قزوین

هفتمین اجلاس استانی نماز و اختتامیه جشنواره فجر تا فجر در قزوین برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان قزوین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریش موسوی مدیر ستاد اقامه نماز استان امروز۱۰ اسفند ۱۴۰۱ در هفتمین اجلاس استانی نماز استان قزوین که در سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان برگزار شد گفت: در حوزه ارزیابی فعالیت های نماز هم فعالیت ۷۱ دستگاه دولتی و حاکمیتی را توسط هئیت داوران ارزیابی شدند که از این ۷۱ دستگاه ۲۶ دستگاه بیش از ۹۰ در صد فعالیتهای در حوزه نماز را انجام دادند بعنوان شایسته تقدیر ویژه شدند اظهار داشت: در حوزه فعالیت‌های ترویجی در فضای مجازی یک کانال در شبکه اجتماعی دانش‌آموزان (شاد) به نام «با خدا حرف بزن» ایجاد کردیم که بیش از ۱۰ هزار نفر عضو این شبکه شدند.

وی با اشاره به برگزاری ملی جشنواره فجر تا فجر اضافه کرد: استان قزوین در این جشنواره رتبه نخست کشوری را کسب کرد. از مجموع ۲۸ هزار و ۳۱۱ اثری که در این جشنواره ملی شرکت داده شدند، ۲ هزار و ۶۳۴ اثر متعلق به استان قزوین بود.

موسوی ادامه داد: همچنین اجرای طرح آموزش نماز به دانشجو-معلمان را شروع کردیم که در قالب این طرح ۹۰۰ نفر از دانشجو-معلمان آموزش داده می‌شوند و تا امروز ۴۵۰ نفر از این دانشجو-معلمان در این طرح مشارکت داشتند. ۴۵۰ نفر هم در سال ۱۴۰۲ آموزش‌های ترویجی در حوزه نماز می‌بینند.

وی با اشاره به برگزاری ۴۰۰ نشست آموزش نماز با دانش‌آموزان، اولیا و مربیان تصریح کرد: در حوزه ارزیابی فعالیت‌های نماز هم فعالیت ۷۱ دستگاه دولتی و حاکمیتی را ارزیابی کردیم که از این ۷۱ دستگاه ۲۶ دستگاه بیش از ۹۰ درصد فعالیت‌های حوزه نماز را انجام دادند و شایسته تقدیر ویژه شدند. همچنین ۲۱ دستگاه هم شایسته تقدیر شدند که بین ۸۰ تا ۹۰ درصد فعالیت‌های نماز را انجام دادند.

موسوی یادآور شد: ۱۵ دستگاه فعالیت قابل قبول در حوزه نماز داشتند و ۹ دستگاه کم‌کار در حوزه نماز هم تذکر دریافت کرده و توبیخ شدند. در این حوزه هیئت ارزیاب داریم که مرکب از ۷ نفر است که شامل نماینده امام جمعه، نماینده استاندار، نماینده سازمان برنامه و بودجه، ۲ نفر از دبیران دستگاه‌ها و رئیس ستاد اقامه نماز است.

مدیر ستاد اقامه نماز استان قزوین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اجرای طرح امین در مدارس استان قزوین گفت: طرح امین برای ترویج نماز در ۷۰ مدرسه استان قزوین اجرا شده که ۳۷۰ روحانی و مبلغ نماز در اجرای آن مشارکت کردند.

استاندار قزوین هم در این جلسه بیان کرد: زمانی می‌توانیم در تبیین و ترویج نماز موفق باشیم که در بیان اخلاص داشته باشیم و عامل به چیزهایی باشیم که می‌گوییم و به این باور داشته باشیم که نماز راهگشاست.

محمدمهدی اعلایی اضافه کرد: در فضای کنونی هم برای ترویج نماز باید ابزارهای روزآمد و به‌روز و از افرادی استفاده کنیم که به این ابزارها تسلط دارند. باید از ابتکارات و خلاقیت‌ها برای ترویج نماز استفاده کرد.

وی ادامه داد: اگر توفیق‌هایی در حوزه‌های فرهنگی داریم به خاطر توجه به خلاقیت‌ها و نوآوری است و اگر متاسفانه در برخی حوزه‌ها توفیقی نداریم و نتوانستیم به نتایج خوبی برسیم، به دلیل نگاه‌‌های کلیشه‌ای، نگاه‌های به دور از اخلاص و تدبیر و نگاه‌هایی برای گذران امور است. بنابراین کارهای ما در حوزه ترویج نماز در آینده باید متفاوت از گذشته‌ها باشد.

اعلایی یادآور شد: باید برای برگزاری اجلاس استانی نماز اهدافی را در نظر بگیریم و بعد از برگزاری بررسی کنیم و ببینیم که آیا این اهداف محقق شده‌اند یا خیر؟

استاندار قزوین تصریح کرد: امسال که گذشت، اما برای سال‌های آینده و روزهای پیش رو باید از کارهای خلاقانه و روش‌های جدیدتر و اثرگذارتر برای ترویج فرهنگ نماز استفاده شود. در ضمن از برنامه‌های خلاقانه و نوآورانه در این حوزه حمایت خواهیم کرد و انتظار داریم اهتمام لازم هم از سوی متولیان این حوزه به خرج داده شود.هفتمین اجلاس استانی نماز در قزوین برگزار شد

حجت‌الاسلام محمدیان در ادامه اجلاس به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت طبق تجربه‌ای که در طول تدریس و تألیفات دارم ایجاد زمینه در امور علمی و فرهنگی باعث پیشگام شدن نسل جوان و نوجوان به امور علمی و فرهنگی می‌شود همان چیزی که جای خالی آن در حال حاضر نمایان است وی تأکید کرد برترین کار فرهنگی که باید در جامعه زمینه ترویج و توسعه آن فراهم شود نماز است تجهیز نمازخانه‌ها و مساجد به ابزار و لوازم به‌روز می‌تواند زمینه‌ساز حضور جوانان در مساجد باشدو در پایان از فعالین نماز تقدیر بعمل آمد.هفتمین اجلاس استانی نماز در قزوین برگزار شد

هفتمین اجلاس استانی نماز در قزوین برگزار شدهفتمین اجلاس استانی نماز در قزوین برگزار شدهفتمین اجلاس استانی نماز در قزوین برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا