اخبارخراسان جنوبی

سهم مساجد در تقویت سرمایه اجتماعی

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان خراسان جنوبی، همزمان با آخرین روز از دهه فرهنگی ترویج نماز و مسجد و روز جهانی مسجد، حجت‌الاسلام و المسلمین کمیلی، مدیر ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی سی مرداد ماه در گفتگو با روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان گفت: ساختار مسجد ناخودآگاه بر روی فرد اثراتی داشته که مباحث هدایت‌بخشی انسان را دنبال می‌کند.

کمیلی تصریح کرد: مسجد آن چنان هویت‌بخش است که حتی بعضی از مکاتب در حوزه انسان‌شناسی نتواسته‌اند پس از قرن‌ها به انسان‌شناسی این مکان مقدس برسند.

وی افزود: یکی از محوری‌ترین کارها در مساجد عبادت است، اما این عبادت می‌تواند با ترفندها و محتواسازی مطلوب صورت گیرد تا جوانان بیشتری جذب شوند.

کمیلی ادامه داد: باید در مساجد به جوانان بها و میدان داد تا در مقابل بت‌های ساخته شده توسط دشمن به مسجد جذب شوند. حتی زیباسازی مساجد باید براساس سلایق جوانان صورت پذیرد تا مهم بودن را در ساختار مسجد درک کنند.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی با بیان اینکه صرف ایجاد یک مسجد نمی‌تواند به هویت‌بخشی کمک کند، بیان کرد: باید به هویت‌بخشی مسجد معنا بخشید، اما گاهی می‌بینیم این امر در غفلت نهادها گم می‌شود، چراکه تنها به برنامه‌های روتین این مکان کفایت کرده‌ایم.

کمیلی با بیان اینکه آمیختگی دین و دنیا را در مسجد می‌بینیم، تصریح کرد: این مکان مقدس به نسبت فرهنگسراها و سازمان‌های مردم‌نهاد موفق‌ترین است، چراکه بیشترین سهم را در تقویت سرمایه اجتماعی دارد. درست است برنامه‌های این مکان در اجرا نقاط ضعفی دارد، اما در مجموع این مکان مقدس بسیار موفق عمل کرده است.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی بیان کرد: امروز محتواهای سطحی در دنیا بسیار بوده و هنر متولیان مسجد استفاده از محتواهایی جذاب و دوست‌داشتنی برای نسل امروز و جذبشان به سمت مسجد است. نباید فراموش کنیم بخش اعظمی از مساجد فعال با حضور جوانان می‌چرخد.

کمیلی با اشاره به اینکه شاید گاهی رفتار متولیان مساجد باعث شده تا حضور کم‌رنگ نوجوانان و جوانان را شاهد باشیم، افزود: خادمان مسجد و والدین بسیار در امر جذب جوانان به مسجد تأثیرگذار هستند؛ نباید نوع رفتارها و برخوردها سهوی و از روی افراط و تفریط باشد.

وی با بیان اینکه مدیران هر شهر نیز می‌توانند خادم مسجد شوند تا بتوانیم به جذب بیشتر کمک کنیم، افزود: اگر مساجد بودجه خاصی داشته باشند می‌توانند بسیاری از نقص‌ها و ابهامات را برطرف کنند، در واقع همه ارگان‌ها باید نسبت به مسجد مسئولیت‌پذیر باشند.

مدیرستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی درپایان تصریح کرد: یادمان باشد اگر مسجد را دریابیم تمام هویت فرهنگی اسلامی ـ ایرانی خود را دریافته‌ایم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا