوزه نماز، خبرنگار خبرگزاری ایکنا و خیرین تجلیل به عمل آمد.

در پایان اجلاس استانی نماز نماز جماعت در نمازخانه استانداری مرکزی اقامه شد.

اجلاس استانی نماز در استان مرکزی

اجلاس استانی نماز در استان مرکزی

اجلاس استانی نماز در استان مرکزی

اجلاس استانی نماز در استان مرکزی

اجلاس استانی نماز در استان مرکزی

اجلاس استانی نماز در استان مرکزی

اجلاس استانی نماز در استان مرکزی

اجلاس استانی نماز در استان مرکزی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا