اخبارخراسان رضوی

دومین قرآن بزرگ پارچه‌ای جهان در حال کتابت است

یک کاتب قرآن گفت: کتابت دومین قرآن بزرگ پارچه‌ای جهان با استفاده از هفت قلم و اصل نوشتاری قرآن به خط ثلث و نسخ ایرانی در ابعاد ۹۰ در ۱۳۰ سانتیمتر در حال کتابت است.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی، شاهین برجسته ثانی، یک کاتب قرآن در خصوص اولین قرآن با گرایش شیعی، اظهار کرد: از سال ۱۳۶۸ فعالیت‌هایی را در زمینه نقاشی و خط انجام داده‌ام، اما به‌طور جدی و از سال ۷۵ شاگردی استاد علی‌اکبر اسماعیلی قوچانی را داشتم و در زمینه خطوط نسخ، ثلث و نستعلیق فعالیت می‌کردم.

وی افزود: اولین قرآن پارچه‌ای استاد علی‌اکبر اسماعیلی ‌قوچانی سال ۹۴ به عنوان بزرگترین و زیباترین قرآن هنری جهان اسلام رونمایی شد و من در مقام شاگرد ایشان از یک سال قبل اقدام به کتابت قرآن کریم کرده‌ام.

این کاتب قرآن گفت: استاد اسماعیلی قوچانی به من اجازه داد که مجدد روی این قرآن کارهایی را اجرا کنم که دومین قرآن بزرگ هنری جهان نیز محسوب می‌شود و با توجه به اینکه زیرسازی پارچه مراحلی دارد و بسیار پرزحمت است استاد اسماعیلی قوچانی فرمول پارچه را به من دادند.

وی با اشاره به اینکه این کار باید سال‌ها ماندگار باشد، بیان کرد: به همین دلیل این پارچه باید استقامت بسیار بالایی داشته باشد و استاد اسماعیلی پس از سه قرآن دیگر این کار را طی چند سال با همکاری ۱۱۴ نفر از استادکاران به مرحله نهایی رساندند.

برجسته ثانی با بیان اینکه تاکنون سه جزء قرآن را کتابت کرده‌ام، تصریح کرد: صفحه نخست این نسخه از قرآن، شامل سوره حمد و با استفاده از هفت قلم و اصل نوشتاری قرآن به خط ثلث و نسخ ایرانی در ابعاد ۹۰ در ۱۳۰ سانتیمتر کتابت شده است.

وی با بیان اینکه نگارش آیه‌ها و تذهیب توسط خودم صورت می‌گیرد و در هر جزء تذهیب متفاوتی به کار می‌رود، بیان کرد: مطابق با تعداد سوره‌های قرآن کریم اول هر سوره با یک فرم خاص از «بسم الله الرحمن الرحیم» آغاز می‌شود و در مجموع ۱۱۴ نمونه از نگارش «بسم الله الرحمن الرحیم» در این اثر قرآنی مورد استفاده قرار گرفته و می‌گیرد.

این خوشنویس با بیان اینکه کتابت این قرآن را با هدف انجام دادم، گفت: تاکنون چنین کتابتی از قرآن کریم نداشته‌ایم و نباید در این زمینه کم‌کاری کرد و باید فعالیت‌های نویی برای نوشتن قرآن انجام داد، همچنین احتمال دارد کتابت این قرآن تا ۶ ماه آینده به اتمام برسد.

منبع: خبرگزاری ایکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا