آذربایجان شرقیاخبار

سخنرانی مدیر ستاد اقامه نماز آذربایجان شرقی، در مسجد چهارده معصوم تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان آذربایجان شرقی، سخنرانی حجت الاسلام آقاجانی مدیر ستاد اقامه نماز و تفسیر استان، در مسجد چهارده معصوم ارم، یکشنبه بیست هفتم فروردین ماه برگزار شد.

حجت الاسلام آقاجانی ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادت، با اشاره به اهمیت اقامه نماز جماعت، گفت: خداوند متعال به اندازه نماز به هیچ واجبی تاکید نکرده است، ما باید تلاش کنیم اقامه نماز با جماعت را در مهمانی ها و جمع های خانوادگی هم پایه گذاری کنیم.

وی با گلایه از رفتار بعضی مومنین، افزود: متاسفانه عده ای خجالت میکشند در مهمانی ها بلند شده و نماز اول وقت خود را که دستور پروردگار است بجا بیاورند ولی از خدا بخاطر ترک نماز اول وقت خجالت نمی کشند، به اندازه ای که به نماز اهمیت میدهیم، نزد خداوند اهمیت پیدا می کنیم.

وی با بیان جایگاه نماز افزود: بهترین سخن، سخن خداست. خداوند متعال درباره قبولی نماز، معیاری را در قرآن بیان کرده است که با کمی دقت قابل فهم است. در آیه ۴۵ سوره عنکبوت می فرماید: «ان الصّلاه تَنْهی عن الفحشاء و المنکر». نشانه قبولی نماز، این است که انسان از گناه دوری کند؛ زیرا نماز باعث می شود که انسان به یاد خداوند باشد و این، باعث خوفِ از نافرمانی می شود.

آقاجانی با اشاره به روایاتی در خصوص نماز گفت: امام صادق ـ علیه السلام ـ در روایتی فرموده است: «هر کس دوست دارد بداند نمازش قبول شده یا نه، ببیند که آیا نمازش او را از گناه و زشتی باز می دارد یا نه؟ پس به هر اندازه که نمازش او را از گناه باز بدارد به همان مقدار نمازش قبول واقع شده است.»

وی با تاکید بر اینکه دوای همه دردها نماز است، تصریح کرد: جوانی نزد شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی آمد و گفت: سه قفل در زندگی‌ام وجود دارد و سه کلید از شما می‌خواهم.قفل اول این است که دوست دارم یک ازدواج سالم داشته باشم.قفل دوم اینکه دوست دارم کارم برکت داشته باشد.و قفل سوم اینکه دوست دارم عاقبت به‌خیر شوم. شیخ بزرگوار فرمود: برای قفل اول، نمازت را اول وقت بخوان. برای قفل دوم، نمازت را اول وقت بخوان. و برای قفل سوم هم، نمازت را اول وقت بخوان. جوان عرض کرد: سه قفل با یک کلید؟ شیخ نخودکی فرمود: نماز اول وقت، شاه‌کلید است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا