آذربایجان شرقیاخبار

سخنرانی مدیر ستاد اقامه نماز استان آذربایجان شرقی در لیالی قدر

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان آذربایجان شرقی، مراسم سخنرانی حجت الاسلام آقاجانی مدیر ستاد اقامه نماز و تفسیر استان، در لیالی قدر برگزار شد.

حجت الاسلام آقاجانی با اشاره به فضیلت های لیالی قدر گفت: احیاء یعنی زنده ماندن یا بیدار ماندن؛ اگر بخواهیم تعریف درستی از شب احیا بکنیم شب احیا، شب بیدار ماندن نیست بلکه شب بیدار شدن است.

وی بااشاره آیه ۲۴ سوره انفال افزود: اگر انسان بیدار شود، آن زمان است که از حیات حیوانی خارج شده و به طرف حیات انسانی قدم برمی دارد و  تاثیر این احیاء در طول زندگی انسان کافی است، چرا که آدمی در حیات انسانی خودش زندگی می کند. قرآن می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده‌اید! دعوت خدا و پیامبر را اجابت کنید هنگامی که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد، اینجا منظور از حیات، حیات حیوانی نیست، تفاوت بین حیوان و انسان همان اهل تمییز بودن و اهل شُکر و حمد بودن است، اگر انسان شاکر نباشد و پروردگارش را نشناسد مانند حیوان زندگی می کند، اگر انسان به سخنان پروردگار و پیامبرش گوش کند، حیات پیدا می کند و این همان حیات انسانی است.

وی با بیان اینکه احیاء، می تواند به زندگانی معنا ببخشد و زندگی انسان را معنوی و الهی بکند، در خصوص اهمیت شب های قدر تصریح کرد: فضیلت شب قدر به خاطر نزول قرآن است و وقتی قرآن بر سر نهاده و می گوییم “بک یا الله” و چهارده معصوم(ع) را به خداوند سوگند می دهیم یعنی این قرآن است که برنامه زندگانی ما را مشخص می کند و دفترچه راهنمای سعادت بشری است.

وی ادامه با اشاره به شب نزول قرآن افزود: قرآن، دو بار بر پیامبر(ص) نازل شده است که یک بار به صورت تدریجی، بر اساس اتفاقاتی که رخ می‌داد نازل شده است و دیگری به صورت یک دفعه ای نازل شده است و نازل شدن دو معنا دارد که یکی به معنای فرود آمدن است مانند فرود آمدن باران و دیگری به معنای آویختن است، شب قدر شب نزول ملائکه بر امام زنده است و همچنین قرآن نیز به معنای آویختن است که خداوند پایین تر آورده و در قالب الفاظ به ما عطا کرده است، آدمی باید روخوانی و تجوید را کاملا یاد بگیرد ولی این امور کافی نیست و مقدمه این است که به تدبر در قرآن ‌و درک مفاهیم برسد و بعد از روخوانی الفاظ و و درک معنا، نوبت به مقام عمل می رسد که لایه دیگری نیز وجود دارد که مربوط به پیامبران و ملائکه است.

وی در پایان با اشاره به تاثیرات قرآن در زندگی انسان خاطر نشان کرد: تاثیرات قرآن از خواندن، درک و عمل به کلام خداوند جاری می شود و جایگاه قرآن در خانه ها در بین پارچه های حریر و مجالس ختم نیست، بنابراین اگر به قرآن عمل کنیم همه نیازهای ما در قرآن است، حتی سعادت دنیا در باب‌های مختلف مانند اقتصاد و آرامش و خوشبختی در قرآن وجود دارد، بنابراین مسلمانان باید قرآن را پناهگاه بدانند و سعادت دنیا و آخرت خود را در کتاب خداوند جست و جو کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا